

.
Kod povoljnih fotoaparata senzori i objektivi su više manje iste (ne)kvalitete. Želite što veći zum, što više megapiksela, WiFi, eventualno GPS i vrhunske fotke. Ove zadnje dvije stavke zaboravite u usporedbi s ostalim kategorijama koje slijede. Naš izbor je podređen jedino kvaliteti fotografija koje ćete dobivati iz ovih aparata - i to isključivo u uvjetima idealnog, dnevnog svjetla. Povoljni fotoaparati neće zasada pružiti više u mraku, osim iz bljeskalicu ili dobru uličnu rasvjetu.
Prvi i najpovoljniji koji se istaknuo je Nikon Coolpix L29 - to je u ovom trenu najbolji jeftin fotoaparat. Sa cijenom od petstotinjak kuna daje stvarno pristojne fotografije. Nije dobar za video, ali za oko 500 kuna više uvijek možete kupiti rabljeni camcorder na oglasniku. Drugi koji je zaslužio biti u ovoj kategoriji je Canon PowerShot SX270 HS. Radi se o nešto starijem fotoaparatu (2013.), kojem je sada pala cijena na oko 1.300 kuna. Specifikacije su mu i dalje ostale na razini početne cijene. Upravo kratica HS na kraju naziva znači High Sensitivity, što znači da će davati dobre fotografije i u uvjetima slabijeg svjetla. U malenom kućištu nudi čak 20x optički zum, solidnih 12MP i snima Full HD video.
.
.
U zadnjih par godina ovo je kategorija koja ubrzano napreduje i nudi sve više modela. Fotoaparati su počeli u malenim kućištima nuditi sve više, a jednostavan razlog je što sve bolje kamere imaju mobiteli. Naš prvi izbor je fotoaparat za brze scene - djecu koja trče, sportaše u pokretu - uglavnom sve objekte koji se kreću strelovito i nepredvidivo po kadru. Ne očekujte niti ovdje spektakularne rezultate kakve vidite na novinskoj fotografiji (iza te fotografije stoji Canon ili Nikon serije 1 čije tijelo samo košta 50 tisuća kuna).
Prvi izbor je najpovoljniji fotoaparat koji će bez problema okidati i do 11 fotografija u sekudni, a da pritom košta "samo" 2 tisuće i još par stotina kuna. Radi se o Olympus Stylus SH-1, kompaktnom ultrazum fotoaparatu kojeg krasi izrazito brzi autofokus i kontinuirano okidanje do 11 fotografija u sekundi. Ima 24x optički zum objektiv, a tu je i Full HD pri čak 60 fps video i ugrađeno Wi-Fi za lako dijeljenje fotografija.
Drugi koji je zaslužio biti u kategoriji džepnih i naprednih je Nikon Coolpix P340. Razlog zbog kojeg je ovaj mališan oduzeo titulu snažnim, malenim i kompaktnim Sonyjima RX100 serije ili Canonima G serije je iznenađujuće povoljna cijena obzirom na kvalitetu fotografija koje nudi. Pri dobrom svjetlu P340 je skoro usporediv sa početnim DSLR i mirrorless modelima.
Ako vam novac ne igra ulogu i na raspolaganju imate gomile krznenih žitovitnjica i naprosto ne znate što biste s njima, a u džepu želite imati isto što i fotoreporter koji tegli 30-ak tisuća kuna vrijedan DSLR, bacite oko i na Panasonic Lumix DMC-GM1 (jedan od najmanjih mirrorlessa, koristi micro 4/3 navoj za objektive pa možete koristiti cijeli niz Panasonicovih ali i Olympus objektiva, dok veliki senzor nudi odličnu kvalitetu fotografija, a aparat je krcat naprednim funkcijama). Tu je i najnoviji Sony RX100 Mark III koji stoji oko 6 tisuća kuna, te njegova "kopija" sa istim Sonyjevim senzorom, ali Canonovom umješnošću - PowerShot G7 X koji košta, pogađate, oko 6 tisuća kuna (op. nismo rekli neopravdano košta...).
.
.
Često nas pitate u komentarima na našem YouTube kanalu "Koji povoljan DSLR kupiti?". "Da li uzeti neki ultrazoom radije?". Činjenica je da aparati poput Canona PowerShot SX60 HS (posve novi model koji nas je oduševio od prvog trenutka i koji smatramo za najbolji ultrazum do sad) nalikuju jačim i većim DSLR-ovima, ali često imaju ugrađen malen senzor i objektiv velikog raspona, ali ne i vrhunske oštrine.
