Kapaciteti baterija
Kapaciteti baterija nisu najbolji parametar za određivanje duljine trajanja baterije na mobitelu, ali daju okviran pogled na to koliko bi baterija trebala izdržati. Veći kapacitet je naravno bolji, pa je tako do početka 2012. najveći kapacitet bio do 2.500 mAh (Galaxy Note), dok danas u mobitelima nalazimo baterije do gotovo 3.500 mAh. Pred nekoliko godina, 1.800 mAh smatralo se pak rekordnim kapacitetom.
S povećanjem kapaciteta baterije raste i potrošnja jer su tehničke osnovice (čipset, procesor, RAM memorija) sve jače. Tako 2.800 mAh baterija u Galaxyju S5 i dalje nudi dan do dan i pol trajanja uz malo naprednije korištenje poziva, emaila i aplikacija. Gledanje videa i igranje igara smanjuje trajanje baterije na još kraći period. Xperia Z2 pak nudi nešto veći kapacitet od 3.200 mAh ali i u nešto glomaznijem kućištu od Galaxyja S5. Isti taj kapacitet kao i Z2, u tanjem ali i širem kućištu nudi Galaxy Note 3. HTC One (M8) ima "samo" 2.600 mAh kapaciteta, ali nude dosta unaprijeđenu optimizaciju potrošnje, pa se tako njihova napunjenost ne smanjuje drastično dok je uređaj zaključan (sleep mod). Istu funkciju pametne potrošnje u sleep modu ima i Apple iPhone 5S, ali s kapacitetom od 1.540 mAh, ta je baterija jednostavno preslaba.
.
Deklarirano trajanje
Deklarirano trajanje baterije (koje se odnosi na čisto tehničko uspoređivanje određenih karakteristika) u okviru korisničkog iskustva bitno drugačije. Današnji smartphonei nude pregršt opcija pored poziva. Sukladno tome, baterija se troši znatno brže nego što je deklarirano za razgovore. Dok sami testiramo bateriju, teško je reći koliko će ona izdržati u korištenju "prosječnog korisnika". Povoljan mobitel s ekranom slabijeg prikaza koji načelno nudi sve aplikacije kao i top model s najjačom tehničkom osnovicom, ne samo da će manje trošiti bateriju zbog slabije tehničke osnovice, već na njemu jednostavno nećemo provoditi puno vremena koristeći Facebook, Instagram ili Gmail, jer uređaj nije brz, intuitivan i ugodan za korištenje tih aplikacija, kao što je to slučaj na top modelu s ogromnim zaslonom prekrasnog prikaza.
No, navesti ćemo i mobitele koji prema deklaraciji proizvođača uz uključen 3G nude najviše sati u stanju pripravnosti kao i za samo razgovore:
.
.
Najjača baterija na Android mobitelu
Na kraju, prema našem iskustvu korištenja prilikom testiranja mobitela - najduže nam je trajala baterija na LG-u G2 (3.000 mAh) te na Samsung Galaxy Note 3 uređaju (3.200 mAh). Logično je da na iPhoneu 5S baterija ne može izdržati predugo jer je sam uređaj malen (ima samo 4 inča) i tanak, pa u njega niti ne stane veća baterija jačeg kapaciteta. Ali na kraju sve ovisi o samom korisniku i načinu na koji koristi smartphone. Nije isto razovarate li, surfate ili igrate igre. Igre su najveći neprijatelj baterija, i igrajući igru s malo boljom grafikom možete potrošiti i 10% kapaciteta baterije u samo 20 minuta igranja! A znate i sami da kada igrate igre ne znate koliko vremena prođe, pa se kasnije pitate gdje su nestali svi ti miliamperi.
Ako želite najdugotrajniju bateriju, opcija je i kupnja dodatne vanjske baterije u obliku futrole (ili odvojena), dok uređaj s uklonjivom baterijom (Galaxy S4, S5 i Note 3) čak nude i poklopce za baterije ogromnog kapaciteta do 5.500 mAh, što znači trajanje i do 5 dana. U suprotnom, ostaje vam odabir između LG-a G2 ili Samsung Galaxy Note 3.