Ponovno događalo se puno toga. Ali dok ne počne CeBIT (sutra, 04.03.) to nije ništa. Prvo krećemo s inovacijama..
Inovacije
Najviše inovacija pronašli smo među mobitelima. Možda da spomenemo mobitel u obliku tetovaže koji bi se ugrađivao pod kožu. To nam je još uvijek nekako ne leži. Bizaran je i Toshibin koncept mobitela robota, koji je vrlo brzo iz koncepta krenuo u prodaju (u Japanu). Mogli smo čuti i nešto o mobitelu od Bambusa koji razgradnjom nakon korištenja ostavlja sjemenke iz koje može izrasti nova biljka. Ovo kao nekakav EKO koncept baš ne doživljevamo.
Osim toga nađe se poneki mobitel od stakla, dijelova aviona (Mobiado Stealth Pohne) ili optočen 120KT dijamantima i 18KT bijelim zlatom (Goldwish Illusion).
Dalje, mobiteli...
Panasonic je najavio Viera mobitel (model P905i). Iako Panasonic nikada nije postigao željeni uspjeh u prodaji mobitela, po našem mišljenju bio je malo bolji u klasi Alcatel-a, Sagem-a i drugih sličnih proizvođača. Barem prema funkcijama i dizajnu. No čini se da gubitci u mobilnoj industriji nisu pokolebali Panasonic da dalje ulaže u razvoj mobitela (za razliku od Siemensa, Mitsubishia i dr. koji su odustali). Možda im u Japanu ide jako dobro a da mi to ni ne znamo...
Novi Viera model odlikuje poveći ekran od 8.9 cm s rezolucijom od 854 x 480 piksela (iPhone ima rezoluciju 320x480 piksela), 3G, 1GB memorije... Ipak ovakav koncpet vidjeli smo već davno iz Nokije (model N92) koji nikada nije postigao neke veće rezultate. Ponajviše zbog visoke cijene kao N93.
Prošli tjedan je jedan od najtraženijih mobitela-fotoaparata napokon došao u prodaju kod nas. Radi se o modelu Samsung G800 o kojem smo već pisali.
LG je nastavio predstavljati fashion mobitele iz nove KF serije ('F' = Fashion). Na CeBIT-u će se tako po prvi puta prikazati KF750, KF240, KF300.
iPhone
iPhone je u vijestima opet bio neizbježan, pa je osim očekivanja prodaje ukupno 10 milijuna primjeraka ove godine, prvo odgođen pa opet najavljen SDK za 06. ožujka. SDK je inače službena nadopuna softvera za iPhone.
Prije ili poslije toga, došao je 1.1.4. softver za (koji ipak nije donio ništa novo već samo ispravke postojećih bugova), dok bi 3G iPhone mogao doći polovicom ove godine. U prodaju je službeno došao u Irsku, iako se čini da ga ima svugdje u svijetu na crno. I opet hakirane su nove skripte. Radi se o korištenju Torrenta na iPhoneu (ali zbog EDGE brzine prijenosa to ne znači baš mnogo).
Apple bi osim 3G iPhone-a mogao proizvoditi i neke koncepte koji nam se svima čine zanimljivim. Za sada tu su, koncept iSticka, te zaobljeni iMac iView. Sve neka Star Trek furka.
Nokiji pak ide toliko dobro da se 'igra' s inovacijama. Napravili su koncept mobitela budućnosti naziva Morph. Izgleda nam bezveze tako da nas njegove karakteristike baš i ne zanimaju.
Nakon što je Apple-a sa svojim prvim mobitelom osvojio čak 10% tržišta kojim drma Nokija, i u Garminu su se ponadali da bi mogli ugrabiti dio kolača za sebe. Tako su najavili svemoćan Nuvifone, koji je naposlijetku napadnut tužbama zbog korištenje tuđeg imena. I bez tih problema, teško će ponoviit Appleov uspjeh. Dok s druge strane nije nevjerojatno za očekivati da Apple proširi paletu mobitela i jednog dana dostigne Nokiju. Sigurno su o tome razmišljali.
