

Prije deset godina nije bilo garancije da će iPhone uopće uspjeti. No, pretvorio se u gotovo najpopularniji gadget na svijetu. U to je vrijeme iPhone bio radikalan, u smislu da ničega takvog na tržištu nije bilo. Čak je i dizajnom, koji nije bio "kutijast" odudarao od konkurencije. S vremenom se iPhone razvijao svojim putem, kojeg samo njegovi tvorci razumiju. Naime, ovaj uređaj od početka prati stigma da unatoč njegovoj skupoći (spada u najviši cjenovni razred) korisnici nemaju osjećaj da dobivaju tehnološki najnapredniji uređaj sa svim dostupnim mogućnostima i novitetima. Često to bijaše i točno, no iPhone je brend kojeg je teško slomiti te je upravo zbog "doziranja" novih tehnologija postao i široko prihvaćen.
iPhone u početku i nije bio pametni telefon. Tek razvojem App Storea, mogao je dobiti odlike vrhunskog uređaja prilagođenog svima. Iako je i ovdje bilo polemika zbog ograničavanja performansi i vrsta aplikacija, sve je ubrzo riješeno i App Store je danas jedna od najkorištenijih trgovina aplikacija na svijetu.
U ovom tekstu ćemo vam u kratkim crtama pokazati sve najbitnije stvari vezane uz svaki model iPhonea (ukupno 15 modela). Pritom ćemo staviti naglasak na glavne karakteristike i događaje koje su ih obilježili. Naravno, čitajući ove retke možete pratiti razvoj svakog modela te na kraju usporediti prvi i zadnji model, ali i vidjeti napredak tehnologije u posljednjih 10 godina.
.
Ovo je bio prvi smartphone koji je imao kapacitivni zaslon osjetljiv na dodir, koji je malen po današnjim standardima, ali je tada bio dvostruko veći od svih ostalih. Imao je rezoluciju 320x480 piksela, što je za današnje pojmove nezamislivo, ali od nekud se moralo početi, a njegov zaslon, malen za današnje pojmove, bio je znatno veći od bilo kojeg drugog uređaja. Imao je 4 ili 8 GB memorije te Samsungovu 32-bitnu ARM jezgru.
No, prvi iPhone je bio ograničen. Nije imao 3G podršku, a nije bilo ni mnogo teleoperatera s čijim je mrežama bio kompatibilan (primjerice u Americi je samo AT&T mogao prodavati iPhone). Uređaj je zapravio bio prilično distanciran od korisnika, tipkovnica na ekranu nije bila tako dobra kao fizička (nešto što se do danas nije promijenilo), a bio je i prilično skup u usporedbi s drugim uređajima, koji su tada nudili više mogućnosti i veću fleksibilnost.
.
Najveća prednost ovog modela je bila to što je konačno podržana 3G mreža. Uz to, metalno kućište je bilo zamijenjeno plastikom (šteta, jer to znači da je uređaj bio osjetljiviji na udarce), a poboljšana je i kompatibilnost sa slušalicama (problem koji Apple ima i danas). Memorija je povećana na 8 ili 16 GB, a zahvaljujući podršci za 3G mrežu, gore spomenuti Samsungov procesor je davao bolje rezultate.
S druge strane iPhone 3GS je bio dvostruko brži od 3G, zahvaljujući značajnom napretku glavnog i grafičkog procesora. Naime, ovo je bio prvi iPhone koji je koristio ARM Cortex-A jezgru te PowerVR grafiku. naravno, uz to je išlo i povećanje memorije na 32 GB, ali i prvi slučajevi pregrijavanja baterije, koja ipak nije mogla pratiti taj napredak.
.
iPhone 4 je po mnogočemu bio revolucionaran. To je bio prvi mobitel s Retina zaslonom, prvi s Appleovim čipom, prvi s pojačanjem snage antene, prvi s prednjom i stražnjom kamerom, ali i posljednji s jednojezgrenim procesorom.
iPhone 4S će ostati upamćen po tome što je predstavljen na dan smrti Stevea Jobsa. Osim te nezgodne činjenice, 4S se diči boljom grafikom, podrškom za HSDPA+ (slabiju verziju 4G) te virtualnim asistentom Siri.
.
iPhone 5 je bio prvi pravi odgovor na ludilo koje je zahvatilo tržište, uzrokovano OS-om Android. Dijagonala ekrana je po prvi put prešla 4 inča, a i dodana je podrška za LTE (4G) te Lightning utor i prvi Appleov procesor. Razlika između "petice" i 5C je u plastičnom kućištu s više boja.