Veličina APS-C senzora u DSLR-ovima jednostavno nije usporediva s ultrazumovima. Prvi na popisu je po nama odličan Nikon D3300 s 24MP senzorom. Njegov Kit objektiv možda nije recolucionarno dobar (kao uostalom i svi kit objektivi), ali uz neki drugi malo bolji Nikonov objektiv (10-30mm npr.) možete dobiti sjajne fotografije na visokoj razini. Drugi na popisu je dimenzijama iznimno malen mirrorless sa istim APS-C senzorom - Sony A5100 koji također ima 24MP te je nakrcan brojim naprednim opcijama povezivosti, ima zakretan LCD i sjajan je izbor za sve početnike u fotografiji. Treći na ovom popisu je vrhunski aparat a ujedno i profesionalna kamera, usporediv sa najboljim i najnaprednijim fotoaparatima kakve koriste profesionalci - radi se o fenomenalnom Panasonicu Lumix DMC-GH4 koji nudi 4K video snimanje pri upravo nevjerojatnih 200 Mbps (za usporedbu drugi napredni DSLR fotoaparati snimaju pri 25 ili 30 Mbps - Canon EOS 5D Mark III nudi 38 do 92 Mbps ali u Full HD, ne 4K rezoluciji). Zadnji, naprednji i skuplji, ali i dalje običnim smrtnicima priuštiv je Nikon D7100. Ovaj fotoaparat je izvrstan za fotografiranje brzih objekata u pokretu, kao i na početku naveden Olympus SH-1, samo što ovdje s 51 fokusnom točkom dobivate vrhunsku kvalitetu fotografija.
.
.
Prilikom testiranja, fotoaparati (uostalom kao i mobiteli, tableti, prijenosna računala) najčešće dobivaju ocjene u rasponu klase - unutar svog cjenovnog razreda. Iznimno rijetko se događa da neki fotoaparati "poskoče" izvan svoje klase i tada odmah zasluže preporuku. Prvi takav je Panasonic Lumix GH4 koji spada u kategoriju mirrorlessa, ali je usporediv s jačim DSLR fotoaparatima. Kako smo o njemu već pričali, drugi najbolji fotoaparat, koji iskače iz svega na tržištu je Panasonic Lumix FZ1000. To je po nama najbolji napredni "bridge" fotić ove godine. Ima veliki 1" senzor iznadserijske kvalitete fotografija, vrhunski Leica objektiv sa 16x optičkim zumom, snima 4K video i apsolutno je krcat naprednim mogućnostima. Zapravo, smatramo da je ovo vjerojatno i bolja opcija za korisnike koji inače razmatraju DSLR, a nemaju namjeru mijenjati objektive - FZ1000 nudi sve što treba za sve prigode u jednom uređaju.
.
Više o temi vodič za kupovinu.
Usporedi.hr za ispravan prikaz sadržaja ova stranica koristi anonimizirane kolačiće. U svakom trenutku možete kontrolirati i konfigurirati postavke kolačića u vašem Internetskom pregledniku. Više o kolačićima i Uvjetima korištenja te prikupljanja i obrade podataka o našim korisnicima, možete pročitati u Uvjetima korištenja.
Usporedi.hr je web-stranica dostupna na adresi http://www.usporedi.hr. Vlasnik stranice je tvrtka Usporedi d.o.o., Kninski trg 9, 10000 Zagreb, Hrvatska, OIB: 79092006943 www.usporedi.hr, email: admin@usporedi.hr, Poslovna banka: PBZ dd, žiro racun: 2340009-1110365335 Društvo je upisano u registar Trgovackog suda u Zagrebu. Temeljni kapital društva iznosi 20.000,00 kn i uplacen je u cijelosti. Direktor Matko Pecotic, zastupa društvo samostalno. ISSN 1849-0247 | Glavni urednik: Matko Pecotić | Online od 2007.
Kada posjetitelji napišu komentar na web-stranici mi prikupljamo podatke prikazane u formi komentara, IP adresu posjetitelja kao i string korisničkog agenta preglednika kako bismo lakše detektirali spam. Moguće je da je anonimiziran string kreiran iz vaše adrese e-pošte (koji se također zove hash) dostavljen Gravatar servisu kako bi provjerili koristite li ga. Pravila privatnosti Gravatar servisa dostupna su ovdje: https://automattic.com/privacy/. Nakon odobrenja vašeg komentara, vaša profilna slika je javno vidljiva u kontekstu vašeg komentara.
