1. Bežični Bluetooth zvučnik
U početku su bili ružni, nepraktični i pretihi, da bi do zadnjeg Sony modela kojeg smo isprobali postali fenomenalni. Doslovno, mogu zamijeniti neki ozbiljniji dock. Prenosivi su zahvaljujući malim dimenzijama pa ih se često može vidjeti na plažama ili u kleti na tulumima. Od jeftinijih možemo spomenuti X-Mini zvučnike (dobavljivo u Tehnocentru) koji bez obzira na povoljnu cijenu daju vrlo dobar zvuk.
Naša preporuka: Sony SRS-BTV5, 549 kuna, www.sonycenter.hr
.
2. In-ear slušalice
Uz neke mobitele u kutiji su se znale naći sjajne slušalice. No, ta praksa gotovo je nestala. Ako želite vrhunski zvuk, morat ćete izdvojiti od 150 do 300 kuna za kvalitetne slušalice. Nama se dopadaju HTC slušalice koje se mogu naći za samo 95 kuna u ponudi Smartsona, a zahvaljujući plosnatom kabelu nije ih moguće zapetljati! Takve bi trebale biti sve.
Naša preporuka: HTC RC-E190, 95 kuna, www.smartson.hr
.
3. Bežični punjač
Nokia je prošle godine revolucionarno najavila bežično punjenje svojih Lumia top modela. Pokazalo se da su takvi mobiteli poprilično deblji, dok dodatna oprema za bežično punjenje nije dolazila u paketu s ionako preskupim uređajima. Kako god, ova funkcija nam se na testu pokazala sjajnom te je baterija trajala neograničeno dugo.
Naša preporuka: Nokia DT-901 Fatboy jastuk, 599 kuna, www.mobis.hr
.
4. Dodatna baterija u futroli
Ova opcija najčešće je dolazila uz Apple iPhone uređaje čije su baterije i danas drastično manjeg kapaciteta od konkurencije. Netko se dobro sjetio u kožnu (ili plastičnu) futrolu ugraditi dodatnu bateriju pa čim ubacite uređaj u futrolu, zapravo ste ga spojili na punjenje dodatnoj bateriji. Time se autonomija produljava barem za jedan dan više.
Naša preporuka: različite trgovine s dodatnom opremom za mobitele, cijena od 399 kn
.
5. Skin (tanka futrola)
Tanki, lagani i većinom plastični, današnji mobiteli lako se izgrebu, a još češće puca stakleni pokrov zaslona što spada u vrlo skupe popravke. Zato je pametno odmah pri kupnji smartphonea nabaviti tanku (prozirnu) plastično-gumiranu futrolu koja se prijanja uz vaš mobitel i ne čini ga puno većim no što jest. Ovakve futrole koštaju do 100 kuna, a mogu se nabaviti i za tablete.
Naša preporuka: gotovo bilo koja, od 40 kuna naviše
.
6. USB OTG kabel (mobitel kao računalo)
Većina naprednijih smartphonea sa snažnijom tehničkom osnovicom (kao primjerice Galaxy S3) podržava povezivanje vanjskih uređaja preko USB OTG kabela. Sam kabel košta samo 20-ak kuna, a omogućava vam da putem smartphonea upogonite čitač memorijskih kartica ili vanjski čvrsti disk (HDD), što znači da za prebacivanje fotografija na putovanju ne trebate nositi laptop. Na OTG USB možete spojiti čak i tipkovnicu ili miš. Za slučaj da želite provjeriti podržava li vaš mobitel OTG povezivanje, kod specifikacije žičanog povezivanja trebalo bi pisati "USB host".
Naša preporuka: Delock OTG microUSB>USB adapter, 19 kuna, www.links.hr
.
7. Stalak za fotoaparat
Kamere na smartphoneima nude gomilu naprednih opcija. Napredniji i skuplji modeli daju izvrsne fotografije kakvih se ne bi posramili ni kompaktni fotoaparati, dok su mogućnosti video snimanja gotovo uništile tržište video kamera. Logično, pravi dodatak je stativ za mobitel, a najbolji je izbor Manfrotto koji ima solidan ugled i tradiciju među vlasnicima naprednih DSLR fotoaparata. Njihov Klyp dostupan je za iPhone 4, 4S te iPhone 5. Futrola ima ugrađene vijke za stativ i vanjsku rasvjetu.
Naša preporuka: Mannfrotto Klyp, 279 kuna (iPhone kućište), www.prizma-foto.hr
.
8. Vodootporna futrola
Sony je popularizirao kategoriju vodootpornih smartphonea još od modela Xperia Active, no povoljnija je opcija kupnja dodatne vodootporne futrole koja omogućava tipkanje po platičnom pokrovu te fotografiranje s druge strane gdje se nalazi fotoaparat. Mi smo imali priliku isprobati Aquapac futrole koje su se pokazale odličnima, ali se trenutno ne mogu nabaviti u Hrvatskoj.
Naša preporuka: Cellularline Voyager, 119 kuna, www.ronis.hr
.
9. Memorijska kartica
Kako biste rasteretili internu memoriju, poželjno je nabaviti što veću microSD karticu. Njihova cijena danas je drastično niža od onoga koliko su koštale prije par godina pa tako 32 GB možete nabaviti za oko 150 kuna za sporije i do 240 kuna za brže verzije (od Class 4 do Class 10). U slučaju da ROOT-ate svoj Android mobitel, aplikacije možete instalirati i na vanjsku memoriju, stoga preporučujemo kupnju 64GB kartice.
Naša preporuka: Verbatim microSD 32GB sa SD adapterom, 219 kuna, www.verbatim.com.hr
.
10. Ostala oprema
Ova lista mogla bi sadržavati puno više od 10 stvari pa kao zadnju navodimo razne praktične ili manje praktične dodatke - procijenite sami. Kao zanimljiva opcija čini nam se Auto Seatbelt Holder koji olakšava komuniciranje smartphoneom u automobilu. Tu su i razni mjerači pulsa, a posebno nam se sviđa opcija navlake s ugrađenom tipkovnicom za jednostavnije komuniciranje kakvu nudi Verbatim Folio serija.
Naša preporuka: Folio Slim s Bluetooth tipkovnicom za iPad2 i novi iPad, 529 kuna, www.verbatim.com.h.r
.
Više o temi smartphone.