No, malo više razlika je bilo na modelu 5S koji prvi uveo TouchID, odnosno, senzor otiska prsta za otključavanje. To je bio i prvi 64-bitni smartphone, a imao je i unaprijeđenu verziju iOS 7, koja je bila znatno drugačija od prethodnih. iPhone SE je zapravo bio prepakirani 5S.
.
iPhone 6 je bio prvi pokušaj Applea da napadne segment velikih mobitela te je bio prvi uređaj s 1GB RAM-a Na kraju je ispao popularan, no s pravom iskritiziran, zbog velikih mana u dizajnu i proizvodnji, koje su dovodile do čestih kvarova i nedostataka. Apple je znao za te greške, ali je na kraju presudila njihova nonšalatnost po tom pitanju. Ista stvar je bila i s njegovim većim bratom, 5,5-inčnim 6 Plus.
6S je donio napredak u konstrukciji, ali i brži procesor i općenito bolje performanse. Uz to, uvedeno je i haptičko sučelje te "čak" 2GB radne memorije.
.
S iPhoneom 7 je slična situacija kao i sa "šesticom", barem što se tiče dodavanja Plus modela. Naravno da nije bilo istih komplikacija, iako je u početku bilo nekih problema. Najveće zamjerke su vezane za uklanjanje fizičke tipke Home te standardnog 3,5-mm utora za slušalice. To Apple, naziva revolucionarnim, bez obzira na to što svi, pa i mi, smatraju ovaj potez potpunom bedastoćom. Novi iPhone također ima prvi četverojezgreni procesor s kombinacijom bržih i sporijih jezgara, ali i najnoviji iOS 10.
.
Puno se priča o mogućim karakteristikama iPhonea 8. Neke nisu bile baš smislene, poput keramičkog kućišta, ali neke bi bile i poželjne, kao recimo OLED ekran (koji je puno učinkovitiji od LCD-a ili Retine) te bežično punjenje (još uvijek pomodan, ali i koristan detalj). Priča se i o novom 10-nM čipu, koji bi trebao pomoći u smanjenju potrošnje energije te povećanju vijeka trajanja baterije.
No, to su zasad samo glasine. Štogod nudio novi iPhone 8 (recimo da će se tako zvati), neće biti tako revolucionarno kao prije 10 godina. Evolucija pametnih telefona je podosta usporila, iako raste broj zadataka koje mogu obaviti. Velike kompanije, pa i Apple, su se prebacile na tržište pametnih nosivih uređaja, predviđajući njihovu još svjetliju budućnost (makar se sad nimalo ne čini tako). Možemo samo reći da jedva čekamo listopad i novu verziju ikone suvremene komunikacijske tehnologije.
.
Usporedi.hr za ispravan prikaz sadržaja ova stranica koristi anonimizirane kolačiće. U svakom trenutku možete kontrolirati i konfigurirati postavke kolačića u vašem Internetskom pregledniku. Više o kolačićima i Uvjetima korištenja te prikupljanja i obrade podataka o našim korisnicima, možete pročitati u Uvjetima korištenja.
Usporedi.hr je web-stranica dostupna na adresi http://www.usporedi.hr. Vlasnik stranice je tvrtka Usporedi d.o.o., Kninski trg 9, 10000 Zagreb, Hrvatska, OIB: 79092006943 www.usporedi.hr, email: admin@usporedi.hr, Poslovna banka: PBZ dd, žiro racun: 2340009-1110365335 Društvo je upisano u registar Trgovackog suda u Zagrebu. Temeljni kapital društva iznosi 20.000,00 kn i uplacen je u cijelosti. Direktor Matko Pecotic, zastupa društvo samostalno. ISSN 1849-0247 | Glavni urednik: Matko Pecotić | Online od 2007.
Kada posjetitelji napišu komentar na web-stranici mi prikupljamo podatke prikazane u formi komentara, IP adresu posjetitelja kao i string korisničkog agenta preglednika kako bismo lakše detektirali spam. Moguće je da je anonimiziran string kreiran iz vaše adrese e-pošte (koji se također zove hash) dostavljen Gravatar servisu kako bi provjerili koristite li ga. Pravila privatnosti Gravatar servisa dostupna su ovdje: https://automattic.com/privacy/. Nakon odobrenja vašeg komentara, vaša profilna slika je javno vidljiva u kontekstu vašeg komentara.