Ako prenesete sliku na web-stranicu, trebali bi izbjegavati prijenos slika koje imaju ugrađene podatke o lokaciji (EXIF GPS). Posjetitelji web-stranice mogu ih preuzeti i izdvojiti bilo koje podatke o lokaciji iz slika sa web-stranice.
Putem kontakt maila, korisnici nam se mogu direktno javiti. Poslane podatke iz kontakt forme čuvamo određeno vrijeme zbog usluga korisnicima, ali ih ne koristimo za marketinšku namjenu.
Ako napišete komentar na našoj web-stranici, možete odabrati da spremite ime, adresu e-pošte i web-stranicu u kolačiće. Ovo je kako bi vam olakšali ponovno komentiranje, da ne morate ponovno unositi te informacije. Ovi kolačići traju godinu dana. Ako imate račun i prijavite se na ovu web-stranicu, postaviti ćemo privremeni kolačić kako bi utvrdili da li vaš preglednik prihvaća kolačiće. Ovaj kolačić ne sadrži osobne podatke i briše se kada ugasite preglednik. Kada se prijavite, također ćemo postaviti nekoliko kolačića kako bi sačuvali vaše podatke o prijavi i vaše postavke zaslona. Kolačići prijave traju dva dana, i kolačići postavki zaslona traju godinu dana. Ako odaberete “Zapamti me”, vaša prijava će trajati dva tjedna. Ako se odjavite s računa, kolačići prijave biti će uklonjeni. Ako uredite ili objavite članak, dodatni kolačić biti će spremljen u vašem pregledniku. Ovaj kolačić ne sadrži osobne podatke i samo ukazuje na ID objave članka koji ste upravo uredili. Kolačić istekne nakon 1 dana.
Članci na ovoj web-stranici mogu sadržavati ugrađeni sadržaj (npr. video, slike, članke, itd.). Ugrađeni sadržaj sa drugih web-stranica ponaša se istovjetno kao da je posjetitelj posjetio tu drugu web-stranicu. Ove web-stranice možda prikupljaju podatke o vama, koriste kolačiće, imaju ugrađeno dodatno praćenje od trećih strana, i nadgledaju vašu interakciju s tim ugrađenim sadržajem, uključujući praćenje vaše interakcije s ugrađenim sadržajem ako imate račun i prijavljeni ste na web-stranici.
Za analizu prometa ova stranica koristi Google Analytics, kao i analitički softver na poslužitelju stranice. S kime dijelimo vaše podatke U ovoj sekciji trebate imenovati i navesti sve pružatelje usluga s kojima dijelite podatke web-stranice, uključujući partnere, servise temeljene u oblaku, servise za obradu plaćanja, pružatelje usluga trećih strana, i navesti koje podatke dijelite s njima i zašto. ako je moguće stavite poveznicu do njihovih pravila privatnosti. Po izvornim postavkama WordPress ne dijeli bilo koje osobne podatke s ikome. Koliko dugo čuvamo vaše podatke Ako napišete komentar, komentar i njegovi meta podaci su sačuvani zauvijek. To je zato da možemo automatski prepoznati i odobriti buduće komentare, umjesto da ih držimo na čekanju za odobrenje. Za korisnike koji se registriraju na našoj web-stranici (ako ih ima), mi također pohranjujemo osobne podatke koje navedu u njihovim korisničkim profilima, Svi korisnici mogu vidjeti, urediti, ili obrisati svoje osobne podatke u bilo koje vrijeme (osim što ne mogu promijeniti svoje korisničko ime). Administratori web-stranice također mogu vidjeti i urediti te informacije.
Ako imate račun na ovoj web-stranici, ili ste pisali komentare, možete zatražiti primanje izvozne datoteke osobnih podataka koje imamo o vama, uključujući sve podatke koje ste nam dostavili. Također možete zatražiti brisanje svih osobnih podataka koje imamo o vama. Ovo ne uključuje bilo koje podatke koje smo obavezni držati za administrativne, pravne ili sigurnosne namjene.
Komentari posjetitelja mogu se provjeriti putem automatske usluge za otkrivanje neželjene pošte.
Za više podataka nas možete kontaktirati na e-mail admin@usporedi.hr
Vaše korisničke podatke ne dijelimo trećim stranama, niti ih koristimo u marketinške ili bilo koje druge svrhe.