Bežična telefonija je nastala još 1965. Bila je vrlo popularna 90'tih. Danas je znatno uznapredovala, pa osim preglednih zaslona, SMS i Bluetooth-a, možete dobiti i VoIP!
Općenito
Tehnologija se sastoji od bazne stanice koja je spojena na fiksnu telefonsku mrežu i jedne ili više slušalica koje su radio vezom spojene s baznom stanicom. Osnovna razlika običnih fiksnih telefona i bežičnih je što bežčni ne funkcioniraju kada nema struje, jer je za rad bazne stanice potreban jači napon struje.
Razvoj
Dok je u devedesetima doseg slušalica bio desetak metara danas slušalice mogu ići od baze i nekoliko stotina metara. Tih devedesetih bežični telefon bio je jako popularni i puno skuplji nego danas (od tisuću kuna nadalje). Imati ga bio je gotovo luksuz, a predvodili su brandovi kao Panasonic i Siemens. Danas mnogi proizvođači nude bežične telefone (Motorola, Philips, Quadro) po cijenama od sto kuna nadalje.
Razvoj te tehnologije i inovacije uglavnom je predvodio Siemens. Mobiteli su danas gotovo progutali fiksne telefone. Ipak puno nas i dalje koristi fiksne telefone, a moderne usluge poput Skype-a, VoIP-a, SMS-a, povoljnije cijene razgovora i činjenice da nema zračenja kao kod mobitela, razlozi su zašto ćemo ih i dalje koristiti.
Gigaset brand
Siemens posljednjih 15 godina s Gigaset bežičnim telefonima znatno doprinosi razvoju telekomunikacija. U listopadu 2005. osnovana je zasebna podružnica Siemens Home and Office Communication Devices koja razvija i proizvodi Gigaset telefone, broadband i proizvode kućne multimedije upravo u Njemačkoj (dok se sve već proizvodi u Kini), te ih plasira na čak 69 tržišta, pa je tako do danas distribuirano ukupno više od 110 milijuna proizvoda kupcima diljem svijeta. U prosjeku polovica kućanstava u Njemačkoj i jedno od pet u cijeloj Europi upravo sada telefonira putem Siemens Gigaseta porijeklom iz Njemačke.
Kako je sve počelo
U 80-tima je Siemens predstavio prve bežične telefone za kućnu uporabu – Megasete, bazirane na CT1 i CT1+ standardima. Ovi uređaji se više ne mogu koristiti jer su njihove frekvencije istekle 1997. godine. Nasljedio ga je DECT standard (Digital Enhanced Cordless Telephony) uveden 1992. godine, a obitelj Gigaset-a je ugledala svijetlo dana 1993. godine predstavljanjem Gigaset-a 951. Bio je to prvi bežični telefon baziran na DECT standardu, koji je nudio digitalnu kvalitetu zvuka, zaštitu od prisluškivanja i po prvi puta omogućio prijavu više slušalica te interne pozive. Gigaset 952 je omogućio povezivanje s faksom ili automatskom sekretaricom.
1994. Siemens je razvio Gigaset 900 i 910 s, po prvi puta baznom stanicom i postoljem za punjenje u jednome. Bili su najuspješniji bežični telefoni na tržištu 1994. i 1995. godine, dostupni u različitim oblicima i bojama.
Do danas najšira Gigaset serija pojavila se1996. s ukupno 1000 modela. Portfolio se sastojao od bežičnih DECT telefona do žičnih stolnih telefona i ISDN sustava. Te iste godine Gigaset 1010, nasljednik Gigaset 910, bio je najprodavaniji telefon u Njemačkoj. Daljnji razvoj žičnih stolnih telefona označio je razglas (handsfree) na Gigasetu 1020 i po prvi puta integrirana automatska sekretarica u Gigasetu 1030.
Također je bio ponuđen bežični ISDN uređaj: Gigaset 1054 isdn. Po prvi puta se mogla povezati dodatna slušalica na žičnu baznu stanicu. U isto vrijeme povećala se praktičnost Gigaset slušalica: Gigaset 1000 C je donio osvijetljeni zaslon, intuitivni izbornik i imenik s do 100 unosa.
Gigaset 1015 bio je prvi kompaktni bežični telefon s integrirarnom digitalnom automatskom sekretaricom.
