Što se događalo u kratkim vijestima, svojevrstan presjek, događanja s našim komentarom. Kuda ide tehnologija prema veljači...
Prošlo je već duže vrijeme od kada smo objavili svoju vijest. Ne zato što nismo stigli, već zato što nam je dosadno svaki dan detaljno izvještavati o gomili tehničkih proizvoda koja dolazi. Lakše i preglednije to možete pratiti preko kratkih vijesti s domaćih i stranih portala. Ako vas baš takve stvari ne zanimaju svakodnevno, odsada možete pročitati naš dvotjedni pregled događaja iz svijeta tehničkih uređaja.
Mobiteli, mobiteli, i opet mobiteli... uz poneki fotoaparat
Započnimo s pobjednikom. Sony Ericsson W910 Walkman mobilni uređaj proglašen je najboljim na nedavno završenom Mobile World Congress-u u Barceloni (MWC 2008 Barcelona). Iako u jakoj konkurenciji, među kojima su bili 3 Skypephone, Nokia 6500 Classic, te Samsung G600, žiri ipak nije imao težak zadatak, jer je ovaj mobilni uređaj, oblikovan za zabavu, već u ranijim usporedbama s možda glavnim konkurentom (Nokijom 6500) pokazao boljim izborom. No, nemojte nikome slijepo vjerovati, pa tako ni nama. Stoga savjetujemo da provjerite sami, kako specifikacije uređaja, tako i cijene, koje se kreću oko 3,000 do 3,500 kuna.
W910 • Skypephone• 6500 Classic• G600
Sony Ericsson je uspio (osim pobijediti s najboljim uređajem na MWC-u) prodati čak sto milijuna mobitela u 2007.godini. Zaista impresivna brojka prodanih primjeraka, pogotovo ako uzmemo u obzir da Nokia i dalje drži 40% tog tržišta. No vrlo brzo, to će postati impresivna brojka smeća prema brzini kojom se tehnologija mobitela razvija.
Da se vratimo na ovogodišnjeg pobjednika. Ono što treba dodati, a svakako je nešto novo i osvježavajuće, aplikacija Shake, koja omogućava da se trzanjem uređaja kontroliraju igrice i/ili prebacuje pjesmu koji se možda slučajno našla na vašoj listi odabranih. Možda zato što niste štedjeli na memoriji, jer W910 ima kapacitet i više od 1 GB (oko 900 pjesama). Dodatna pogodnost svakako je i opcija SenseMe koja pronalazi glazbu odgovarajuću vašem trenutnom raspoloženju. Ako Vam je ovo ulagivanje previše onda vam predlažemo da se samo zadovoljite igre mobitela treće generacije (3G), video sadržajima, iznimno brzom internetu ili samo njegovom izgledu i težini. Točnije lakoći.
Sredinom godine na našem tržištu pojavit će se nekoliko upravo novih Sony Ericsson-ovih mobitela, koje smo nedavno mogli prvi puta vidjeti i u Hrvatskoj. Radi se o modelima C702, C902, G700, G900, Z770, W980. Ako je to memorija, odnosno prostor predviđen za video, slike i naravno glazbu, onda bi sasvim sigurno bili zadovoljni s 8 GB (W980, novi član Walkman serije). Naravno, ne bi bilo loše i da vaše slike ne budu toliko zrnate, a lica na njima mutna ili da vam baš svaki put u trenutku kada kažete riječi 'cheese' za smiješak, mobitel isklizne iz ruku, pa je dodatak jednog ili dva milijuna piksela uvijek prednost (C902, 5 megapiksela, mogućnost detekcije lica na fotografiji i autofokus; C702, ugrađen GPS - omogućava bilježenje fotografija na Google Maps kartama, otporan na vlagu, prašinu, sprječava klizanje iz ruke; G900, autofokus u kombinaciji s touchscreen-om, izoštravanje na dodir).
Od silnih mobitela ovaj puta nismo nabrajali Nokije pa ćemo to ostaviti za sljedeći put. Osim toga tu i tamo izađe i poneki rozi Blackberry, ili dijamantno rozi Princess iPhone. Nekad je cijena za poludit a nekad najnormalnija. Kako im dođe.
