UVOD – KRATKA POVIJEST
Telefon je svakako jedan od važnijih izuma novijeg doba. Iako mnogi znaju da je prvi telefoski poziv obavio stanoviti gospodin Alexandar Graham Bell 1876. godine i zbog toga ga se kreditira kao izumitelja ovog uređaja, istina je malo drugačija. U stvarnosti se ne zna tko je zapravo točno izumio telefon jer je u to doba na tom izumu radio veći broj znanstvenika neovisni jedni o drugima (uz Bella najvažniji su možda bili Elisha Gray i talijan Antonio Meucci). U konačnici je cijela situacija kulminirala brojnim međusobnim optužbama za krađu i žestokim pravnim borbama oko patenata iz kojih je Bell izašao kao pobjednik i ušao u povijesne knjige. Vjerujemo da su svi ovi indivdulaci svojim radom zajednički doprinjeli ovom izumu bez kojeg bi današnji način života bio nezamisliv i zahvalni smo im na tome. Ne znamo za vas, ali nama je telefonija važna u životu. Kada izađemo negdje a zaboravili smo mobitel, osjećamo se potpuno odsječeno od svijeta. Telefonija može biti svašta – od klasične stare analogne fiksne linije do GSM mobitela. U ovoj temi ćemo vam probati predstaviti i približiti jednu noviju i jako interesntnu vrstu telefonije koja se zove VoIP.
ŠTO JE VOIP , PREDNOSTI I NEDOSTACI
Posljednjih godina sve češče i češče možete čuti za taj famozni VoIP, a i sami smo već ponešto pisali o njemu. Da ponovimo još jednom ukratko, VOIP (eng. Voice over IP) je telefoniranje putem interneta. Jednu vrstu VOIPa sigurno mnogi od vas već i koriste a da to možda i nisu primjetili − ona se zove Skype. Zašto bismo htjeli uopće telefonirati putem interneta pitate se? Odgovor je naravno - da uštedimo! Telefoniranje putem VoIPa je u pravilu jeftinije jer izbjegavamo klasičnu telefonsku infrastrukturu i koristimo internet, koji je najčešče Flat (ne naplaćuje se vrijeme provedeno već samo fiksna cijena pretplate) i ne pravi razliku između međunardnog i lokalnog. Kada telefonirate VoIP-om putem interneta nije bitno kakvi uređaji sudjeluju u telefonskom razgovoru. Tako niste ograničeni na klasičan telefonski uređaj, već možete koristiti i bilo kakav software za VoIP telefoniranje na računalu (uz korištenje mikrofona i slušalica) ili primjerice pametnom telefonu. Još jedna prednost VOIPa je što vaša linija nije vezana za vašu fizičku lokaciju. Gdje god se u svijetu nalazili samo se morate prijaviti na server koji može biti bilo gdje i vaša linija je uvijek uz vas. Tvrtke se na ovaj način povezuju u VPN putem VOIP servera koje sami podižu. Nedostatak VOIPa je što je kvaliteta poziva ovisna o kvaliteti i brzini internet veze. Ako imate problema sa brzinom internetom (pogotovo u Hrvatskoj čest slučaj zbog opterečenosti loše i neodržavane infrastrukture) kvaliteta zvuka će biti loša uz kašnjenje i prekidanje. Naravno ako internet uopće ne radi, neće ni telefon. Dodajmo i da većina alternativnih operatera zapravo nudi svojevrstan VoIP - televizija, internet i telefon u Trio paketima rade putem interneta.
VOIP TEHNOLOGIJA
VOIP tehnologija funkcionira na principu prijenosa paketa. Računala su digitalna, i kod njih su svi podaci u stvari u binarnom sustavu i sastoje se od jedinica i nula. Zvuk sam po sebi je analogni. Dakle, da bismo ga putem VOIPa prenijeli moramo prvo obaviti pretvorbu. Naše računalo putem mikrofona snima zvuk, pretvara informacije o tom zvuku u digitalni oblik (jedinice i nule) i rastavlja to na niz malih paketa. Zatim te pakete putem interneta šalje do odredišta koje radi obratan proces tj. prvo pospaja pakete, a zatim tu digitalnu informaciju pretvara natrag u analogni zvuk koji se reproducira na zvučniku.