Ako prenesete sliku na web-stranicu, trebali bi izbjegavati prijenos slika koje imaju ugrađene podatke o lokaciji (EXIF GPS). Posjetitelji web-stranice mogu ih preuzeti i izdvojiti bilo koje podatke o lokaciji iz slika sa web-stranice.
Putem kontakt maila, korisnici nam se mogu direktno javiti. Poslane podatke iz kontakt forme čuvamo određeno vrijeme zbog usluga korisnicima, ali ih ne koristimo za marketinšku namjenu.
Ako napišete komentar na našoj web-stranici, možete odabrati da spremite ime, adresu e-pošte i web-stranicu u kolačiće. Ovo je kako bi vam olakšali ponovno komentiranje, da ne morate ponovno unositi te informacije. Ovi kolačići traju godinu dana. Ako imate račun i prijavite se na ovu web-stranicu, postaviti ćemo privremeni kolačić kako bi utvrdili da li vaš preglednik prihvaća kolačiće. Ovaj kolačić ne sadrži osobne podatke i briše se kada ugasite preglednik. Kada se prijavite, također ćemo postaviti nekoliko kolačića kako bi sačuvali vaše podatke o prijavi i vaše postavke zaslona. Kolačići prijave traju dva dana, i kolačići postavki zaslona traju godinu dana. Ako odaberete “Zapamti me”, vaša prijava će trajati dva tjedna. Ako se odjavite s računa, kolačići prijave biti će uklonjeni. Ako uredite ili objavite članak, dodatni kolačić biti će spremljen u vašem pregledniku. Ovaj kolačić ne sadrži osobne podatke i samo ukazuje na ID objave članka koji ste upravo uredili. Kolačić istekne nakon 1 dana.
Članci na ovoj web-stranici mogu sadržavati ugrađeni sadržaj (npr. video, slike, članke, itd.). Ugrađeni sadržaj sa drugih web-stranica ponaša se istovjetno kao da je posjetitelj posjetio tu drugu web-stranicu. Ove web-stranice možda prikupljaju podatke o vama, koriste kolačiće, imaju ugrađeno dodatno praćenje od trećih strana, i nadgledaju vašu interakciju s tim ugrađenim sadržajem, uključujući praćenje vaše interakcije s ugrađenim sadržajem ako imate račun i prijavljeni ste na web-stranici.
Za analizu prometa ova stranica koristi Google Analytics, kao i analitički softver na poslužitelju stranice. S kime dijelimo vaše podatke U ovoj sekciji trebate imenovati i navesti sve pružatelje usluga s kojima dijelite podatke web-stranice, uključujući partnere, servise temeljene u oblaku, servise za obradu plaćanja, pružatelje usluga trećih strana, i navesti koje podatke dijelite s njima i zašto. ako je moguće stavite poveznicu do njihovih pravila privatnosti. Po izvornim postavkama WordPress ne dijeli bilo koje osobne podatke s ikome. Koliko dugo čuvamo vaše podatke Ako napišete komentar, komentar i njegovi meta podaci su sačuvani zauvijek. To je zato da možemo automatski prepoznati i odobriti buduće komentare, umjesto da ih držimo na čekanju za odobrenje. Za korisnike koji se registriraju na našoj web-stranici (ako ih ima), mi također pohranjujemo osobne podatke koje navedu u njihovim korisničkim profilima, Svi korisnici mogu vidjeti, urediti, ili obrisati svoje osobne podatke u bilo koje vrijeme (osim što ne mogu promijeniti svoje korisničko ime). Administratori web-stranice također mogu vidjeti i urediti te informacije.
Ako imate račun na ovoj web-stranici, ili ste pisali komentare, možete zatražiti primanje izvozne datoteke osobnih podataka koje imamo o vama, uključujući sve podatke koje ste nam dostavili. Također možete zatražiti brisanje svih osobnih podataka koje imamo o vama. Ovo ne uključuje bilo koje podatke koje smo obavezni držati za administrativne, pravne ili sigurnosne namjene.
Komentari posjetitelja mogu se provjeriti putem automatske usluge za otkrivanje neželjene pošte.
Za više podataka nas možete kontaktirati na e-mail admin@usporedi.hr
Vaše korisničke podatke ne dijelimo trećim stranama, niti ih koristimo u marketinške ili bilo koje druge svrhe.