Gigaset 2000 serija slijedila je 1997. godine nudeći praktična poboljšanja i novi dizajn. Portfolio je uključivao i Gigaset 2015 s automatskom sekretaricom iz nove „džepne linije“ – slušalica je bila oblikovana da stane u svačiji džep. Ovi modeli su prvi imali bazne stanice koje je bilo moguće montirati na zid.
1999. godine Gigaset 3010 Classic dosegao je veliku popularnost zbog dorađenog izgleda, te sa slušalicom koja stoji uspravno na baznoj stanici. Gigaset 3010 Comfort je pak prvi imao handsfree funkciju na slušalici. I ovoga puta je postojala i varijanta s integriranom automatskom sekretaricom – Gigaset 3015.
ISDN linija se proširila s Gigaset 3035 Isdn, koji je imao automatsku sekretaricu te je služio kao bazna stanica za dodatne slušalice.
Bežični telefoni kao mobiteli
S novim milenijem uveden je Siemens Gigaset 100 i promjena s četvrtastog na zaobljeni dizajn. U isto vrijeme trend smanjivanja ušao i je i među tehnološke proizvode te je Gigaset 3000 Micro, kao najmanji DECT uređaj veličine mobitela, osvojio tržište. Treba imati na umu da je tada tek polako započinjao boom mobitela i da još nije svatko imao mobitel.
Serija 4000 se pojavila 2001. godine ističući se elegantnim dizajnom i novim funkcijama: raširenost SMS-a u mobilnoj telefoniji imala je utjecaj na uvođenje praktičnih kratkih poruka i u Gigaset bežične telefone već tada. Portfolio je i dalje uključivao najmanji telefon na svijetu Gigaset 4010 Micro – ovaj puta bez vanjske antene.
Od 2002. godine uveden je novi sustav naziva. Prvi predstavnik je bio ulazni model Gigaset A100, sadržavajući u sebi klasni koncept Mercedesa. ISDN serija je nadopunjena Gigaset 4110 bežičnim telefonom. Dodatno ISDN bazna stanica Gigaset 4175 je prva omogućila žično spajanje telefona i PC-a te vezu s faksom ili interkomom. Sustavom se moglo upravljati putem PC-a zahvaljujući Gigaset Talk & Surf softveru.
U 2003. godini novi sustav naziva dosljedno je uveden u novi portfolio s A, C i S kategorijama. Novi članovi ulazne klase bili su Gigaset A200 i A250 s CLIP funkcijom, dok su Gigaset C100, C200 i s automatskim sekretaricama činili praktičnu klasu. Gigaset S100 i S150 su prezentirani kao novi najbolji uređaji.
Dizajn je sve više bio važan. U suradnji s dizajnerom Stefano Giovannoniem proizveden je nekonvencionalan Alessi telefon u biserno bijeloj i crnoj boji. Neobičan, mladenački dizajn ponuđen je kroz Gigaset CL100 čije su tipke bile poredane u krug.
2003. uvedena je SL linija, nova klasa koja je bila kombinacija ekskluzivnog dizajna i najnovije tehnologije. Gigaset SL100 i SL150 nastavili su Micro koncept praktičnog kućišta s puno funkcija. Slušalici je dato odvojeno, elegantno postolje za punjenje. Gigaset SL100 i SL150 Colour, prvi bežični telefoni sa zaslonom u boji, predstavljeni su 2004. godine. Prvi mobiteli sa zaslonom u boji pojavili su se 2003. godine na tržištu.
Sljedeći korak je bio Gigaset SL740 kod kojeg je zaslon u boji nadopunjen je MMS funkcijom i ugrađenom kamerom u modernom, suvremenom kućištu. Iako je ovaj trend bio u porastu kod mobilnih telefona, nije bio hit među bežičnim telefonima te je Gigaset SL740 ostao do danas jedini model tog tipa.
Gigaset E150 je bio prvi telefon unutar portfolia oblikovan za posebne potrebe starijih osoba. Nudio je posebno velike tipke i brojeve, glasnije tonove zvona i funkciju hitnog poziva. Koncept je doživio veliki uspjeh na tržištu.
