1. Društvene mreže
Gotovo su sve aplikacije društvenih mreža gutači baterija, a posebno je omražen Facebook Messenger, makar i druge varijante Facebooka nisu blagonaklone prema bateriji. Snapchat također kotira visoko na ljestvici, pogotovo iz razloga što je za njegovu upotrebu potrebno aktivirati i kameru, što predstavlja dodatno trošenje baterije. Ostale aplikacije društvenih mreža se redovito nalaze na "crnim listama", no ne u tolikoj mjeri. U svakom slučaju, ako u nekom trenutku ne koristite neku društvenu mrežu, odlogirajte se i isključite aplikaciju. Vaš mobitel će vam biti zahvalan. Iako, teško ćete preživjeti bez notifikacija, no birajte između njih i baterije.
.
2. Netflix
Netflixova mobilna aplikacija je priča za sebe. Guta toliko baterije da je gotovo nemoguće pogledati cjelovečernji film bez da usputno ne pogledate i stanje baterije. Zahvaljujući svojoj izraženoj multimedijalnosti, Netflix je redovito među osumnjičenicima za krađu energije iz mobitela. Ako ste već toliko ovisni o gledanju filmova preko mobitela, smanjite svjetlinu ekrana, jer je to jedan od načina kako ćete sačuvati koji postotak kapaciteta baterije. Drugo rješenje je gledati Netflix na tabletu koji ipak ima puno veću bateriju. Nadamo se da vam se mobitel ne zagrijava previše.
.
3. Servisne aplikacije
U ovu skupinu ne ubrajamo predinstalirane aplikacije, već one koje su kreirane u Googleovim ili Microsoftovim centrima, poput Mapa, ili Playa (preko kojeg je dostupan velik broj aplikacija) te Chromea i Outlooka. Upravo one spadaju u skupinu aplikacija koje se ne koriste uvijek, ali redovito ostaju aktivirane, što polako ali sigurno ispija energiju iz baterije. Najbolje je isključiti te aplikacije ako ih ne koristite ili se u potpunosti prebaciti na pretraživanje na računalu s obzirom da su ovo samo varijante standardnih računalnih pretraživača. U potonjem slučaju izbrišite mobilne aplikacije, jer će samo njihovo postojanje opterećivati vaš smartphone.
.
4. Shopping aplikacije
Gotovo je jednako teško kupovati putem mobitela kao i gledati filmove. Za šoping opet preporučamo korištenje računala, jer aplikacije poput Amazon Shoppinga jedu baterije "kao malu djecu". Zanimljivo da se na popisu nije našla mobilna aplikacija e-Baya, ali vjerujemo da i ona doprinosi trošenju baterije. Naime, mnogo naredbi i kretanja unutar sadržaja aplikacije troše energiju. Stoga savjetujemo da osobno potrošite energiju odlaskom do šoping centra.
.
5. Task Manageri i aplikacije za čišćenje
Ako ste pedantni te ne volite nered ni na vašem mobitelu, možda bi ste ipak trebali razmisliti o tome. Naime, aplikacije koje kontroliraju rad vašeg hardvera, kao i one koje "čiste" mobitele od nepotrebnih sadržaja, počistit će i vašu bateriju. To je u potpunoj suprotnosti aplikacijama koje vam štite bateriju i smanjuju njeno trošenje, poput Dozea ili Juice Defendera, koje obvezno preporučamo, kao i sljedećih nekoliko koraka koji će vam barem malo sačuvati bateriju.
.
Kako produljiti trajanje baterije?
Već smo spomenuli da je poželjno instalirati aplikacije za čuvanje baterije (možete ih vidjeti u videu), no uz njih bi trebalo aktivirati uštedu energije, što je standardna opcija na današnjim mobitelima. Druga stvar je brisanje svih nepotrebnih aplikacija, što će vam otvoriti prostor za nove i potrebnije aplikacije, a istovremeno će uštediti bateriju. No, prije nego učinite to, provjerite u postavkama svog uređaja koje vam aplikacije piju bateriju. To se može učiniti odlaskom u izbornik Postavke, potom na opciju Uređaj, zatim na Baterija ili Postavke, potom Energija, a zatim na Korištenje baterije. Ondje ćete vidjeti popis svih gutača baterije koje ćete moći efikasnije kontrolirati i racionalnije koristiti.
Poželjno je isključiti notifikacije, jer one aktiviraju aplikacije čak i kad ste ih deaktivirali te tako piju bateriju. Isto vrijedi i za GPS. Na uređaju nije poželjno imati uključene ni vibraciju, ali ni presvijetli ekran, jer to troši više energije nego alternativni načini rada.
Na kraju ćemo vam savjetovati da stalno "skidate" nadogradnje softvera ili aplikacija, jer one obično sadrže dodatke koji rješavaju greške na prethodnim verzijama, ili su općenito napravljene na način da racionalnije troše energiju vašeg mobitela. Naravno, ovisno o vašem korištenju mobitela ovisi i to koliko brzo će se baterija potrošiti. No, revnom upotrebom ovih malih trikova moći ćete produljiti trajanje baterije i do 15 posto, što će vam u nekim situacijama sigurno dobro doći.
.
Više o temi baterija.