U EOS RP je ugrađen 26,6-megapikselni CMOS senzor punog kadra s Canonovim najnovijim procesorom DIGIC 8. ISO osjetljivost ide do 40,000 pa bi trebao biti bolji u uvjetima slabog osvjetljenja od postojećih full frame EOS 5D Mark IV i EOS 6D Mark II aparata. Velika prednost kod Canona je Dual Pixel CMOS sustav automatskog fokusiranja. S obzirom da se radi o mirrorlessu, imati će najbrže automatsko fokusiranje na svijetu. Ovo je ujedno i Canonov najmanji i najlakši digitalni fotoaparat punog kadra s izmijenjivim objektivom.
Po pitanju objektiva, stari su kompatibilni uz adapter. Jer, Canon je odlučio napraviti seriju potpuno novih, dapače izvrsnih, malenih mirrorless objektiva u seriji RF, poput 85mm F1.2, 15-35mm F2.8 IS, 24-70mm F2.8 IS, te 70-200mm F2.8 IS. Ovi objektivi su zamjetno manji od EF serije objetkiva, a ogromna prednost je što svi nude IS (stabilizaciju). Cijena tih objektiva će biti paprena i ne postoji tržište rabljenih, pa ulaganje u cijeli sustav može ispasti poprilično skupo koliko god se ulazak u svijet full frame aparata (punog kadra) sustava EOS RP na prvu čini cjenovno pristupačna. Barem ako gledamo da će tijelo aparata EOS RP stajati vjerojatno manje od 10,000 kuna.
Okvir kućišta je izrađen od magnezijeve slitine s krajnje preciznim vanjskim dijelovima i materijalima za brtvljenje radi otpornosti na prašinu i vlagu, a samo tijelo teži 485 grama, što je znatno lakše od full frame DSLR-a.
Dodirni zakretni zaslon dijagonale 3.2" (7,5 cm) razlučivosti 1.4 milijuna točkica, te OLED elektroničko tražilo dijagonale 0,39" (2.1 milijuna). To je svakako prednost naspram Sony A7 serije koja nudi zakretne zaslone, ali ne s puno dodirnom funkcionalnošću. Zahvaljujući pametnim mogućnostima povezivanja putem Bluetootha i Wi-Fija za snimanje i dijeljenje, EOS RP omogućuje korisnicima da kontroliraju svoj fotoaparat putem pametnog uređaja i snimaju slike ili videozapise daljinski putem Wi-Fija. EOS RP može u slike umetnuti GPS koordinate i omogućiti fotografima da prate lokacije na svojim putovanjima.
Dostupno je snimanje 4K videa no uz 1.6x crop seznzora, što znači da na fokalnoj duljini od 50mm zapravo snimate u 80mm. Također, DualPixel AF navodno nije dostupan prilikom snimanja 4K videa. Prednost je što EOS RP ima (prvi puta kod Canona) sustav za stabilizaciju slike Dual Sensing koji smanjuje trešnju fotoaparata prilikom snimanja iz ruke te nudi način rada za nečujno snimanje scene i diskretno snimanje. 3.5mm utor za ikrofon i utičnica za slušalice pomažu u snimanju i nadzoru zvuka u stvarnom vremenu, dok dodirni zaslon Vari-Angle omogućuje snimanje pod raznim kutovima.
Nedostatak za profesionalnu upotrebu je sigurno baterija. Trebat će vam 3-4 komada ako želite snimati nešto ozbiljnije. Službeno EOS RP može izdržati do 370 okidanja s jednim punjenjem baterije. Što se tiče povećane ISO osjetljivosti senzora, ona je za pohvalu, no uvelike kasni. Podsjetimo, Sony je još krajem 2015. predstavio A7S II koji bez problema snima na ISO 51,200. Ovim aparatom Canon će pokušati zadržati postojeće korisnike kojima je bitan natpis brenda na tijelu. Oni napredniji reći će da Canon uvelike kasni. Strategija s kojom nude izvrsne malene i lagane objektive je dugoročno pametna, jer će s vremenom vjerojatno i ponuditi bolja tijela. Ipak, veliki broj naprednih amatera već koristi Sony A7 aparate.
.
Više o temi Canon.