Ako Vam tablet služi prvenstveno za rad koji ne uključuje neku vrstu crtanja onda ćete birati klasični tablet koji je zapravo veća verzija vašeg pametnog telefona te nudi mogućnosti na koje smo navikli s računalima. Ako se primarno bavite nekim oblikom vizualne umjetnosti ili dizajna tada Vam treba ili grafički tablet ili ćete za "klasični" tablet morati izdvojiti više novaca će Vam trebati "jači" tablet koji nije samo za uredske poslove.
Ako ste kliknuli ovaj članak jer primarno želite nešto na čemu ćete čitati e-knjige onda vam treba e-reader koji je kategorija za sebe. Njegova prednost je što ima drugačiji ekran koji ne umara oči, ali on van svoje primarne funkcije (prikaza velike količine teksta) nema drugih funkcija pa ćemo ga zanemariti.
Ako ćete tablet uglavnom držati u ruci, trebate izabrati tablet koji Vam je udobno držati jednom rukom dok drugom radite na njemu (bilo prstom ili stylusom). Osjećate li da Vam je tablet pretežak ili prevelik pa počinjete osjećati umor dok ga držite u ruci to znači da trebate manji model. Ne samo da ćete biti manje produktivni ako Vas samo držanje umara nego je veća šansa da Vam tablet padne i ošteti se.
Za videopozive je važna kamera, ali nije najvažnija jer ne snimate film. Ono što je važno, je kvaliteta zvuka da dobro čujete i da Vas dobro čuju. Obratite pažnju i koja je mogućnost spajanja slušalica s mikrofonom; sve manje uređaja ima klasični 3,5 mm jack, a najbolje je da razmislite o bežičnoj opciji kako biste si port ostavili za punjač.
Za korisnike koji će tablet primarno imati na stolu postoje i dodatne tipkovnice koje se mogu spojiti, a postoje i hibridni tableti koji već dolaze s odvojivom tipkovnicom. Ako planirate svoj uređaj koristiti na stolu, možete si dozvoliti malo veći model, ali svejedno imajte na umu da se radi o prijenosnom uređaju te da ćete ga u nekom momentu možda htjeti koristiti tako da ga držite jednom rukom.
Ovi tableti mogu poslužiti ako tu i tamo želite nešto zapisati rukom ili napraviti jednostavnije crteže poput mentalnih mapa ili stick-figura za potrebe ubacivanja u Powerpoint prezentaciju ili mail kolegi koji ne zna kako se koristi kopirka, ali bi Vam mogla biti poprilična frustracija stvarati detaljna remek-djela velike rezolucije koja su spremna za print, pogotovo ako Vam je to primarni cilj jer ćete za to morati kupiti jači tablet koji više košta.
Ako ste kliknuli na ovaj članak jer Vas zanimaju grafički tableti onda morate uzeti neke druge stvari u obzir.
Iako na prvi izgleda da su klasični ili čak hibridni tableti sasvim u redu, u slučaju jeftinijih modela je problem što im često zahtjevniji programi poput Photoshopa, Illustratora ili Krite. Grafički tableti su izrađeni i dizajnirani baš za takve zahtjevnije zadatke i bolje je uložiti nešto više nego kupiti tablet s kojim nećete moći raditi.
Najprije se morate odlučiti želite li tablet koji ovisi o dodatnom računalu ili tablet koji može raditi samostalno. Primjerice mnogi Wacomovi tableti su odlični kao dodatak Vašem primarnom računalu, ali ne mogu funkcionirati sami za sebe jer nemaju ekran već su zamišljeni kao dio periferije. Ako već imate računalo s kojim ste zadovoljni, ovo je najbolja opcija s financijske strane jer su takvi tableti jeftiniji od onih s ekranom pa za istu cijenu možete dobiti bolju stvar.
Važna je i veličina same površine za crtanje jer ako ste tip osobe koja voli dugačke poteze, neće Vam biti udobno crtati po manjem tabletu. Također, što je manji tablet, to više morate odzumirati canvas u programu u kojem crtate da biste povukli dugačak potez, a s malim tabletima je također manji potez jednak većoj prijeđenoj udaljenosti pa ćete možda imati problem pri crtanju detalja. U ovom slučaju veće je svakako bolje.
Neke opcije će ovisiti i o Vašem operativnom sistemu, primjerice većina Wacomovih tableta je kompatibilna i s Windowsima i s Linuxom, ali o samom Linux distrou će ovisiti koliko je kompatibilan s tabletom te često svaki program drugačije prepoznaje pritisak, pokret i tako dalje.
Ako se ipak odlučite za grafički tablet s ekranom tada je osim osjetljivosti samog tableta važna i njegova rezolucija. No pripazite, to što tablet ima ekran, ne znači da se može koristiti bez računala. Na nekim tabletima postoje ekrani kako bi olakšali crtanje jer je prirodnije gledati potez koji se stvara pod stylusom nego na ekranu no takvi tableti često mogu dovesti do lošeg držanja ako ne pazite. Ovi tableti su naravno skuplji nego oni bez ekrana.
Ako želite tablet koji možete nositi sa sobom i za koji Vam ne treba drugo računalo tada je najbolje investirati u skuplje tablete namijenjene crtanju nego u njihove jeftinije rođake kojima je primarni cilj uredski rad. S razlogom su u ovoj kategoriji najpopularniji uređaji iz serija iPad Pro, Galaxy Tab te Microsoft Surface.
.
Više o temi tablet