Premda Photokina (18.9. - 23.9.2012, Köln) više nije mjesto na kojem se novi uređaji obavezno pojavljuju, na ovogodišnjoj su se jasno mogli uočiti neki trendovi. Koji mnogima možda i neće baš biti po volji, ali situacija je takva kakva jest. Krenimo s nekim izjavama naizgled nepovezanima s Photokinom, iako su dane na samoj Photokini. Miguel Angel Garcia, direktor Olympus Imaginga za Europu, dao je intervju španjolskom siteu Quesabesde.com (na španjolskom, ali Google Translate daje dosta dobru ideju o tome što je rečeno) i iznio par zanimljivih podataka. Na primjer, onaj opće poznati, da dvije kompanije zauzimaju 80% DSLR tržišta. Naravno, riječ je o Canonu i Nikonu. Garcia je isto tako kazao kako su u Japanu aparati bez zrcala već zauzeli 40% tržišta. Premda nije išao u detalje, najvjerojatnije se radi o najnižem dijelu tržišta, onom za početnike ili ljude koji kupuju aparate naprednije od kompakta. Japan se, doduše, razlikuje od ostatka svijeta, ali tu se ne radi o par postotaka, pa je sasvim očito što nas čeka. Naime, svim kompanijama treba taj najniži dio tržišta jer na njemu zarađuju, pa ako mogu nečim zaraditi više novaca, jasno je da će za time posegnuti.
POVRATAK
Shodno tome, vjerojatno je najveće zanimanje na Photokini izazvao Fujijev prototip X100. No za razliku od postojećih mikro aparata, ovaj je defnitivno namijenjen naprednijim fotografma. Izgrađen je oko APS-C senzora rezolucije 12 megapiksela posebno razvijenog i napravljenog za ovaj aparat. Nekoga će možda iznenaditi to što ima fiksni objektiv ekvivalentne žarišne duljine od 35mm i najvećom blendom od F2. No postoji dugačka tradicija flmskih aparata s fksnim objektivima koji su se koristili kao sekundarni alati, pa to i nije neko preveliko iznenađenje. Rekao bih da to pozivanje na tradiciju i traženje inspiracije u njoj potvrđuje i izgled aparata.
Osim što izgledom očito vuče na Fujijev 6x7 rangefnder, GF670, X100 se ne bavi standardnim digitalnim tipkicama. Umjesto tipkama, brzinu zatvarača i EV kompenzaciju zadajete na metalnim kotačićima, dok se blenda određuje na objektivu. Kako kažu iz Fujija, zbog toga aparat možete pripremiti za fotografranje i prije nego ga uključite. Meni osobno je najsimpatič- nija polugica koju na prototipu vidite gore lijevo od objektiva. Ne znam hoće li postojati na gotovom X100, ali ista takva polugica postoji na Zenitu koji negdje u ormaru kod mojih roditelja skuplja prašinu. Njome se uključivao timer, to jest koliko polugicu okrenete toliko vam je dugačka pauza od pritiskanja okidača do ekspozicije.
Retro-chic i napredne mogućnosti kao što je zanimlji- vo novo tražilo koštaju. Prema najavama, aparat koji bi se trebao pojaviti početkom iduće godine, koštat će negdje između 1400 i 1700 USD. To jest osjetno jeftinije nego slično koncipirana Leica X1, ali je daleko od jeftinog. Usprkos tradiciji, je li možda ipak preskup?
...nastavak na: Highlight3
broj 3, zagreb, listopad 2010.
SADRŽAJ:
Adios, ogledalce
Photoshop CS5
HP Mini 210
Olympus M.Zuiko 9-18mm