VOIP sam po sebi je široki pojam i postoji više vrsta VOIP-a koje funkcioniraju na različitim protokolima. Daleko najpopularniji protokol za VOIP je SIP (Session Initiated Protocol), gotovo svi VOIP operateri i dostupni telefoni kod nas su bazirani na njemu. Kod SIP-a imamo server koji glumi telefonsku centralu. Na njega se naš telefon prijavljuje i taj server kontrolira i usmjerava pozive i svi pozivi idu preko njega. U slučaju kada kupujemo uslugu nekog SIP operatera onda se služimo njegovim serverom, ali tvrtke često imaju svoje servere koji im služe i kao centrale za interne pozive.Skype s druge strane koristi vlastiti protokol koji funkcionira na peer to peer principu. Pojednostavljeno to znači da ne postoji centralni server preko kojeg se obavljaju pozivi već svi Skype korisnici zajedno tvore infrastrukturu i digitalni paketi u koje se poziv rastavlja zapravo skaču sa jednog računala na drugo dok ne dođu do odredišta. Ako znate kako torrenti funkcioniraju, ovo je ista stvar.
ŠTO JE POTREBNO ZA VOIP I KAKVE SU CIJENE
Što je potrebno za VOIP? Nekoliko stvari. Prvo i osnovno naravno morate imati pristup internetu i odgovarajući softver u kombinaciji sa mikrofonom i slušalicama. Druga opcija vam je neka smartphone aplikacija ako posjedujete takav uređaj, a ako ste zbilja ozbiljni oko korištenja VOIP-a tada možete pribaviti i neki telefon s podrškom za VOIP. Kod nas su kada je o podršci za SIP riječ najzastupljeniji i nude se kao odličan izbor Gigasetovi modeli od kojih smo neke već i testirali. Trenutno su najaktualniji C610IP i A510IP.
Posljednja stvar koja će vam trebati je usluga nekog VOIP operatera. Na našem tržištu se nude brojni i svi redom funkcioniraju putem SIP protokola. Razlike između njih su zapravo vrlo male. Svi nude gotovo iste cijene i zapravo uglavnom preprodaju usluge njemačkog VOIP operatera Betamax. Cijena SIP operatera smo se već dotakli u Gigaset testu pa nećemo ponavljati taj dio ovdje. Neki od operatera su Voip Direkt, 2Call, Akton, voipBON. Gigaset telefoni podržavaju sve ove operatere bez dodatnih postavki. U gore spomenutom testu smo ljetos testiralu uslugu tvrtke Akton koja se pokazala pouzdanom i radila bez problema. Alternativa je i Skype. Ono što svi vrlo dobro znaju - međusobno pozivi između Skype korisnika su besplatni, ali Skype ima i mogućnosti flat rate telefoniranja prema klasičnim telefonskim mrežama. Cijene su iznimno niske i za manje od 7 eura mjesečno možete dobiti Unlimited Europe paket koji uključuju flat rate pozive unutar fiksne mreže u Hrvatskoj i još 23 druge države. Cijene prema mobilnim mrežama su u Skypeu oko 80-90 lipa po minuti. Ovo je za pozive unutar Hrvatske neisplativo, ali za međunarodne pozive je ok.
ZAKLJUČAK
Uz pomno planiranje i pametno korištenje VOIP vam može donijeti uštede a ima i neke praktične prednosti u korištenju nad običnom telefonskom linijom. Nadamo se da smo vam ovom temom barem malo približili VOIP kao tehnologiju i alternativu za klasičnu telefoniju. Jer samim širenjem optičke infrastrukture, morat ćete nabaviti digitalni (IP) telefon za korištenje usluge. Brzine će naravno biti desetorostruko veće, što ujedno znači i kvaliteta interneta, digitalne televizije i digitalne telefonije.
Više o VoIP temama pogledajte ovdje.