Prije nego što pojasnimo kako obrisati suvišne aplikacije, moramo vidjeti zašto bismo ih uopće brisali. Većina aplikacija uopće nema veze s memorijom uređaja (osim igrica), što je uvriježeno mišljenje kod korisnika, već s preglednošću početnog zaslona (što se može riješiti povlačenjem u spremnik Ukloni, na vrhu ekrana). Osim toga, aplikacije koje se služe WiFi-jem "jedu" podatkovni promet, a poneke same učitavaju ili snimaju podatke. Velik dio aplikacija su i tzv. bloatware, što znači da uzimaju najbitnije osobne podatke bez dozvole.
S ovim saznanjima se možemo posvetiti brisanju aplikacija. No, prije toga je važno napraviti podjelu na predinstalirane aplikacije (one koje su već na uređaju kada ga kupite) te preuzete aplikacije koje sami "skidate" s Google Playa, iTunesa ili App Storea.
.
Predinstalirane aplikacije
Predinstalirane aplikacije najčešće dolaze u paketu s već kupljenim uređajem. Što ćete dobiti razlikuje se ovisno o proizvođaču uređaja kojeg kupujete, odnosno njegovim partnerstvima s različitim tvrtkama za razvoj softvera. Naravno, dokle god je to prihvatljivo za rad unutar Androida ili iOS-a može se naći na uređaju. No, najveći je problem što su te aplikacije ili nepotrebne ili ne obavljaju svoj posao na najbolji način. Stoga evo rješenja kako ih onesposobiti, uz upozorenje da to kod nekih aplikacija može izazvati poremećaje u radu ostatka sustava, što se naročito odnosi na iOS.
Idite na Postavke (ikona zupčanika) -> Aplikacije/Upravitelj aplikacija -> kliknite na aplikaciju koju želite obrisati -> kliknite na Onemogući.
Ako je uređaj "rootan", trebate skinuti dodatne alate poput NoBloata, System App Removera i ostalih, koji imaju besplatne verzije na Google Playu. Zvuči nelogično, ali tako to funkcionira na Androidu. Pronađite aplikaciju koju želite obrisati -> povucite ikonu aplikacije prstom prema dolje dok ne počne trzati -> kliknite na ikonu X -> kliknite na Ukloni.
.
Preuzete aplikacije
Kod preuzetih aplikacija postoji mnogo više načina za njihovo uklanjanje (naročito kod iOS-a), a i nema straha od neželjenih posljedica u obliku lošijeg rada ostatka sustava.
Idite na Postavke (ikona zupčanika) -> Aplikacije/Upravitelj aplikacija -> kliknite na aplikaciju koju želite obrisati -> kliknite na Onemogući.
Pronađite aplikaciju koju želite obrisati -> povucite ikonu aplikacije prstom prema dolje dok ne počne trzati -> kliknite na ikonu X -> kliknite na Ukloni. U izborniku pritisnite Postavke -> Općenito -> Pohrana i korištenje iClouda -> Pohrana -> Upravljaj pohranom -> kliknite na listu Korišteno i dostupno -> kliknite na aplikaciju koju želite obrisati -> kliknite na Obriši aplikaciju. Idite na iTunes -> Knjižnica aplikacija -> kliknite na aplikaciju koju želite obrisati -> kliknite Obriši. Na računalu otvorite iTunes -> kliknite na iTunes ažuriranja -> pronađite aplikaciju koju želite obrisati -> desni klik na ikonu aplikacije -> Ukloni iz knjižnice (prilikom sljedeće sinkronizacije mobitela, aplikacija će se obrisati sama).
.
Kako vratiti aplikacije
Naravno, uvijek se možete predomisliti i vratiti neku aplikaciju (bez obzira bila ona predinstalirana ili preuzeta) te ju ponovno koristiti. I Android i iOS nude načine reinstaliranja na samom uređaju, ali i putem računala.
Idite na aplikaciju Google Play Store -> kliknite na Izbornik (tri vodoravne crtice) -> Moje aplikacije i igre -> Knjižnica -> pronađite aplikaciju koju želite instalirati ili uključiti -> kliknite na Instaliraj/Uključi.
Na računalu otvorite play.google.com -> Aplikacije -> Moje aplikacije -> pronađite aplikaciju koju želite instalirati ili uključiti -> Kliknite na Instaliraj/Uključi (vjerojatno ćete se morati ulogirati u vaš Google račun) -> odaberite uređaj na koji želite instalirati aplikaciju -> kliknite na Instaliraj.
Idite na App Store -> kliknite na Traži -> u tražilicu upišite ime aplikacije koju želite ponovno aktivirati -> kliknite na Traži -> kliknite na tipku za preuzimanje kod željene aplikacije (izgleda kao oblak sa strelicom prema dolje).
.
Više o temi Android, iOS, mobiteli, tableti, aplikacije.