OČEKIVANJA
Rijetko se događa da proizvođači nadmaše očekivanja zahtjevnih i razmaženih kupaca kao što se to dogodilo ove godine. Prvi put su se u trgovinama našli nevjerojatno tanki i lagani pametni mobiteli sa zaslonima na dodir većim od 4.0" dijagonale. Došli su i još veći i još tanji tableti, napredniji od prosječnog laptopa. Nakon dugo vremena ostali smo iznenađeni kako sve to stane u tako tanki profil kućišta. I vjerojatno nećemo biti iznenađeni ničim novim dok nam u trgovine ne stignu savitljivi poluprozirni OLED zasloni.
Tableti su prevladali tržištem, iako još nije prošao period prihvaćanja te platforme od strane kupaca. Malo je onih koji se odlučuju na kupovinu tableta zato što je kupovina laptopa ili netbooka povoljnija nego ikada. Ako pitate nas, kada su u pitanju netbookovi ili jeftini laptopi, radi se o bačenom novcu. Kroz sljedećih nekoliko godina, prijenosna računala u cjenovnom rangu ispod 5.000 kuna potpuno će nestati, a zamijenit će ih tableti ili hibridi laptopa i tableta.
MOBITELI i TABLETI ĆE DOMINIRATI
Prvo smo prihvatili 4.3" dijagonale na mobitelu, da bi proizvođači pred kraj godine ponudili uređaje sa zaslonima do 5" (Samsung Galaxy Note i 4.7" HTC Sensation XL). Granica između tableta i pametnih mobitela više ne postoji. Sve je stvar vaše osobne percepcije i odabira. U prilog ovoj tvrdnji ide i činjenica da će novi Googleov softver (Android v4.0 IceCream Sandwich), biti jednak za mobitele i tablete.
Nokia N9 i Apple iPhone 4S stigli su u naše trgovine (točnije, ponudu mobilnih operatera) prije Božića, no i dalje očekujemo Apple iPhone 5 s većim 4.0" zaslonom. U prodaju nam nije ni stigao najveći konkurent trenutno najpopularnijem mobitelu (Samsungu Galaxy S2) − Motorola RAZR XT910. HTC nas je obasuo tolikom količinom različitih modela da nam više nije jasno što očekivati u 2012, a ništa manje modela ne izbacuje ni Samsung, iako se njihove linije barem nekako razlikuju.
Kako ovi dvojezgreni mobiteli sa snažnim grafičkim procesorima polako dolaze uz bok s pravim računalima (uskoro dolaze i Quad Core procesori za mobitele uz nVidia Tegra 3 grafičke akceleratore), u 2012. možemo očekivati više dodataka koji će ih učiniti nalik prijenosnim računalima. Kao što se gubi razlika između mobitela i tableta, jednako tako gubi se razlika između tableta i pravih prijenosnih računala. Primjer je Asus Eee Pad Transformer. Uz navedeno, cijene tableta će padati. Uz sve modele ove vrste, najočekivaniji tablet biti će zasigurno Apple iPad 3 o kojem već sada kruže glasine.
FOTOMOBITELI NEĆE ZAMIJENITI FOTOAPARATE
Kako su mobiteli već davno ubili jeftine digitalne fotoaparate, nastao je mirrorless - kategorija između kompaktnih digitalaca i profesionalnih DSLR-ova koja u malenom kućištu nudi veliki senzor, izmjenjive objektive i jednostavno korištenje. To znači manju prisutnost jeftinih DSLR fotoaparata, a veći broj mirrorlessa. U igru su osim Sonyja, Panasonica i Olympusa ušli i Nikon, Samsung i Pentax, kao i Ricoh s nešto drukčijim konceptom. Jedino što se još čeka jest ulazak Canona na mirrorless tržište, ali oko toga još nema niti glasina. Od konkretnih mirrorless modela najavljen je Panasonic DMC-GX1, dok fenomenalni Samsung NX200 već sada stiže u trgovine.
Glasine govore i o Sonyjevom Full Frame mirrorlessu te o novom Samsungovom top modelu koji bi se trebao zvati NX1. Priča se i da bi Pentax mogao predstaviti mirrorless s velikim senzorom jer se Q serija pokazala kao potpuni promašaj, ali to već spada u jako nesigurne glasine. Ono što možemo očekivati je da se konačno isprofilira što korisnici uopće traže u mirrorless kategoriji te da u skladu s tim modeli različitih proizvođača postanu nešto sličniji i možda povoljniji.
Budući da većina kupaca jeftinih DSLR fotoaparata do sada nisu bili amateri željni napredovanja u fotografiji kojima su oni nominalno namijenjeni, očekujemo da će mirrorless aparati nastaviti uzimati sve veći dio tržišta jeftinim DSLR-ovima.
Zato profesionalniji DSLR-ovi ostaju na svojim tržišnim pozicijama te u 2012. konačno očekujemo novu generacijuFull Frame DSLR-ova. Sudeći po glasinama, na scenu bi prvi trebao stupiti Nikon D800 koji je, kako pogađate, nasljednik fenomenalnog modela D700. Ako je vjerovati glasinama, senzor u njemu će imati čak 36 megapiksela, no treba vidjeti kako će se to svidjeti Nikonovim korisnicima koji su navikli na to da se naglasak stavlja na dobre performanse pri visokom ISO-u naspram broja megapiksela.