Gigaset S645 je također uveden 2004. godine. Imao je odvojenu baznu stanicu čija se handsfree funkcija mogla koristiti za pozivanje. Još i danas postoji velika potražnja za ovim modelom.
Gigaset SL440 slijedio je nekonvencionalan dizajn CL100, koji je s kružnim rasporedom tipki podsjećao na stare slušalice i brojčanike. Uz to, Gigaset SL440 se isticao s još mnogo funkcija unutar svoje elegantne, sjajne crne vanjštine: zaslonom u boji, mogućnošću odabira jezika, SMS i handsfree funkcijom.
PC, Internet i bežična telefonija
U 2005. godini VoIP telefonija je omogućena po prvi puta i putem Gigaset slušalica. Gigaset M34 USB omogućio je bežičnu vezu između PC-a i slušalice - putem bazne stanice. Rezultat je bila mogućnost telefoniranja putem interneta sa Skype-om i čitanje mail-ova na slušalici bilo gdje u kući.
Gigaset SL550 dizajniran je za zahtjevnije potrebe. Kombinacija je high-tech i posebno elegantnog dizajna. Po prvi puta se kontakti iz Outlooka i slike mogu uskladiti između telefona i PC-a zahvaljujući Gigaset Quick Sync softveru.
Gigaset C450 IP je prvi hibridni telefon koji dopušta bežičnu telefoniju putem fiksne mreže i Interneta bez uporabe PC-a, a prezentiran je 2006. godine. Dodatno su ponuđene nove usluge kao što su online telefonski imenik u kojeg se jednostavno pristupa putem telefona.
Uvedeni su Gigaset S35 WLAN i SL75 WLAN, prvi Gigaset WLAN telefoni. Plijenili su pažnju kao jedini WLAN telefoni s WPA enkripcijom.
Portfolio IP-ready uređaja nadopunjen je Gigaset S450 IP i proširen novim uslugama kao što je vremenska prognoza Meteo Grupe.
ECO
SHC je 2007. bio prva tvrtka u industriji koja je prebacila čitav portfolio od preko 1400 varijanti modela diljem svijeta na ECO tehnologiju. Zahvljaujući suvremenom sustavu napajanja, ECO DECT štedi energiju do 60% u usporedbi s uređajima s konvencionalnim napajanjem te dopušta varijabilno smanjenje snage odašiljanja između slušalice i bazne stanice. Ukoliko se koristi samo jedna slušalica, bazna stanica smanjuje snagu odašiljanja gotovo na nulu kada je slušalica na bazi. Dodatno, ECO mod smanjuje snagu odašiljanja do 80% čak i kada slušalica nije na bazi ili kada se koristi više slušalica.
Gigaset E360 i E365 prezentirani su kao nasljednici Gigaset E150 te su dokazali kako iznimnu paktičnost ne vrednuju samo stariji. Nove funkcije uključivale su spojivost sa slušnim pomagalima, veći zaslon u boji i moderni dizajn. Uređaj je tjednima bio prvi na listi najprodavanijih uređaja.
Budućnost bežične telefonije je CAT-iq
Portfolio IP bežičnih telefona ponovno je proširen s Gigaset C455 IP i S675 IP. Krajem 2007. godine Gigaset S675 je bio prvi telefon koji je dobio certifikat za CAT-iq (Cordless Advanced Telephony – internet quality) sustav koji nasljeđuje DECT. SHC je razvio HDSP (High Definition Sound Performance), novu tehnologiju u kojoj se glas prenosi putem broadband-a koristeći prošireni frekvencijski pojas u odnosu na tradicionalne telefone.
Bluetooth je dodan listi funkcija 2006. godine te je omogućio vezu sa slušalicom ili izmjenu podataka s mobilnim telefonom i PC-em – bežično. Prvi proizvod je bio Gigaset SL 560 kojeg je početkom 2007. godine slijedio Gigaset SL370 i SL375 malog i praktičnog dizajna koji je dobio red dot nagradu za dizajn. Početkom 2008. godine Bluetooth portfolio je proširen jednostavnim telefonima Gigaset 680, 685 i 685 IP, čiji dizajn je već dobio IF nagradu.
U trenutnom portfoliu svi srednje do visoko rangirani Gigaset IP telefoni su HDSP ready i podržavaju broadband prijenos u interakciji sa baznom stanicom Gigaset S675 IP ili – početkom četvrtog kvartala 2008 – s Bluetooth modelom Gigaset S685 IP.