Na kraju tu je solarni prijenosni punjač za mobitele, uz koji dobijete sve moguće konektore. Model se zove Freeloader 8.0.
Tele 2 i dalje ruši cijene pa su ponudili SMS za 0.9 lipa, te neke dodatne povoljne tarife (ZeroIn i ZeroOut).

Ako vam se ikad zalomi, i obrišete važnu poriuku prije nego ju vidite, ili slične kombinacije, možete vratiti obrisane SMS poruke preko povoljnog USB uređaja (naručivo preko Interneta). To je nešto što nam baš i neće trebat svaki, dan ali kada stvarno zatreba kupiti ćemo ga i dobro je da znamo da postoji.
Igraće konzole
PSP mobitel ili PSP igraća konzola s GSM funkcijama sve je izvjesnija. Pitanje je dana kada će Sony i službeno najaviti taj proizvod. Zasada se nazire i PSP2.
Od stolnih konzola, Playstation 3 je dobio novu funkciju, nazvanu 'Headtracking' koja će po našem mišljenju znatno povećati igrivost nekih igara. Naime mala kamera prepoznaje lica u vidokrugu kamere i na taj način ih označava. Tako vrlo uskoro možemo očekivati igru 'ubi frenda na fotelji'. Ako uskoro kupite tu konzolu nećete još dobiti softversku nadogradnju za 'Headtracking', ali ćete dobiti brdo igara i BluRay filmova u paketu za istu cijenu. Sony valjda slavi pobjedu BluRay-a.
'Headtracking'...
Koliko god bio kod nas bio popularan i prodavan; Playstation 3, čak i s tom BluRay DVD jedinicom, u Japanu očito ne misle tako. Tamo se naime Nintendo Wii konzola prodaje 4 puta bolje od Playstationa 3 (u veljači prodano 331,627 komada Nintendo Wii konzole, 89,131 komada Playstation-a 3 i 14,079 Xbox konzole). Mi kažemo, stvar je u marketingu. Koja je bolja konzola, nismo imali prilike provjeriti. Iako je Wii očito jeftiniji.
Koju god konzolu odabrali, treba vam dobar TV. Većina LCD-a od 32 inča na dalje dobro će poslužiti. Ali Samsung je napravio 42" i 50" plazme samo za gamere. Nudi se Full HD, USB i HDMI priključci...
Igraće konzole, kućna kina, flat TV paneli postaju gotovo jedan uređaj. Samsung (ponovno) je samo jedan u nizu proizvođača koji je predstavio televizor i računalo u jednom uređaju. Tako HD doživljaj postaje potpun s 1.8Ghz AMD procesorom, 4GB memorije, ATI grafikom i ostalim karakteristikama.Cijena je bezobrazna. Oko 60 tisuća dolara.
Ne sumnjamo da ćete uskoro moći kupiti i igraću konzolu s univerzalnim daljinskim (koji će imati i funkcije mobitela s GPS-om). Naravno najkvalitetnije je kada su uređaji odvojeni.
Sami televizori i monitori nude sve više zajedničkih funkcija pa bi ih uskoro mogli nazivati jednostavno flat paneli. LG je proizveo komercijalan monitor s najačim kontrastom omejra 10,000:1. Samsung je najavio plazmu s kontrastom 1,000,000:1 veličine 50" s 3D Ready softverom. HD ready nije popularan više. Sada je 3D Ready popularan.
O Laser TV-u se već dugo ne priča (CeBIT bi mogao donijeti novosti!?) ali je zato napravljen 3D ekran (NEC) od 57" koji možete gledati bez dodatnih naočala za 3D.