Blackberry Pink• iPhone Princess
Ako ipak mobitel pohranjujete u aktovku, a najveći problem vam predstavlja osobna memorija, odnosno vaše pamćenje, onda je možda vrijeme da u potpunosti prepustite pamćenje, upravljanje i organizaciju predmetu koji je za to sposobniji (G700, Stylus – aplikacija za pisanje po virtualnim podsjetnicima na mobilnom touch dektopu, ekran 2.4 inča; Z770, može ga se koristi kao modem i povezati s računalom, Magnetic Mouse Pointer, zumiranje web stranica).
Ne bismo željeli besplatno reklamirati nijednu, pa tako ni ovu tvrtku, već samo predstaviti inovacije koje su pred nama, ali bilo bi jasno o čijim se uređajima radi i da smo umjesto pravih imena proizvoda pisali tečaj eura, barela nafte ili indeks Crobexa. Možda je razlog što je to tako broj prodanih uređaja u prošloj godini, primat u području glazbenih mobitela, zastupljenost na domaćem tržištu ili pak što Sony Ericsson i dalje ulaže velika sredstva u istraživanje i razvoj, izgradnju imagea branda, te pokoja originalna TV reklama i članak se sam piše.
Samsung G800, veoma sličan gore spomenutom G600, mobitel je koji još jednom dokazuje da će uskoro prestati postojati dilema mobitel ili fotoaparat. Radi se o lijepo dizajniranom uređaju zaslona dijagonale 2.4 inča, 262 K boja. Malo veća težina od uobičajene dobro će ležati u ruci. 160 MB ugrađene memorije koja se može dodatno povećati sa microSD memorijskim karticama do kapaciteta 8GB čini se više nego dovoljno. Kartice najčešće nisu u paketu (kako kod Samsunga tako i kod Sony Ericssona).
Mobitel će sigurno odnijeti prevlast (kako svakodnevne, amaterske fotografije, ali vrlo brzo i poluprofesionalne) jer G800 odlikuje digitalni fotoaparat rezolucije čak 5 mega piksela sa 3x optičkim zoom-om. Te su fotografije jednake onima fotoaparata kompaktne ili ultra kompaktne klase, jer mu je pridodan stabilizator slike, te bljeskalica.
Za 'paparazze', entuzijaste i profesionalce ostaju SLR modeli od 4-5,000 kuna pa nadalje.
Bez obzira na činjenicu da su kamere na mobitelima znatno uznapredovale, proizvođači kompaktnih/ultrakompaktnih fotoaparata ni na koji način ne posustaju u proizvodnji istih. Očito da se i dalje dobro prodaju i da ljudi ne vjeruju previše kamerama na mobitelima.
Tako osim D-SLR-a (digital single-lens reflex) svi proizvođači redovito izdaju nove Cyber-shot (Sony) H, S, W, i T serije, Powershot (Canon) serije, Coolpix-ove (Nikon), Styluse (Olympus), Lumix-e (Panasonic), dalje da ne nabrajamo.
Od lokalnih zbivanja važno je napomenuti skorašnji Fotosajam u Zagrebu koji se održava ponovno nakon samo 5 mjeseci od prošlo održanog što govori o tome da itekako postoji zainteresirana publika za ovu vrstu sajma.
Rat tehnologija
Napokon je završio još jedan rat tehnologija i svi su prihvatili BluRay. Ne znate što je taj BluRay? Za sad ni ne morate znati (ukratko nasljednik DVD formata). Dok mu padne cijena čut ćete još pedeset puta za njega. Uostalom filmovi na tom formatu su trenutno ograničeni (lista BluRay filmova) da ne govorimo kako se kod nas mogu kupiti tek tri, četiri primjerka, a njihova je cijena poprilična. Stoga nema razloga da se žurite s kupnjom BluRay DVD-a, osim ako ga ne dobijete s Playstationom (no ipak Playstation 3 ne čita sve BluRay DVD-ove).
Osim pobjede BluRay-a nad HD DVD-om, čini nam se da i LCD dobiva utrku protiv plazmi, iako je tek nedavno proizvodnja LCD-a nadmašila proizvodnju starih CRT televizora.