Nakon Nikona u proljeće najvjerojatnije dolazi Sony SLT-A99 sa senzorom od 24 megapiksela, a nekoliko mjeseci nakon njega i prvi pravi profesionalni Sonyev Full Frame model sa senzorom od 36 megapiksela i integriranim gripom. Da, SLT tehnologija i elektronsko tražilo ostaju čak i u top klasi, sviđalo se to vama ili ne. Kao i kod mirrorlessa, nepoznanica ostaje Canon. 5D Mark III bi trebao doći, ali specifikacije i datum dolaska na tržište ostaju potpuna misterija. Ono što je sigurno, novi Canonov top model je EOS 1DX o čijoj smo najavi već pisali, a gotovo je sigurno i da dolazi profesionalni DSLR kod kojeg će naglasak biti na snimanju videa. Lako je moguće da će imati mogućnost snimanja videa u 4K rezoluciji.
U klasi malih kompaktnih digitalaca ne sumnjamo da će noviteti izlaziti kao na traci. Jedino što se s nekom sigurnošću može predvidjeti je već standardni izlazak nove generacije podvodnih kompaktnih aparata prije ljeta. Čim dođu na tržište, očekujte i njihov usporedni test.
Priča se i o novom formatu memorijskih kartica nazvanom "XQD". Baš kada su svi prihvatili SD i microSD, čini se da netko želi dodatno zaraditi. Šteta. [Marko Šolić]
Veličine senzora na kompaktnim fotoaparatima, nekim mirorrlessima i naprednim kompaktima te na Samsung i Sony mirrorlessima i DSLR-ovima
VELIKI EKRANI NAPOKON U OLEDU?
Televizori su u 2011. postali pametni, iako proizvođači baš i nisu shvatili da ne treba forsirati s 3D-om koji ne nudi dovoljno usavršen prikaz i nije previše tražen od strane kupaca. Kako sljedeće godine u igru ulazi Apple, priča se ponavlja − jednako kao i mobiteli pred par godina, tako i televizori "opamećivanjem" dobivaju gomilu funkcija kojima je komplicirano upravljati. Osim boljeg i korisnicima jednostavnijeg sučelja HDTV prijemnika, možemo očekivati i još bolji 3D prikaz od svih proizvođača, vjerojatno i bez 3D naočala na top modelima iznad 15 tisuća kuna.
OLED tehnologija vjerojatno neće doći na velika vrata, ali će se napokon pojaviti prvi skuplji modeli, što će značiti pravu revoluciju HDTV-a kada je u pitanju kvaliteta prikaza. Prema pisanju HD Televizije, izvori potvrđuju da je Panasonic već u nabavci opreme za proizvodnju OLED-a, s time da produkcija može učinkovito proizvesti 55" do 60" HDTV-e. Samsung i LG već su započeli s proizvodnjom OLED TV-a te im je cilj predstaviti ih u 2012. godini, zajedno s Panasonicom.
Za nas obične smrtnike koji kupujemo HDTV u cjenovnom rangu od 7.500 kuna to znači da će ti povoljni modeli mahom uključivati 3D, dok će 2D prikaz biti dostojan kvalitete najboljih CRT televizora. Nadamo se i da će ostali proizvođači slijediti primjer Panasonica koji je u sve svoje modele LCD-a ugradio kvalitetne IPS matrice zaslona.
Dolazi nam OLED tehnologija, dok televizori postaju pametni kao i mobiteli
USLUGE, SOFTVER i ROBOTI
Iako Hrvatska nije premrežena optičkim kablovima, IPTV usluge postale su sve bolje i sve raširenije. Nekad jedini operater ostao je najskuplji, dok je konkurencija poradila na pouzdanosti svojih usluga.
Microsoft je nakon bezvezne Viste ponudio fenomenalne Windowse 7 pa zlobnici za Windows 8 koji dolazi u 2012. kažu da je će kao i svako drugo po redu sučelje iz Microsofta biti loše. Windowsi 8 trebali bi pored Intelove palete procesora, ponuditi podršku i za ARM strukturu procesora koji su poplavili tržište tableta i pametnih mobitela. Windows 8 bi trebalo donekle biti sličniji Windows Phone mobilnom sučelju (Metro izgled), što znači da će ono podržavati i osjetljivost na dodir.
Windows 8 početni zaslon
Širenje mobilnih aplikacija već je promijenilo računalni svijet. Osim njihove praktičnosti na mobitelima i tabletima, očekujemo da će se njihova funkcionalnost u 2012. još više proširiti i na ostale uređaje kao što su kućni roboti. Trebalo je neko vrijeme da ih ljudi prihvate i shvate kako ti kućni pomoćnici doista čiste (!), a uskoro bi njihova primjena mogla biti unaprijeđena putem različitih aplikacija koje koristimo na mobitelima, tabletima ili pametnim televizorima.