HD DVD je definitivno izgubio rat protiv BluRay-a i svi proizvođači su počeli polako najavljivati BluRay uređaje različitih karakteristika i cjenovnih razreda (Apple i Dell prijenosnici uskoro s BluRay jedinicama). Tehnologiju HD-a počele su pratiti i medijske kuće. Kod nas je B.net uveo nekoliko probnih kanala u HD-u, dok je Sky dodao 3 HD programa. Osim toga tu je i popis filmova koji će uskoro biti dostupni na BluRay-u.
Fotoaparati, računla i ostalo
Sony je (opet) predstavio nove DSLR (modeli A300 i A350), te kompaktne fotoaparate (modeli; W300 - kojeg smo imali prilike vidjeti na Fotosajmu, i H50).
Prijenos podataka ubrzava se, pa često dolazi do obaranja rekorda koji sada iznose po nekoliko desetaka Terabita u sekundi. Koliko je to u praksi? Nezamislivo puno. Svakako dok to dođe u naše domove proći će pet, šest ili više godina.
Intelovi procesori sa šest jezgri u 45nm tehnologiji najavljeni su za sredinu godine, i to prvo za servere. Dakle do kraja ove godine mogli bi ih već očekivati u komercijalnoj prodaji za stolna računala.
Intel ne prestaje izdavati nove proizvode pa je tako izašla Atom serija procesora iznimno niske potrošnje (0.6 do 2.5 W), snage do 1.8GHz. To znači povećanje kvalitete funkcija na mobitelima. Jače kamere, bolji video, i brža obrada procesa.
Memorija prati naravno razvoj procesora pa je tako službeno najavljena DDR2 8GB memorija.
AMD pokušava pratiti Intel, iako nam se čini da im baš ne ide. Zadnje su izdali dvojezgreni Sempron procesor.
Iako stoji bolje od AMD-a, i Microsoftu čini se samo zakrpava svoje (polu)proizvode. IT tehničari stoga većinom preporučaju XP kao sigurniji sustav naspram Viste iako svi baš hoće vidjet vistu. Microsoft je i snizio cijene tog novog OS-a, no upitno je koliko će to utjecati na prodaju jer je cijena ionako vrlo visoka.
Tanki prijenosnici su u modi, pa sada možete birati između Lenovo X300, MacBook Air-a, Toshiba Protege-a R500, Sony-eve TZ serije (koja se nama najviše sviđa zbog visoke razlučivosti na 11" ekranu) ili Asus U2E.
Nešto što bi moglo i koristiti
Od uređaja koji su izašli ili su najavljeni, veliki broj nijh ne služi ničemu osim gubljenju vremena. Mi smo napokon naišli na eksternu pržilicu (model Lite-On DX-20A4PU) koja radi na gumbe (znači bez programa i paljenja kompjutera, jednostavan Copy/Paste diskova), i Sony gramofon s USB-om preko kojeg svoje prastare ploče možete bar nekako digitalizirati prebacivanjem na računalo.
Sajmovi
Na kraju sajmovi. Održavaju se svaki mjesec, svugdje. Na najvećima kao CES, MWC i CeBIT prezentira se gomila novih proizvoda. Sutra će početi CeBIT (04.-09.ožujka), jedan od najvećih sajmova tehnologije na kojemu uvijek bude predstavljeno mnoštvo noviteta. Kolika je važnost CeBIT-a govori činjenica da je Nokija 1987 godine tamo predstavila svoj prvi mobitel. 1995. glavni govor održao je Bill Gates.
Engadget.com je dobio priliku proviriti prije otvorenja. Što se tiče Hrvatske, najavljeni su naši udruženi predstavnici (8 tvrtki) na zajedničkom štandu. Na CeBIT-u znamo da možemo očekivati ogromnu gomilu proizvoda o kojima nećemo stić izvještavati ni u kratkim vijestima. Naime već sada, prije početka počinju najave.
Za točno mjesec dana od 04. do 06. travnja počinje Multimedija HiFi Show. Održavati će se u Movie Hotelu u Savskoj ulici u Zagrebu.