Općenito
Tehnologija se sastoji od bazne stanice koja je spojena na fiksnu telefonsku mrežu i jedne ili više slušalica koje su radio vezom spojene s baznom stanicom. Osnovna razlika običnih fiksnih telefona i bežičnih je što bežčni ne funkcioniraju kada nema struje, jer je za rad bazne stanice potreban jači napon struje.
Razvoj
Dok je u devedesetima doseg slušalica bio desetak metara danas slušalice mogu ići od baze i nekoliko stotina metara. Tih devedesetih bežični telefon bio je jako popularni i puno skuplji nego danas (od tisuću kuna nadalje). Imati ga bio je gotovo luksuz, a predvodili su brandovi kao Panasonic i Siemens. Danas mnogi proizvođači nude bežične telefone (Motorola, Philips, Quadro) po cijenama od sto kuna nadalje.
Razvoj te tehnologije i inovacije uglavnom je predvodio Siemens. Mobiteli su danas gotovo progutali fiksne telefone. Ipak puno nas i dalje koristi fiksne telefone, a moderne usluge poput Skype-a, VoIP-a, SMS-a, povoljnije cijene razgovora i činjenice da nema zračenja kao kod mobitela, razlozi su zašto ćemo ih i dalje koristiti.
Gigaset brand
Siemens posljednjih 15 godina s Gigaset bežičnim telefonima znatno doprinosi razvoju telekomunikacija. U listopadu 2005. osnovana je zasebna podružnica Siemens Home and Office Communication Devices koja razvija i proizvodi Gigaset telefone, broadband i proizvode kućne multimedije upravo u Njemačkoj (dok se sve već proizvodi u Kini), te ih plasira na čak 69 tržišta, pa je tako do danas distribuirano ukupno više od 110 milijuna proizvoda kupcima diljem svijeta. U prosjeku polovica kućanstava u Njemačkoj i jedno od pet u cijeloj Europi upravo sada telefonira putem Siemens Gigaseta porijeklom iz Njemačke.
Kako je sve počelo
U 80-tima je Siemens predstavio prve bežične telefone za kućnu uporabu – Megasete, bazirane na CT1 i CT1+ standardima. Ovi uređaji se više ne mogu koristiti jer su njihove frekvencije istekle 1997. godine. Nasljedio ga je DECT standard (Digital Enhanced Cordless Telephony) uveden 1992. godine, a obitelj Gigaset-a je ugledala svijetlo dana 1993. godine predstavljanjem Gigaset-a 951. Bio je to prvi bežični telefon baziran na DECT standardu, koji je nudio digitalnu kvalitetu zvuka, zaštitu od prisluškivanja i po prvi puta omogućio prijavu više slušalica te interne pozive. Gigaset 952 je omogućio povezivanje s faksom ili automatskom sekretaricom.
1994. Siemens je razvio Gigaset 900 i 910 s, po prvi puta baznom stanicom i postoljem za punjenje u jednome. Bili su najuspješniji bežični telefoni na tržištu 1994. i 1995. godine, dostupni u različitim oblicima i bojama.
Do danas najšira Gigaset serija pojavila se1996. s ukupno 1000 modela. Portfolio se sastojao od bežičnih DECT telefona do žičnih stolnih telefona i ISDN sustava. Te iste godine Gigaset 1010, nasljednik Gigaset 910, bio je najprodavaniji telefon u Njemačkoj. Daljnji razvoj žičnih stolnih telefona označio je razglas (handsfree) na Gigasetu 1020 i po prvi puta integrirana automatska sekretarica u Gigasetu 1030.
Također je bio ponuđen bežični ISDN uređaj: Gigaset 1054 isdn. Po prvi puta se mogla povezati dodatna slušalica na žičnu baznu stanicu. U isto vrijeme povećala se praktičnost Gigaset slušalica: Gigaset 1000 C je donio osvijetljeni zaslon, intuitivni izbornik i imenik s do 100 unosa.
Gigaset 1015 bio je prvi kompaktni bežični telefon s integrirarnom digitalnom automatskom sekretaricom.
