Na samom početku iznenadio je vrlo moderan hotel u kojem smo odsjeli zajedno s novinarima iz cijele jugoistočne europe. Od LED rasvjete do LCD-a; sobom upravljate univerzalnim (i to ne Sony, već Philips) daljinskim upravljačem s ekranom osjetljivim na dodir.
Što se tiče Sony proizvoda za 2010., najviše nas je dojmila nova serija Exmor R (Cybershot) fotoaparata i kamera (Handycam). Bili su predstavljeni i novi Vaio prijenosnici (i dalje službeno nedostupni za hrvatsko tržište), Blu ray i kućna kina vrlo privlačnog i odmjerenog dizajna (od kojih neka začudo još ne podržavaju 2.0 profil).
Najvažnije od svega, predstavljene su nove serije BRAVIA LCD televizora koje se najviše ističu novim monolitnim dizajnom, inovativnim funkcijama i 3D prikazom slike.
Prije nego krenemo na nove BRAVIA serije, valja spomenuti kako je 2010. godinu Sony obilježio prelaskom na SD format memorijskih kartica. To je već duže vidljivo i na Sony Ericsson mobitelima, koji su prvi počeli s podrškom za (micro) SD kartice. Time je Sony-ev Memory Stick format definitivno izgubio bitku sa SD-om. Za kupce to prvenstveno znači povoljniju memoriju za pohranu podataka na razne mobitele, kamere i sl.
Uvodna prezentacija uz Phila Molyneuxa, glavnog Sony menadžera za središnju i jugoistočnu Europu
BRAVIA TV prijemnici
Pored monolitnog dizajna koji osvježava naspram starijih BRAVIA modela, hvalimo činjenicu da su na stražnjem dijelu prijemnika skriveni kablovi, ili pak da se tipke na prijemnicima vrlo moderno osvjetle kada se približite rukom. Ipak, najviše pažnje privukao je 3D prikaz slike. Proizvodnja 3D doživljaja je, kažu iz Sony-a, jednostavna. Ali vrhunski 3D doživljaj je teško ostvariti, i to je ono u čemu se Sony trudi.
Daljinski upravljač je također unaprijeđen
Active Shutter naočale (imaju bežičnu vezu s TV prijemnikom) a dolaze u više boje u veličinama za djecu i odrasle
Kako je ovo prvi puta da smo imali priliku gledati 3D sadržaj na TV-u putem posebnih 3D naočala, teško je reći koliko je Sony ispred konkurenata (Samsunga, Panasonica i dr.). 3D prikaz slike kao takve najviše nas je dojmio pri gledanju sportskih sadržaja. Nakon desetak minuta gledanja ispresjecanog sadržaja oči su se brzo umorile što smatramo sasvim uobičajenim - prikazivani su brzi izrezani kadrovi različitih vrsta sadržaja (sport, film, igra...).
3D sliku moći ćete gledati i sami, i to već ovo ljeto kupnjom modela Sony BRAVIA HX900. Na policama trgovina, najviše će konkurirati Samsung
Osim monolitnog dizajna, iza nove BRAVIA serije u većini naprednijih modela krije se i internet povezivosti (Internet TV samo preko podržanih kanala s kojima Sony ima ugovore, dok je YouTube ograničen kao i na mobitelima - ne mogu se gledati svi video klipovi kao i na računalu). Tu je i 200Hz Motionflow (osvježavanje slike), uz vrlo zanimljive i inovativne ECO dodatke kojima se štite djeca i štedi energija.
Točnije, riječ je o senzoru/kameri koju je Sony ugradio u neke modele prijemnika. Ona prati gledaoca i upozorava ga ako se previše približi prijemniku. To se posebice odnosi na djecu koju se štiti od neprirodnog položaja ispred ekrana. Ako se oglušite na upozorenje, uređaj se gasi. Nažalost ta funkcija nije bila prezentirana uživo u Amsterdamu, iako ne sumnjamo da radi izvrsno.
Pored toga, Light i Ambient senzori automatski prilagođavaju sliku prema osvjetljenju prostorije, u čemu Sony nažalost kasni. Istu funkciju ponudio je LG još krajem 2008. godine u modelu LH5000.
BRAVIA logo se polako smanjuje na Sony TV prijemnicima - brand nije uspio ni približno koliko Trinitron
Što se tehničkih detalja tiče, važno je spomenuti da Sony sam proizvodi svoje panele, kao i Samsung ili pak Sharp, dok većina drugih prodavača kupuje panele od upravo spomenutih proizvođača. Nakon što je postalo očito da plazme gube tržišnu bitku s LCD-ima, na scenu su prije OLED-a ili možda Laser TV-a, stigli LED televizori. Mnogo toga kupcima vjerojatno nije jasno oko LED priče. Detalje vezane uz to nećemo sada objašnjavati, već u skorašnjem pregledu teme, dok sada možemo spomenuti kako Sony-evi TV-prijemnici imaju Edge LED ili LED pozadinsko osvjetljenje.
