Prvi računalni monitori iz 1980-tih su brzo napravili poboljšanja koja su ih razlikovala od industrije televizora. Razvijene su tehnologije koje prilagođavaju računalne monitore u svrhu igranja igara, kao i za profesionalni grafički rad i obradu fotografija. Mobilni uređaji, a posebno pametni telefoni, također su koristili povijesni napredak na području razvoja televizora, no i njihovi su proizvođači svoj razvoj započeli u različitom smjeru. Svijet mobilnih telefona prigrlio je tehnologiju zaslona osjetljivih na dodir te poveo razvoj novih područja poput zaslona s organskim diodama koje emitiraju svjetlost (OLED).
.
4K, OLED, pametni TV
Tehnološka evolucija nije nužno pravocrtna. Različite tvrtke razvijaju različita rješenja u neprestanoj potrazi za boljom kvalitetom slike. Za proizvodnju zaslona koriste se tri različite tehnologije – Twisted Nematic (TN), Vertical Alignment (VA) te In-Plane Switching (IPS) paneli. TN paneli imaju vrlo brzo vrijeme odziva, a to znači da gledatelji vjerojatno neće primijetiti nikakva odstupanja pri reprodukciji brzih pokreta. Međutim, ove zaslone karakterizira i uski kut gledanja. VA paneli prevladali su probleme s kutom vidljivosti, a ujedno prikazuju dublju crnu boju. Međutim, VA zasloni su skuplji pa se većina odlučuje za TN tehnologiju. IPS paneli osiguravaju iznimno širok kut gledanja i eliminiraju zamućenost kod brzih pokreta te, što je možda i najvažnije, predstavljaju veliki napredak u pružanju reprodukcije s vjerodostojnijim bojama u usporedbi s TN i VA panelima. IPS monitore po nižoj cijeni popularizirao je Dell.Gore spomenut akronim OLED potječe od tehnološkog pojma "dioda koja emitira organsku svjetlost" (engl. organic light emitting diode). OLED je postao pravi hit u industriji zbog zadivljujuće kvalitete slike. OLED televizori mogu biti puno tanji od uobičajenih jer sadrže manje slojeva. Tanak okvir osigurava uranjajući doživljaj, a još važnije, panel OLED zaslona ne treba pozadinsko osvjetljenje. Svaki piksel emitira crvene, plave i zelene boje i može prikazati puno dublju crnu. Na drugom kraju spektra, bijela je briljantna, a omjer kontrasta je beskonačan.
Na temelju prednosti OLED-a, DisplaySearch predviđa da će prodaja – od skromnih 500 uređaja u 2012. i 50.000 uređaja u 2013. – doseći čak 9 milijuna u 2016. Ipak, nisu svi OLED televizori jednaki, posebice kad je riječ o preciznosti renderiranja boja. Kako bi se stvorila boja, tri različite boje (crvena, zelena i plava) se kombiniraju pri čemu se intenzitet svake od njih može pojačati do krajnje granice ili u potpunosti ugasiti. Naime, proizvođači OLED-a su se na početku sretali s problemima u podešavanju boja. LG je svladao ovu prepreku dodavanjem piksela bijele boje i dodao "pročišćavač" boje za optimiziranje prikaza. Ovog korejskog proizvođača ponovno spominjemo jer su među prvima predstavili komercijalan OLED HDTV u dijagonali 55-inča. LG je svoj 55-inčni OLED televizor pustio u prodaju u siječnju, prije konkurenata.
Glasno najavljivane 3D televizore još uvijek čeka napredak prema uvjerljivoj 3D slici. Upravo je forsiranje te tehnologije pokazalo da treba slušati što kupci žele. Full HD je bio napredak naspram 4:3 CRT TV-a, no OLED sa 4K rezolucijom (Ultra HD), nešto je zbog čega dugo nećete trebati kupiti noviji ili bolji zaslon.