Gigaset 2000 serija slijedila je 1997. godine nudeći praktična poboljšanja i novi dizajn. Portfolio je uključivao i Gigaset 2015 s automatskom sekretaricom iz nove „džepne linije“ – slušalica je bila oblikovana da stane u svačiji džep. Ovi modeli su prvi imali bazne stanice koje je bilo moguće montirati na zid.
1999. godine Gigaset 3010 Classic dosegao je veliku popularnost zbog dorađenog izgleda, te sa slušalicom koja stoji uspravno na baznoj stanici. Gigaset 3010 Comfort je pak prvi imao handsfree funkciju na slušalici. I ovoga puta je postojala i varijanta s integriranom automatskom sekretaricom – Gigaset 3015.
ISDN linija se proširila s Gigaset 3035 Isdn, koji je imao automatsku sekretaricu te je služio kao bazna stanica za dodatne slušalice.
Bežični telefoni kao mobiteli
S novim milenijem uveden je Siemens Gigaset 100 i promjena s četvrtastog na zaobljeni dizajn. U isto vrijeme trend smanjivanja ušao i je i među tehnološke proizvode te je Gigaset 3000 Micro, kao najmanji DECT uređaj veličine mobitela, osvojio tržište. Treba imati na umu da je tada tek polako započinjao boom mobitela i da još nije svatko imao mobitel.
Serija 4000 se pojavila 2001. godine ističući se elegantnim dizajnom i novim funkcijama: raširenost SMS-a u mobilnoj telefoniji imala je utjecaj na uvođenje praktičnih kratkih poruka i u Gigaset bežične telefone već tada. Portfolio je i dalje uključivao najmanji telefon na svijetu Gigaset 4010 Micro – ovaj puta bez vanjske antene.
Od 2002. godine uveden je novi sustav naziva. Prvi predstavnik je bio ulazni model Gigaset A100, sadržavajući u sebi klasni koncept Mercedesa. ISDN serija je nadopunjena Gigaset 4110 bežičnim telefonom. Dodatno ISDN bazna stanica Gigaset 4175 je prva omogućila žično spajanje telefona i PC-a te vezu s faksom ili interkomom. Sustavom se moglo upravljati putem PC-a zahvaljujući Gigaset Talk & Surf softveru.
U 2003. godini novi sustav naziva dosljedno je uveden u novi portfolio s A, C i S kategorijama. Novi članovi ulazne klase bili su Gigaset A200 i A250 s CLIP funkcijom, dok su Gigaset C100, C200 i s automatskim sekretaricama činili praktičnu klasu. Gigaset S100 i S150 su prezentirani kao novi najbolji uređaji.
Dizajn je sve više bio važan. U suradnji s dizajnerom Stefano Giovannoniem proizveden je nekonvencionalan Alessi telefon u biserno bijeloj i crnoj boji. Neobičan, mladenački dizajn ponuđen je kroz Gigaset CL100 čije su tipke bile poredane u krug.
2003. uvedena je SL linija, nova klasa koja je bila kombinacija ekskluzivnog dizajna i najnovije tehnologije. Gigaset SL100 i SL150 nastavili su Micro koncept praktičnog kućišta s puno funkcija. Slušalici je dato odvojeno, elegantno postolje za punjenje. Gigaset SL100 i SL150 Colour, prvi bežični telefoni sa zaslonom u boji, predstavljeni su 2004. godine. Prvi mobiteli sa zaslonom u boji pojavili su se 2003. godine na tržištu.
Sljedeći korak je bio Gigaset SL740 kod kojeg je zaslon u boji nadopunjen je MMS funkcijom i ugrađenom kamerom u modernom, suvremenom kućištu. Iako je ovaj trend bio u porastu kod mobilnih telefona, nije bio hit među bežičnim telefonima te je Gigaset SL740 ostao do danas jedini model tog tipa.
Gigaset E150 je bio prvi telefon unutar portfolia oblikovan za posebne potrebe starijih osoba. Nudio je posebno velike tipke i brojeve, glasnije tonove zvona i funkciju hitnog poziva. Koncept je doživio veliki uspjeh na tržištu.
Gigaset S645 je također uveden 2004. godine. Imao je odvojenu baznu stanicu čija se handsfree funkcija mogla koristiti za pozivanje. Još i danas postoji velika potražnja za ovim modelom.
