Tijekom naše glavne recenzije Panasonica FZ300 spomenuo sam da je 24-600mm, odnosno 24x optički zum sasvim dovoljan - većini korisnika realno ne treba više optičkog uvećanja, osim ako ne odlazimo u kategoriju mjerenja one muške stvari. To potvrđuje činjenica isprobana na GNK Dinamo Maksimirskom stadionu gdje smo se nalazili na jednoj strani nogometnog terena te je 600mm bilo sasvim dovoljno da zumira golmana i igrače na posve suprotnoj strani terena. Zato ćemo uvijek rađe preporučiti aparat sa manje zuma kao FZ300 koji ima bolju optiku i veći otvor blende nego konkurenta sa više zuma, ali slabim otvorom blende.
Prvo smo pokušali snimati s automatskim postavkama što je očekivano nije pokazalo idealnim rješenjem. Naime, aparat ne zna tada što mi želimo fokusirati - da li snimamo nogometaše ili puževe na travnjaku, pa je odabrao prenisku brzinu zatvarača - pritom su svi igrači bili zamućeni radi brzih pokreta. Zbog toga se sport snima u S modu (shutter odnosno "prioritet zatvarača"). Za idelano zamrzavanje pokreta treba koristiti što kraće vrijeme, npr. 1/500 ili 1/1000 sekunde. To naravno varira o brzini pokreta, ali počnite sa navedenim vrijednostima i prilagodite se situaciji.
Kako je uskoro nakon početka utakmice sunce zašlo, a rasvjeta na stadionu još nije bila uključena, konstantan otvor F2.8 blende na Panasonicu FZ300 dolazi do punog izražaja. S bilo kojim drugim ultrazumom, objektiv bi sakupljao premalo svjetla (koristio bi blendu oko F/5 do F/6) i trebalo bi ili pretjerano dignuti ISO vrijednost, radi čega bi fotografije bile pune šuma. Druga opcija bi bila koristiti prenisku brzinu zatvarača pa bi nogometaševi pokreti zamućeni radi brzine pokreta. Stoga F/2.8 u kombinaciji sa ISO 800 i dalje omogućuje da FZ300 zadrži barem 1/250 sekunde što je neki minimum za osobe koje želite oštro uhvatiti u kadru dok trče.
Postavke autofokusa su možda i najteži odabir pri snimanju sporta. Kad se akcija zbiva na istoj udaljenosti od fotografa, preporučam da se koristi single autofocus - aparat tada fokusira jednu točku i sve su snimke s istom postavkom fokusa oštre. Problem nastaje kad se nogometaš približava ili udaljava jer tada posve ovistite o sposobnosti auto fokusa da prati pokretni objekt. Tada je potrebno prekidač auto fokusa staviti na AF-C pri čemu koristi ili jednu veliku fokusnu točku ili prebaciti postavke da aparat koristi svih 49 točaka fokusnih točaka (aparati imaju manje ili više fokusnih točaka, ovisno o kvaliteti i cijeni uređaja). FZ300 čak ima i tracking auto fokus koji jednom kad zapamti objekt (nogometaša) u kadru, prati ga i fokusira na njega cijelo vrijeme.
Što se opcija kontiniranog okidanja tiče, preporučam da ne pretjerujete. Iako FZ300 u punoj rezoluciji snima do 12 fotografija u sekundi, kontinuriani auto fokus radi samo sa 6 okidanja u sekundi i to je brzina okidanja koju ja preferiram. Također, ako namjeravate cijelu utaklmicu snimati pri 12 slika u selundi, doma se vraćate ne sa stotinama nego tisućama fotografija koje vjerojatno nećete imati volje pregledati i odabarti radi njihovog prevelikog broja. 12 fotografija u sekundi ima smisla samo kad se recimo golman baca za loptom ili za druge sportove npr. atletiku gdje se nešto dogodi samo jednom kao skok u vis ili daljinu ili protrčavanje kroz ciljnu ravninu.
Pored svega na FZ300 možete koristiti i 4K foto mod pri čemu aparat snima 4K video zapis iz kojeg naknadno možete pregledati sve pojedine sličice i snimit najbolje kao zasebnu JPEG fotografiju u rezoluciji od 8 megapiksela (što odgovara 4K video rezoluciji). Nadam se da su vam naše upute bar malo olakšale snimanje sporta. Ukoliko imate kakvo pitanje, rado ćemo vam odgovriti u komentarima ispod.
.
Više o temi fotografija.