Mnogo je razloga zbog čega se mobiteli s vremenom uspore. Ako oduzmemo moguće greške u proizvodnji i tehničke razloge, za većinu usporavanja su uglavnom odgovorni vlasnici. Naime, zatrpavanje uređaja bespotrebnim podacima i aplikacijama tražit će više energije od procesora i baterije, a i operativni sustav će biti zagušen prekomjernim strujanjem meta-podataka. No, da mi ne filozofiramo previše, postoji nekoliko metoda kako ubrzati rad mobitela, bez obzira radili oni na Androidu ili iOS-u.
.
1. Uklonite nekorištene aplikacije
Ovo je jedna od najvažnijih stvari koje trebate napraviti ako želite da vam mobitel radi brže i bolje. Kako to učiniti na Androidu i iOS-u pročitajte ovdje.
.
2. Onesposobite animacije
Ne biste vjerovati koliko animacije usporavaju uređaje. Zapravo, većina ljudi ni ne zna da je prelazak s jednog prikaza na drugi (dva zadatka ili dvije stranice početnog zaslona) zapravo animiran. Što to znači za vaš mobitel? Kao prvo, oduzima energiju procesoru i bateriji, jer procesor mora prvo obraditi zahtjev za promjenom prikaza, a potom pomoću posebnih kodova izvesti animaciju, što usporava rad uređaja. S obzirom na to da procesor za ovu radnju mora uzeti više energije, baterija je također pod opterećenjem. Stoga je najbolje isključiti (ili barem reducirati) animacije.
Android: Postavke -> O uređaju -> pritisnite Serijski broj 7 puta (dobit ćete poruku da ste uključili Razvojne opcije) -> vratite se na Postavke -> Razvojne opcije -> Skala animacija prozora -> Isključi animaciju.
iOS: Postavke -> Općenito -> Pristupačnost -> uključite Ograničenje animacija. Možete isključiti osvježavanje animacija klikom na Postavke -> Općenito -> Osvježavanje pozadinskih aplikacija. Preporuča se i povećanje kontrasta te smanjivanje ili isključivanje prozirnosti prikaza, čime ćete uštedjeti barem malo energije.
.
3. Uklonite/reducirajte widgete
Widgeti uzrokuju jednake problemu radu mobitela, kao i animacije. Naime, oni služe za upravljanje aplikacijama s početnog zaslona, bez aktiviranja same aplikacije. To također iziskuje dodatnu energiju koju procesor i baterija moraju uložiti, zbog čega pate ostale funkcije mobitela. No, i ovaj se problem jednostavno rješava.
Android: Dođite do widgeta koje želite ukloniti -> Dugo pritisnite widget -> Povucite ga prema opciji Ukloni.
iOS: Postavke -> Touch ID -> odznačite Pregled dana i Pregled obavijesti. Moguće je i urediti postavke tako da se samo određene aplikacije pojavljuju s widgetima.
.
4. Očistite cache podatke
Preuzimanje podataka također usporava uređaj. Ne nužno odmah, ali svi zaboravimo na to što smo "skidali". Takvi sadržaji često ostavljaju trag u obliku cache podataka koji su doslovce uvijek aktivni, što znači da zahtijevaju dodatnu energiju od procesora i baterije.
Android: Postavke -> Pohrana -> Preuzimanja -> Očisti cache podatke -> OK.
iOS: Kod iOS-a postoji nekoliko aplikacija koje omogućuju brisanje vlastitih cache podataka. To su: App Store, Podcasts, Music, Game Center, iMessage i Phone. Dovoljno je pronaći neku od ovih aplikaciju, otvoriti je i brzo kliknuti 10 puta na ikonu aplikacije. Tada će se ekran nakratko zabijeliti, a cache podaci aplikacija će biti obrisani.
.
5. Počistite RAM memoriju
Dosad ste vidjeli da se više-manje svi savjeti svode na brisanje suvišnih podataka. Tako je potrebno srediti i RAM memoriju, pogotovo zato jer je ona direktno povezana sa čipsetom, što znači da od njega traži najviše angažmana. S obzirom na sve ostale zadatke koje procesor mora obavljati te energiju koju treba za to uložiti, ovo je jedna od važnijih stavki ako želite da vaš mobitel radi "kao urica". To možete postići ovako:
Android: Zatvorite višak aplikacija putem popisa aktivnih aplikacija -> pritisnite i držite tipku Home -> povucite sve aplikacije koje želite isključiti -> pritisnite kružni grafikon u dnu ekrana -> RAM memorija -> Očisti memoriju.
iOS: Držite tipku za paljenje dok se na ekranu ne pojavi oznaka Povuci za isključivanje -> tada pritisnite tipku Home na 5 sekundi dok se ponovno ne pojavi početni zaslon.
Naravno da postoje i brojne druge opcije, poput uključivanja uštede potrošnje energije, brisanja poruka, optimiziranje Googlea, sprječavanje sinkronizacija s Googleovim sustavima ili drugim uređajima... U svakom slučaju uvijek morate znati da štogod imate na svome mobitelu i što god s njime radite može usporiti uređaj, odnosno negativno utjecati na potrošnju energije i rad čipseta, a time i uređaja u cijelosti.
.
Više o temi: mobiteli.