Sony i dalje dominira, a pobjeda BluRay-a kojom je napokon završen rat protiv HD DVD-a, utvrditi će još bolju poziciju na tržištu.Ipak to ostaje komercijalna marka, jer još ne uspijeva prodrijeti u klasu vrhunskih, ekskluzivnih ili Hi-End uređaja.
Opet se vraćamo na mobitele
U budućnosti će mobiteli dominirati još i više a time će zamijeniti neke druge uređaje. Tako je najavljen PSP Phone (Playstation Portable Phone). Iako neslužbeno, ne sumnjamo da bi takav telefon bio vrlo isplativ. Zapravo jedino što treba napraviti je dodati GSM opciju u tu prijenosnu konzolu s odličnim ekranom.
Ako vam je pak draže igranje na nekoj od pravih konola, Playstation 3 će navodno uskoro s još većim tvrdim diskom (120 ili 160GB).
Najmanji mobitel
Prošlo je već par godina od kad su se proizvođači natjecali tko će napaviti što manji uređaj. Danas se teži kvaliteti a ne veličini što je svakako pohvalno. Ipak neki i dalje pokušavaju napraviti najmanji mobitel. Ovaj teži samo 42.2g i prvi je takve vrste – modularni. Što zapravo modularni znači?
Modu mobile, izraelska tvrtka svela je ovaj mobitel na dimenzije: 72 x 37 x 7.8. Sve se naravno odnosi na milimetre. Naime, proizvođači su za najmanji mobitel napravili i (teško je pronaći pravi izraz uzevši u obzir minijaturnost samog Modu-a) futrolu, svojevrsno kućište ili jednostavnije 'jacket', čija je svrha dodati sve ono što je Modu izgubio svojom malenošću. Modularnost se dakle svodi na to da Modu možete, ukoliko ga sastavite, opet integrirati megapixel-nu kameru, tipkovnicu, veći ekran, GPS i sve ono što možda niste te večeri ponijeli sa sobom, jer bi ste možda izgubili. Također to znači da vam pri kupnji ovog mobitela nitko neće prodati nešto što ne koristite, ovakav ili onakav paket, u kojemu ima koječega, i potrebnog i nepotrebnog, već ćete sami moći pri kupnji odabrati što Vam treba, a na dnevnoj bazi ponijeti one komponente koje Vam trebaju taj dan.
Doista, koliko ste funkcija vlastitog mobilnog uređaja jednom ili ni jednom koristili? Možda 50% cijele šarene ponude? Te komponente nisu besplatne i ugrađene su cijenu Vašeg uređaja. Možda ste to zaboravili. No luksuz zaboravljanja si vi možete priuštiti. Zato? Jer vas košta jednu kunu koliko i mobitel koji ste kupili, pretplatu koju ste potpisali na 24, 12 ili 5.5 mjeseci. Ne kažemo da nije prava pogodnost sastaviti mobitel, izbaciti sve software-ske i harware-ske gluposti koje samo zauzimaju mjesto, ali jeste li sigurni da Vam baš danas doista neće zatrebati fotoaparat, da neće snimiti nešto. GPS je možda druga priča, barem za sada kada mobiteli treće generacije još nisu dovoljno zastupljeni, iako četvrta također pristiže.
Modularan ili ne, Modo je ipak premalen da bi ga shvaćali ozbiljno. Barem za sada.
Koliko zapravo strujanja u Modu mobil-u odstupaju od svi ostalih trendova govori i podatak da tvrtka Samsung za sredinu godine najavljuje dosad neviđenu komponentu. Barem što se mobilnih uređaja tiče. Radi se o mini-projector-u, koji će se moći uključiti u mobitel. Na taj će način riješiti problem 2 – 3 inčnih zaslona, sukladno razvoju tehnologije, jer za bilo koje ozbiljnije gledanje (HDTV, snimljeni video ili fotografije) čak ni zasloni te veličine ne predstavljaju neki doživljaj, pogotovo ako želimo iskustvo gledanja podijeliti istovremeno s još nekim.
