Prije deset godina nije bilo garancije da će iPhone uopće uspjeti. No, pretvorio se u gotovo najpopularniji gadget na svijetu. U to je vrijeme iPhone bio radikalan, u smislu da ničega takvog na tržištu nije bilo. Čak je i dizajnom, koji nije bio "kutijast" odudarao od konkurencije. S vremenom se iPhone razvijao svojim putem, kojeg samo njegovi tvorci razumiju. Naime, ovaj uređaj od početka prati stigma da unatoč njegovoj skupoći (spada u najviši cjenovni razred) korisnici nemaju osjećaj da dobivaju tehnološki najnapredniji uređaj sa svim dostupnim mogućnostima i novitetima. Često to bijaše i točno, no iPhone je brend kojeg je teško slomiti te je upravo zbog "doziranja" novih tehnologija postao i široko prihvaćen.
iPhone u početku i nije bio pametni telefon. Tek razvojem App Storea, mogao je dobiti odlike vrhunskog uređaja prilagođenog svima. Iako je i ovdje bilo polemika zbog ograničavanja performansi i vrsta aplikacija, sve je ubrzo riješeno i App Store je danas jedna od najkorištenijih trgovina aplikacija na svijetu.
U ovom tekstu ćemo vam u kratkim crtama pokazati sve najbitnije stvari vezane uz svaki model iPhonea (ukupno 15 modela). Pritom ćemo staviti naglasak na glavne karakteristike i događaje koje su ih obilježili. Naravno, čitajući ove retke možete pratiti razvoj svakog modela te na kraju usporediti prvi i zadnji model, ali i vidjeti napredak tehnologije u posljednjih 10 godina.
.
iPhone 2G
Ovo je bio prvi smartphone koji je imao kapacitivni zaslon osjetljiv na dodir, koji je malen po današnjim standardima, ali je tada bio dvostruko veći od svih ostalih. Imao je rezoluciju 320x480 piksela, što je za današnje pojmove nezamislivo, ali od nekud se moralo početi, a njegov zaslon, malen za današnje pojmove, bio je znatno veći od bilo kojeg drugog uređaja. Imao je 4 ili 8 GB memorije te Samsungovu 32-bitnu ARM jezgru.
No, prvi iPhone je bio ograničen. Nije imao 3G podršku, a nije bilo ni mnogo teleoperatera s čijim je mrežama bio kompatibilan (primjerice u Americi je samo AT&T mogao prodavati iPhone). Uređaj je zapravio bio prilično distanciran od korisnika, tipkovnica na ekranu nije bila tako dobra kao fizička (nešto što se do danas nije promijenilo), a bio je i prilično skup u usporedbi s drugim uređajima, koji su tada nudili više mogućnosti i veću fleksibilnost.
.
iPhone 3G/3GS
Najveća prednost ovog modela je bila to što je konačno podržana 3G mreža. Uz to, metalno kućište je bilo zamijenjeno plastikom (šteta, jer to znači da je uređaj bio osjetljiviji na udarce), a poboljšana je i kompatibilnost sa slušalicama (problem koji Apple ima i danas). Memorija je povećana na 8 ili 16 GB, a zahvaljujući podršci za 3G mrežu, gore spomenuti Samsungov procesor je davao bolje rezultate.
S druge strane iPhone 3GS je bio dvostruko brži od 3G, zahvaljujući značajnom napretku glavnog i grafičkog procesora. Naime, ovo je bio prvi iPhone koji je koristio ARM Cortex-A jezgru te PowerVR grafiku. naravno, uz to je išlo i povećanje memorije na 32 GB, ali i prvi slučajevi pregrijavanja baterije, koja ipak nije mogla pratiti taj napredak.
.
iPhone 4/4S
iPhone 4 je po mnogočemu bio revolucionaran. To je bio prvi mobitel s Retina zaslonom, prvi s Appleovim čipom, prvi s pojačanjem snage antene, prvi s prednjom i stražnjom kamerom, ali i posljednji s jednojezgrenim procesorom.
iPhone 4S će ostati upamćen po tome što je predstavljen na dan smrti Stevea Jobsa. Osim te nezgodne činjenice, 4S se diči boljom grafikom, podrškom za HSDPA+ (slabiju verziju 4G) te virtualnim asistentom Siri.
.
iPhone 5/5C/5S/SE
iPhone 5 je bio prvi pravi odgovor na ludilo koje je zahvatilo tržište, uzrokovano OS-om Android. Dijagonala ekrana je po prvi put prešla 4 inča, a i dodana je podrška za LTE (4G) te Lightning utor i prvi Appleov procesor. Razlika između "petice" i 5C je u plastičnom kućištu s više boja.
No, malo više razlika je bilo na modelu 5S koji prvi uveo TouchID, odnosno, senzor otiska prsta za otključavanje. To je bio i prvi 64-bitni smartphone, a imao je i unaprijeđenu verziju iOS 7, koja je bila znatno drugačija od prethodnih. iPhone SE je zapravo bio prepakirani 5S.
.
iPhone 6/6 Plus/6S/6S Plus
iPhone 6 je bio prvi pokušaj Applea da napadne segment velikih mobitela te je bio prvi uređaj s 1GB RAM-a Na kraju je ispao popularan, no s pravom iskritiziran, zbog velikih mana u dizajnu i proizvodnji, koje su dovodile do čestih kvarova i nedostataka. Apple je znao za te greške, ali je na kraju presudila njihova nonšalatnost po tom pitanju. Ista stvar je bila i s njegovim većim bratom, 5,5-inčnim 6 Plus.
6S je donio napredak u konstrukciji, ali i brži procesor i općenito bolje performanse. Uz to, uvedeno je i haptičko sučelje te "čak" 2GB radne memorije.
.
iPhone 7/7 Plus
S iPhoneom 7 je slična situacija kao i sa "šesticom", barem što se tiče dodavanja Plus modela. Naravno da nije bilo istih komplikacija, iako je u početku bilo nekih problema. Najveće zamjerke su vezane za uklanjanje fizičke tipke Home te standardnog 3,5-mm utora za slušalice. To Apple, naziva revolucionarnim, bez obzira na to što svi, pa i mi, smatraju ovaj potez potpunom bedastoćom. Novi iPhone također ima prvi četverojezgreni procesor s kombinacijom bržih i sporijih jezgara, ali i najnoviji iOS 10.
.
Budućnost iPhonea
Puno se priča o mogućim karakteristikama iPhonea 8. Neke nisu bile baš smislene, poput keramičkog kućišta, ali neke bi bile i poželjne, kao recimo OLED ekran (koji je puno učinkovitiji od LCD-a ili Retine) te bežično punjenje (još uvijek pomodan, ali i koristan detalj). Priča se i o novom 10-nM čipu, koji bi trebao pomoći u smanjenju potrošnje energije te povećanju vijeka trajanja baterije.
No, to su zasad samo glasine. Štogod nudio novi iPhone 8 (recimo da će se tako zvati), neće biti tako revolucionarno kao prije 10 godina. Evolucija pametnih telefona je podosta usporila, iako raste broj zadataka koje mogu obaviti. Velike kompanije, pa i Apple, su se prebacile na tržište pametnih nosivih uređaja, predviđajući njihovu još svjetliju budućnost (makar se sad nimalo ne čini tako). Možemo samo reći da jedva čekamo listopad i novu verziju ikone suvremene komunikacijske tehnologije.
.