HD televizor
Kad kupujete TV prijemnik, on bi trebao sadržavati HD (bar 720p) i DVB-T receiver koji prima digitalni signal. Većina televizora s HD-om imaju ugrađen i DVB-T tuner. Osim toga potrebna vam je i antena za HD tuner. Tada ćete hvatati MPEG2, tj. DVD rezuluciju. Za one televizore koji nemaju ugrađen HD tuner, moguće je kupiti odvojeni HD tuner koji može koštati do nekoliko stotina kuna za MPEG2 ili oko 3000 kuna za MPEG 4 format - ili HD/Full HD rezoluciju.
Osim karakteristika televizora koje moraju podržavati HD standard, potreban je i digitalni HD signal (od TV kuća) koji ćete gledati.
Ako imate HDTV prijemnik možete u tom formatu gledati samo filmove snimljene u HD rezoluciji (Blu-ray i HD DVD), ili se igrati na nekoj od konzola (Xbox 360, Playstation 2 mogu emitirati HD signal dok Playstation 3 podržava i Full HD). Osim toga većina novih grafičkih kartica koja se ugrađuje u stolna i prijenosna računala sadrži HDMI ili DVI sučelje koje može poslužiti za emitiranje HDTV signala na TV ekranu.
Slika i zvuk
Dosada su postojali standardi prijenosa slike kao NTSC, SECAM, PAL i drugi. Nastankom digitalne televizije (DTV) odnosno televizije kvalitetnije rezolucije i boja slike, postoji i sve veća potreba za emitiranjem te kvalitete od strane TV kuća. Naime digitalna televizija zahtjeva manju širinu frekvencijskog pojasa koja je potrebna za video kompresiju koja se koristi. Problem je što zbog opreme koja digitalno kompresira pri emitiranju signala formate kao MPEG 2 ili H264, TV kuće mogu emitirati ili dva programa u visokoj rezoluciji (High Definition), ili 5 TV programa u standardnoj rezoluciji. Trenutno prisutni prijemi HDTV standarada su ATSC i DVB. HDTV je otporniji na smetnje, šum slike, izostaje dvostruka slike ili bilo kakva druga izobličenja zbog nekvalitetnog signala. Velike promjene HDTV pruža i što se tiče zvuka. Za razliku od dosadašnjeg dvokanalnog stereo sustava, HDTV prelazi na prijenos šest audiokanala koji su potrebni za 5.1. surround sustav. Tako je zvuk koji se prenosi «cinema-quality» zvuk, jer HD koristi Dolby Digital (AC-3) format koji podržava 5.1 surronud sistem.
Kod klasičnog analognog sustava rezolucija slike je iznosila 768x576 piksela, odnosno imala omjer slike od 4:3, HDTV pruža razlučivost od 1260x720 do 1920x1080 piksela, odnosno omjer slike 16:9, što je bliže formatu slike koji ste navikli gledati u kinu. Digitalna televizija, kao i njena nadogradnja HDTV, gledateljima nudi oštriju i detaljniju sliku, uz koju na doživljaj kvalitete utječu i drugi čimbenici poput kontrasta zaslona, prikaza boja i pratećeg zvuka, veličine i kvalitete zaslona, te same kvalitete digitalnog prijama koji neusporedivo premašuje kvalitetu analognog signala.
Zadnjih godina u Europi dominira satelitski prijenos HDTV signala, zbog toga što je najjednostavniji način prijenosa novog sustava, a i satelitski prijem je i u nekim zemljama dominatan (kao npr. Njemačka).
Osim bolje slike i zvuka, preko HDTV-a prenosi se brže i teletekst, te drugi trenutni podatci kao na primjer oni o sadržaju programa.
Nastanak i razvoj
Povijest razvoja HDTV-a seže daleko u prošlost. Još 1948. godine u Francuskoj, razvijen je digitalni standard sa 778 linija u slici, da bi bio komercijaliziran tek devedesetih godina prošlog stojeća. Tako je prvi puta predstavljen u Americi, tijekom 90' tih godina, od strane udruženja TV kuća i ostalih tvrtki (MIT, AT&T, Philips i dr.). Razvoj informatičke tehnologije i povećanje kapaciteta memorija za pohranu i obradu podataka, omogućila je brže kompresiranje podataka i lakši prijenos u komercijalne svrhe. Zato do pred godinu ili dvije nije bilo komercijalno dostupnog uređaja sa HD-om. Danas se HDTV smatra revolucionarnim korakom u razvoju televizije, kao što je to bila pojava TV-a u boji šezdesetih godina 20. stoljeća
Koja je razlika između HD Ready i Full HD-a?
HD (High Definition) dakle znači visoka definicija slike, koja uključuje visoku rezoluciju i medije koji ju podržavaju (npr. digitalni video).
Cijena TV prijemnika sa Full HD-om donedavno je bila od oko 18.000,00 kuna pa nadalje. Sada je ta cijena pala na oko 12.000,00 kn za najjeftiniji Full HDTV prijemnik. Stoga ukoliko ako već dajete veću svotu za televizor uzmite Full HD.
Digitalni standard slike na TV prijemniku i samom programu može biti različit. Od digitalnih najprisutniji je 720p (HD Ready), a pojavljuje se i 1080p (Full HD) koji je od srpnja podržan i kod nas u probnoj fazi za područje Zagreba.
