Pokemon GO je rezultat velike suradnje između Nintenda, The Pokemon Company i razvojnog tima Niantic koji su poznati po igri na istoj platformi Ingress. Da biste dobili dojam kako Pokemon GO funkcionira, i mi smo je isprobali. Te prošetali po Zagrebu, da vidimo je li u Hrvatskoj igra jednako popularna kao i u svijetu. Zapravo se nismo iznenadili jer su Hrvati dobro tehnološki potkovani, a udarna skupina su ovdje mladi od 18-30 godina koji su odrasli uz Pokemon serijal i igre na Nintendovom Gameboyu. Naravno, pridružile su im se i mlađe generacije. Još od 1998. kad je izašla prva Pokemon igra Pokemon Yellow na Gameboyima franšiza je odmah zadobila veliku slavu i srca mnogih. Iz igre su se razvile animirana serija, sličice, plišane igračke, odjeća, igraće karte i još štošta. Kroz godine su pokemoni polako dolazili u drugi plan. Vjerojatno ni sam Nintendo nije sanjao ovoliki uspjeh igrice Pokemon GO. Nintendo je tvorac pokemona, a njihove dionice ovih dana dostižu rekordne vrijednosti.
Mehanika lova na pokemone i skupljanja zarazna je kao i u prijašnjim Pokemon igrama. Naravno moram napomenuti da su se neka temeljna pravila promijenila u odnosnu na prijašnje Gameboy RPG-ove. Nema više čopora od 6 pokemona koji nam pomažu da se borimo protiv divljih pokemona da bi ih ulovili. Sad se sama tehnika svodi na uspješnost bacanja Pokelopte (od običnih do Ultralopta) na stvorenja. U tome vam pomažu i posebne maline Razzberry koje smanjuju šansu da pokemon pobjegne. Zanimljiva igra zapravo iziskuje popriličnu vještinu, jer svaku put kad fulate nestane vam jedna lopta iz inventorija.
Grafika u Pokemon GO je isto dosta dobra i možete koristiti kameru da uslikate ova animirana stvorenja na stvarnim lokacijama. Jednostavni modeli imaju dovoljno detalja da izgledaju trodimenzionalno, a opet da ne odudaraju od prijašnjih crtanih serija. Sama izmijenjena stvarnost (Augmented Reality, AR) vam nudi pregršt zabave, prije nego ulovite stvorenja u njihov okrugli spremnik možete ih uslikati na neobičnim mjestima gdje ste ih sreli. Pokemoni su u tramvaju, na trgu, kod katedrale pa čak i kod nas u redakciji. Pokemon GO, kao ni jedna igra tog tipa traži od vas da se rekreirate i upoznajete vlastiti grad (ili neki grad u kome se trenutno nalazite). PokeStopovi su lokacije u stvarnom svijetu koje su obično zanimljive ili važne za mjesto gdje se nalazite. Na tim se lokacijama dijele lopte i napitci koji se koriste u igri pa ih je dobro obići. Uskoro shvatite koliko lijepih građevina, skulptura i reljefa se nalazi u vašem susjedstvu, koje inače nikad ne biste ni primijetili. Usput upoznajete nove ljude koji igraju za vaš ili za protivnički tim.
Uz sve ove dobre stavke, vjerujem da ima i loših. Djeca se često zadube u ekrane svojih pametnih telefona i zaborave kakvim su sve opasnostima okružena. Iako svakim pokretanjem Pokemon GO obavješta igrače da ostanu svjesni svoga okruženja, iskušenje i zabava često presude i kod odraslih. Potrebno je obratiti više pažnje na gradsku vrevu, na promet, džepare i sve ostale opasnosti koje nam bez igre ne bi predstavljale toliki problem.
Najviše se igrača zapravo žali na probleme u igri, a ne na opasnosti iz stvarnog svijeta. Serveri su prenapučeni ogromnom brojkom igrača pa se ruše. Brojni mali bugovi i glitchevi utječu na kvalitetu gameplaya. Igra je u još ranoj verziji. GPS je presudan za igrivost, a često ne radi kako treba. Mnogo je prostora za napredak. Moja je zamjerka to što ne postoji bitka igrač protiv igrača, izmjena pokemona među igračima i što je potrebna eksponencijalna količina XP bodova za napredovanje pri većim levelima.
Mi smo odlučili ponijeti snimateljsku opremu, mikrofon i osvjetljivače te prošetati gradom u lovu na pokemone. Ono što smo zapravo htjeli je vidjeti koliko ljudi u Zagrebu igraju i općenito što misle o igri. Moglo bi se reći da smo krenuli u lov na "pokemon trenere". Pogledajte što smo sve saznali od drugih igrača i kako se njima sviđa Pokemon GO. Koliko su spremni uložiti da postignu rezultate u igri te kako ih je igra zbližila.