Gigaset SL440 slijedio je nekonvencionalan dizajn CL100, koji je s kružnim rasporedom tipki podsjećao na stare slušalice i brojčanike. Uz to, Gigaset SL440 se isticao s još mnogo funkcija unutar svoje elegantne, sjajne crne vanjštine: zaslonom u boji, mogućnošću odabira jezika, SMS i handsfree funkcijom.
PC, Internet i bežična telefonija
U 2005. godini VoIP telefonija je omogućena po prvi puta i putem Gigaset slušalica. Gigaset M34 USB omogućio je bežičnu vezu između PC-a i slušalice - putem bazne stanice. Rezultat je bila mogućnost telefoniranja putem interneta sa Skype-om i čitanje mail-ova na slušalici bilo gdje u kući.
Gigaset SL550 dizajniran je za zahtjevnije potrebe. Kombinacija je high-tech i posebno elegantnog dizajna. Po prvi puta se kontakti iz Outlooka i slike mogu uskladiti između telefona i PC-a zahvaljujući Gigaset Quick Sync softveru.
Gigaset C450 IP je prvi hibridni telefon koji dopušta bežičnu telefoniju putem fiksne mreže i Interneta bez uporabe PC-a, a prezentiran je 2006. godine. Dodatno su ponuđene nove usluge kao što su online telefonski imenik u kojeg se jednostavno pristupa putem telefona.
Uvedeni su Gigaset S35 WLAN i SL75 WLAN, prvi Gigaset WLAN telefoni. Plijenili su pažnju kao jedini WLAN telefoni s WPA enkripcijom.
Portfolio IP-ready uređaja nadopunjen je Gigaset S450 IP i proširen novim uslugama kao što je vremenska prognoza Meteo Grupe.
ECO
SHC je 2007. bio prva tvrtka u industriji koja je prebacila čitav portfolio od preko 1400 varijanti modela diljem svijeta na ECO tehnologiju. Zahvljaujući suvremenom sustavu napajanja, ECO DECT štedi energiju do 60% u usporedbi s uređajima s konvencionalnim napajanjem te dopušta varijabilno smanjenje snage odašiljanja između slušalice i bazne stanice. Ukoliko se koristi samo jedna slušalica, bazna stanica smanjuje snagu odašiljanja gotovo na nulu kada je slušalica na bazi. Dodatno, ECO mod smanjuje snagu odašiljanja do 80% čak i kada slušalica nije na bazi ili kada se koristi više slušalica.
Gigaset E360 i E365 prezentirani su kao nasljednici Gigaset E150 te su dokazali kako iznimnu paktičnost ne vrednuju samo stariji. Nove funkcije uključivale su spojivost sa slušnim pomagalima, veći zaslon u boji i moderni dizajn. Uređaj je tjednima bio prvi na listi najprodavanijih uređaja.
Budućnost bežične telefonije je CAT-iq
Portfolio IP bežičnih telefona ponovno je proširen s Gigaset C455 IP i S675 IP. Krajem 2007. godine Gigaset S675 je bio prvi telefon koji je dobio certifikat za CAT-iq (Cordless Advanced Telephony – internet quality) sustav koji nasljeđuje DECT. SHC je razvio HDSP (High Definition Sound Performance), novu tehnologiju u kojoj se glas prenosi putem broadband-a koristeći prošireni frekvencijski pojas u odnosu na tradicionalne telefone.
Bluetooth je dodan listi funkcija 2006. godine te je omogućio vezu sa slušalicom ili izmjenu podataka s mobilnim telefonom i PC-em – bežično. Prvi proizvod je bio Gigaset SL 560 kojeg je početkom 2007. godine slijedio Gigaset SL370 i SL375 malog i praktičnog dizajna koji je dobio red dot nagradu za dizajn. Početkom 2008. godine Bluetooth portfolio je proširen jednostavnim telefonima Gigaset 680, 685 i 685 IP, čiji dizajn je već dobio IF nagradu.
U trenutnom portfoliu svi srednje do visoko rangirani Gigaset IP telefoni su HDSP ready i podržavaju broadband prijenos u interakciji sa baznom stanicom Gigaset S675 IP ili – početkom četvrtog kvartala 2008 – s Bluetooth modelom Gigaset S685 IP.