Brojka 720 ili 1080 označava vertikalnu razlouciju ekrana, dok slovo p označava progresivni scan (bez ispreplitanja linija u slici – treptanje slike). Uz 720p tu je i 1080i, što znači bolja rezolucija od 1080p, ali sa ispreplitanjem linija u slici. 720p povezuje rezolucija od 1366x768 piksela, a 1080p 1920x1080 piksela.
HD u hrvatskoj
HDTV prijem se može ostvariti satelitskim prijenosom, digitalnim zemaljskim emitiranjem ili kabelskim prijenosom. Broj kućanstava koja imaju HD televizore je nedavno premašio 10 posto, a s obzirom na konstantan pad cijena, trenutno «blagdansko raspoloženje» i nadolazeće europsko prvenstvo u nogometu, sigurni smo kako ćemo za 6 mjeseci preći 25%. Ali kao što smo rekli osim adekvatnih TV uređaja potreban je i HD signal.
U ovom trenutku HTV 1, HTV2, Nova TV i RTL Televizija emitiraju DVD kvalitetu slike koja je približna HD signalu. Ali i to se emitira u probnoj fazi, što znači da su mogući prekidi ili lošije emitiranje.
Iz iskustva možemo reći da je vrlo iritantno gledati nogometnu utakmicu Lige prvaka, kada se točno u šesnaestercu, zablokira i ispreplete signal. Prema Murphyevom zakonu, imali smo osjećaj da signal oslabi svaki puta kada se lopta približila golu.
Šalu na stranu, signal je jednake (ne)kvalitete na svim domaćim programima koji probno emitiraju na digitalnom formatu (DVD i HDTV-u). Recimo da je jedan, dva dana odlična slika pa se nekada češće ili manje često pojave smetnje.. Nejasni smo? Ipak je bolji i probni digitalni format slike od analognog. Slika je neusporedivo bolja, prilagođava okviru ekrana (16:9) i kvaliteta je možemo reći vrhunska naspram analognog signala. Dakle ako imate HDTV prijemnik sa DVB-T receiverom, zaista je šteta ako niste ugradili digitalnu antenu (cijena oko par stotina kuna).
Oko ugradnje antene bi mogli imati malih poteškoća, a s obzirmo na snijeg i poledicu pitanje je hoće li vam majstori ovih dana ići na krov. U nekim slučajevima se može dogoditi da nećete moći primati i analogni i digitalni signal, što znaći da se morate odlučiti: Z1, NetTV, Otv i slični regionalni programi, s glavnim (HTV 1 i 2, RTL, NOVA) u analognom formatu, ili samo glavni programi, dakle HTV 1 i 2, RTL i NOVA TV u digitalnom. Ako ste u ovoj situaciji da se morate odlučiti, preporučamo ovu drugu opciju zbog ponude sadržaja programa, i zaista dobe kvalitete slike. Osim navedenih prekida i preskakanja zbog lošeg signala.
Potkraj 2006. u svijetu je 48.2 milijuna kućanstava bilo opremljeno HDTV-om, dok je u Hrvatskoj prodano oko 20,000 HDTV-a, što čini oko 5% hrvatskih kućanstava. Sigurni smo da je do danas ta brojka znatno porasla, ako uzmemo u obzir pad cijena takvih uređaja.
Većina Europskih zemalja, čiji je plan do 2012. godine u potpunosti ukinuti analogni signal, te nadogradnja postojeće digitalne televizije na HDTV, koja već sada zauzima sve značajnije mjesto u standardu televizije. U našem zakonodavstvu planiraju se određene norme koje bi to regilirale, čak i obvezivale kupnju digitalnih antena (oko 100.00 kuna).
Nacional prenosi da je austrijska tvrtka Bewag nedavno kupila stopostotne udjele u dvije najveće hrvatske kabeleske tvrtke, Digital City Mediji i Adriatic Kabelu. Rezultat toga danas je spojene kompanija pod imenom B.net Croatia koja prelazi na digitalno emitiranje TV programa.
U travnju ove godine, tvrtka Croatel je počela s emitiranjem DVB-T signala, na Full HD rezoluciji, na području zagreba za 5 kanala (HTV 1, HTV 2, HTV Plus, RTL i NOVA TV). Ukoliko imate Full HD prijemnik vrlo rado čemo pročitati vaš komentar o toj usluzi. Ali napominjemo da bi gledali tu rezoluciju televozije potrban vam je poseban receiver koji košta zasada oko 3000 kuna!
Satelitska TV (Astra i Hotbird)
Kao prvo satelitska (antena i receiver) moraju biti digitalni. To je prvi preduvijet za gledanje HDTV-a preko satelita. Neki od poznatijih programa koji nude sliku u HD formatu su: BBC, Fox, National Geographic, Discovery, Sky sport, Canal+, Premiere, ProSieben, RTL, Sat 1, Orf, Fashion TV, pa i HTV 1, HTV 2i drugi. Prijem je uglavnom bez prekida, a napominjemo da su neki od programa zaključani (stalno ili povremeno).
Kabelska TV.
Kabelske televizije često nude HDTV kao dio njihovih digitalnih emitiranja. To se obično radi pomoću digitalnih receivera ili CableCARD opcije koju izdaje kabelska kompanija
Kompanije koje se koriste satelitskim signalom korisnicima nude HDTV kao nadogradnju na već postojeći digitalni sustav.
Što se tiče Max TV-a navodno će i on uskoro biti dostupan u HD formatu.