Samsungov mini-projector trebao bi povećati taj zaslon na 10 – 20 inča, odnosno zaslon bi trebao biti zamijenjen projekcijom. Ovo će olakšati izvođenje manjih prezentacija, poslovnih, privatnih ili pak igranje složenijih igara, dolazne pozive, bilo gdje da se korisnik trenutno nalazi.
Osim toga Samsungov koncept 3D proiciranja hologramske slike čini se moguč i na mobitelima.
Nokia je proizvela uređaj, opet naravno nalik mobitelu koji služi kao medicinsko pomagalo starijim ljudima. Može mjeriti tlak i izračunavati kalorije te potrebitie sastojke u organizmu…
Čini se da mobitel već postaje 'mobile hologramic emiter' (iz Star Trek-a).
Nimalo daleko od Star Treka nije ni tvrtka Holocube koja je nedavno predstavila prvi komercijalni hologram. Iako sam uređaj nije veći od prosječne mikrovalne (50cm x 50 cm x 50 cm), Holocube opremljen je s diskom od 40 GB, te imate zanimljiv izbor 18 sati trodimenzionalnih podataka s brzinom od 4 Mb/s ili 8 sati s 9 Mb/s. Također, ova je spravica imuna na nestanak struje, viruse i sve ostalo što bi ometalo Vašu prezentaciju, trodimenzionalnu reklamu, koju jednostavno spojite preko USB-a.
Ono što omogućuje iluziju trodimenzionalnosti, (da Vam otkrijemo prije nego što izdvojite oko četrdesetak tisuća kuna) jest staklena površina postavljena pod kutom od 45 stupnjeva na koju se projicira Vaš sadržaj. Iako smo daleko od proizvodnje Arnolda Rimmera ili jednako iritantnog doktora bez imena iz neke druge TV serije, mikrovalna s 3D reklamama je dobar početak.
Slika ipak govori tisuću riječi, pogotovo ako je 3D.
Sličan uređaj, koji također može nositi titulu pionira, odnosno prvog takvog na tom području, je i Booksnap. Ne radi se o tipfeleru za Facebook, nego o nečemu mnogo praktičnijem. Iako je i to dvojbeno. Zašto? Zato što nismo sigurni koliko je mudro uložiti cca. 10,000 kuna za nezgrapni uređaj koji teži oko 20 kilograma i sve što radi jest skenira stranice, odnosno digitalizira knjige.
Veći strah, od onog koji će izazvat ovaj proizvod, sigurno dolazi kompanija kao što su Google i Microsoft, kojima pojam digitalizatori knjiga nije stran već duže vrijeme. Ipak za uređaje koji koriste Google i Microsoft potrebno je izdvojiti deseterostruko veću svotu negoli za Booksnap. No u čemu je trik.
Najme, u cijenu Booksnap-a nije uključena cijena dvije digitalne kamere. Također ne spominje se ni da ćete glavni mehanizam okretanja stranica zapravo biti Vi. Dakle sve to dobijete za tu cijenu jest digitalni stalak za knjige težak 20 kilograma koji savršeno pozicionira stranice.
Dok Microsoft ponovno ima problema sa svojim programima, pa se većinom bave zakrpama, Google-u ide i dalje jako dobro. Tako ne prestaju izneneđivati s inovacijama. Sjetili su se da bi bežična mreža mogla biti još dostupnija iz balona. Osim toga rade na medicinskom projektu i tako sve više ulaze u naš život. Jednog dana nećemo više biti zemljani, već googlani... Uskoro dolazi i Google mobitel s Google OS-om. Sve to biti će potkovano mikroprocesorima koji će vrlo uskoro imati šest jezgri pa ćete bez problema moći u isto vrijeme s vašeg mobitela obavljat poziv na handsfree-u, proicirat sliku televizije na zidu i igrat online Soldier of fortune preko mobitela.
Danas se igre mogu vrtiti na rezoluciji od 2560x1600, bez problema i on-line, a jednog dana to će opet zamijeniti neki projektor u mobitelu..
S obzirom na sve ono što će mobitel uskoro nuditi nije ni čudo da se pojavljuju prijenosnici za 99 dolara ili malo kvalitetniji kao Asus EEE PC.
Asus EEE PC
Uh, uspjeli smo ne spomenut iPhone! Skoro. Pozdrav do sljedećeg pregleda!