Pregled Sony BRAVIA TV za 2010. godinu:
SIGNATURE
modeli: LX900 (40”, 52” i 60”)
3D, Full HD 3D, 200Hz, WiFi, Edge LED pozadinsko osvjetljenje, monolit dizajnPRESENCE
modeli: NX800, NX700, NX500 (32", 40”, 46" i 52”)
monolit dizajn, Edge LED, Internet, 200Hz
CINEMATIC
modeli: HX900, HX700 (40", 46” i 52”)
3D Ready, 200Hz, LED pozadinsko osvjetljenje, monolit dizajn
ESSENTIAL
modeli: EX700, EX600, EX500, EX40B, EX400, EX300, BX200, BX20D
(19", 22", 26", 32″, 37", 40″, 46", 52″ i 60″)
ugrađeni BD i DVD playeri, Edge LED pozadinsko osvjetljenje, 100Hz, eco paneli
Cyber-shot digitalni fotoaparati
U kategoriji kompaktnih fotoapatata koji su na našem tržištu kao i u svijetu jedni od najprodavanijih, Sony je sa Exmor R senzorima dodatno unaprijedio fotografiju u uvjetima slabijeg osvjetljenja.
Možda najznačajnije je da Sony napokon nudi i fotoaparat otporan na vodu i udarce, kakve Olympus i Pentax imaju u ponudi već godinama. Ono čime bi Sony trebao privući u tom segmentu je najtanji i dizajnom najprivlačniji podvodni model. Ide do 3 m dubine, dok zaslon osjetljiv na dodir naravno radi i pod vodom. Radi se o modelu Sony DSC-TX5 koji upravo imamo i na testu.
Što se tiče video snimanja na kompaktnim fotoaparatima, bolja i čišča snimka je osigurana upravo zbog već navedenih Exmor R senzora, uz viši framerate (broj snimljenih sličica u seknudi) za nižu cijenu od konkurencije. Tako primjerice model DSC-HX5 snima Full HD video pri 50fps.
HX5 i nudi još bolji video mod od prethodnih modela (poput DSC-WX1)
Na kompaktnim i D-SLR modelima, dodatno je unaprijeđena HDR funckija, kakvu zasada nudi samo Sony
Što se Aplha D-SLR-ova tiče, Sony ih sada proizvodi još masovnije, pa je prisutan velik broj modela. I dok konkurenti u D-SLR segmentu nude video snimanje, Sony ga još nije ponudio, i to vjerojatno zbog svog dobro prodavanog Handycam asortimana video kamera.
Bloggy
Negdje između fotoaparata i kamera, smjestio se Bloggy. Ovaj mali snimač doći će uskoro i na naše tržište s vrlo popularnom cijenom od 1.300 kuna.
Inovativnost Bloggya očituje su u snimanju videa ili fotografiju u nevjerojatnih 360°! Iako takav snimak nije još uvijek savršen, hvalimo takvu mogućnost. Sony je vrlo lako mogao prekopirati Samsungovu Dual Screen inovaciju (na fotoaparatima poput modela ST550), ali je ipak ponudio nešto potpuno novo. Bloggy karakterizira i vrlo jednostavna USB povezivost i mogućnost spajanja s različitim društvenim mrežama.
Handycam video kamere
Od serije kamera, najistaknutiji je bio nasljednik modela XR520. Novi Sony Handycam uređaji uz manje dimenzije nude revolucionarno dobru stabilizaciju, što je i prezentirano na primjerima uživo.
Na videu su prikazane dvije kamere na stalku koji se intenzivno trese. S lijeve strane se nalazi kamera konkurentnog proizvođača, dok je desno najnovija Sony kamera.
VAIO prijenosnici
Preskočili smo Blu-ray uređaje, koji na tržištu još nisu zaživjeli kao DVD, i na kraju donosimo nekoliko fotografija Vaio prijenosnika, koji, iako se prodaju kod nas, službeno nemaju podršku servisa.
Prezentirane su i radio budilice, HiFi mini i mikro linije, digitalni okviri za slike, Walkman uređaji...
U konačnici, dizajn novih BRAVIA serija čini nam se dobro pogođenim, dok su nas posebice oduševile inovativne funkcije temeljene na senzoru/kameri koja je ugrađena u pojedine modele. Nešto manji naglasak je na LED pozadinskom osvjetljenju, dok bi malo povoljnije cijene tradicionalno skupljeg Sony-a branda trebale kompenzirati navedeno.
Najviše od svega, oduševljeni smo Cyber-shot i Handycam asortimanom, koji smatramo najboljim u kategoriji.