Čak bi i saborski zastupnici znali što je Android i raspravljali bi o tome je li bolji od iOS-a, kao što u višku slobodnog vremena vjerojatno raspravljaju je li bolja Pepsi ili Coca-Cola.
Što je bolje: iOS ili Android?
Ovako samo tehnološki orijentirani entuzijasti poput nas čekaju na svojim mobitelima nadogradnju nove inačice tog pametnog sučelja. Zašto? Zato što znamo da je svaka nova nadogradnja Android inačice operativnog sustava za mobitele radi brže, štedi užasno važnu bateriju, a vjerojatno donosi i neke nove funkcije uz lagano dorađivanje estetskog dojma (pa sučelje mobitela više ne izgleda kao bazični Linux kakvog koriste samo okorjeli geekovi).
ANDROID v2.3
Najdalje što možete nadograditi svoj Android OS mobitel je na inačicu Android 2.3 (Gingerbread). Najnoviji high-end mobiteli upravo dolaze s tom inačicom softvera, kao što je to primjer s Googleovim Samsungom Nexus S. v2.3, koji kao i prethodna verzija 2.2, osim optimiziranosti rada napokon donosi i estetski lijepo dizajnirano sučelje.
NADOGRADNJE KOJE SMO ČEKALI
Sony Ericsson je bio prvi koji je odgađao dolazak nadogradnje za Xperia Android mobitele. Bio je odgađan po nekoliko puta i danas napokon možete koristiti verziju 2.1. Androida. Nadogradnju iliti update na v2.2 za Motorolu Milestone čekali smo do... danas. A uređaj je na tržištu prisutan već godinu dana, iako naspram Xperiae nije imao v1.6 Android već v2.1, što samo govori koliko je Sony Ericsson kasnio.
Ovo su samo dva primjera, no problem je što mnogi proizvođači nominalno nude nadogradnju sučelja za svoje uređaje, da bi ga potom oduljivali, vjerojatno kako bi vas prisilili da kupite novi mobitel. Sve navedeno se odnosi većinom na high-end uređaje, jer za mnoge povoljnije modele ne trebate ni čekati nadogradnju - ona neće ni doći.
Android verzije: v1.6, v2.2, v2.3, v3.0
KUPI NOVI MOBITEL
E sad, prema Googleovim statistikama, 29% Android korisnika ima v2.1, iako smo dojma kako u Hrvatskoj postoji najviše takvih korisnika. Google ipak kaže da 63% korisnika ima 2.2 verziju, dok kažu i da 1.9% korisnika koristi verziju 2.3 ili višu.
Prema navedenom, čini se kako modeli HTC-a i Samsunga (koji su se vrlo brzo mogli nadograditi na najnoviju inačicu) zapravo predstavljaju većinu uređaja koje Android korisnici posjeduju. Kako ova dva proizvođača imaju pozamašne udjele u prodaji smartphonea, iz toga proizlazi da svi imaju najnovije verzije.
E pa tek verzija 2.2 koju navodno koristi najveći broj korisnika, donosi estetski privlačno sučelje, brži rad i najveću uštedu baterije. A što poručuju proizvođači u većini? Kažu: "Čekat ćemo Android 3.0". Ono što ne kažu, ali poručuju, jest da uređaj za koji ste izdvojili nekoliko tisuća kuna ili ste ga "dobili" za samo tisuću, dvije, uz robovlasnički ugovor s operaterom, nećete moći nadograditi na v3.0, kao ni na v2.3.
Razumljivo, postoje i uređaji čiji hardver ne omogućava nadogradnju jačeg Android OS-a, no to je realno rijetkost, jer većina uređaja ima snažnije procesore od PC-a koje smo koristili pred 7 ili 8 godina.
Ista stvar nas vjerojatno čeka i s tabletima. Jedina prednost je što za tablete već sada dolazi poprilično dorađeno sučelje (u verziji Android 3.0).