

Kad su početkom novog milenija mobiteli postajali sve rašireniji, sama komunikacija nije bila toliko razvijena i većina ljudi je uvijek uz sebe imala kartice za telefonske govornice. U isto vrijeme je započinjala SMS usluga. U početku je usluga bila besplatna, a širom upotrebom se počela naplaćivati. Dugi niz godina je SMS bio najpovoljniji način mobilne komunikacije, posebice u Hrvatskoj. Cijene poziva su prije desetak godina bile visoke, a SMS je bio prilično povoljan i to je jedan od razloga zašto smo ga svi tako voljeli.
Zahvaljujući raširenosti interneta na smartphoneima, SMS je izgubio na važnosti. Cijene SMS poruka nekada i danas se nisu bitno mijenjale. Pojedini operateri nude kupnju SMS paketa i tu se već može govoriti o nešto povoljnijim cijenama, no Internet messengeri su ipak preuzeli najveći dio tržišnog kolača. Dok o MMS porukama ne treba ništa posebno pričati jer nikada nisu uspjele zaživjeti zahvaljujući visokim cijenama. Čak i danas se MMS naplaćuje oko par kuna što je za poruku od parsto kilobajta, da budemo blagi, jako bezobrazno.
Uspjehu mobilnih aplikacija za slanje poruka najviše je pogodovala besplatna usluga slanja i primanja poruka, koja se plaćla isključivo za internetski promet koji ostvarite slanjem same poruke. Zahvaljujući povoljnijoj cijeni pristupa mobilnom internetu, messengeri su zavladali svijetom. Trenutno ih postoji na stotine, a samo se dio njih udomaćio na većini uređaja korisnika. Evo pregleda najpopularnijih:
.
Skype je u početku bio program za besplatne video pozive na računalu, a danas ga se može naći na gotovo svakom smartphoneu. Osim besplatnih video poziva između dva Skype korisnika, moguć je i klasičan chat (čime je Skype zamijenio nekad popularan MSN).
Dizajn ove aplikacije je jednostavan, kao i registracija, dok je ponekad malo teže pronaći osobe koje poznate, a ne koriste pravo ime i prezime na Skypeu. Brzina isporuke poruka je dobra i nismo primjetili da poruke kasne, a i sama je aplikacija radila stabilno.
Zahvaljujući velikom broju korisnika na računalima i već udomaćenu riječ skajpanje, Skype će i dalje biti jedan od glavnih kanala komunikacije među internet korisnicima.
Skype za Android OS | Skype za iOS | Skype za Windows Phone
.
Viber je bila jedna od prvih aplikacija za besplatan razgovor putem pametnih telefona. Jedini uvijet je bio da oba korisnika imaju instaliranu tu aplikaciju.
Viber je dostupan na većini mobilnih operativnih sustava, no njegovo korištenje nije nam ostalo u jako dobrom sjećanju. Razmjena poruka je bila trenutna, no kod poziva je bilo problema, najčešće smo dobivali obavijest o propuštenom pozivu nekoliko sati nakon što nas je netko pokušao dobiti. Problem je u tome što osobi koja zove normalno zvoni u slušalici bez obzira što se veza ustvari uopće nije ostvarila. Na ovakve smo probleme nailazili i ako su oba uređaja bili spojeni na istu Wi-Fi mrežu!
Problem je i u tome što ako sa svog smartphonea izbrišete Viber aplikaciju, drugim korisnicima koji koriste Viber će i dalje pisati kako vas mogu kontaktirati putem njega! Nadamo se da će taj bug biti ispravljen u novim verzijama. Uz to, SMS poruke nekada se znaju pojaviti i kao Viber poruke, što je iritantno. Viber će se vjerojatno najviše svidjeti pripadnicama ljepšeg spola, zbog privlačnih i zabavnih emotikona.
Viber za Android OS | Viber za iOS | Viber za Windows Phone
.
Jedna od najraširenijih aplikacija za chat, WhatsApp, nedavno je kupljena od strane Facebooka, i za sada se ništa nije promijenilo. Nadamo se da će tako i ostati. Ova aplikacija je također raširena na većinu platformi i lako osvojila korisnike.
Aplikacija je besplatna prvu godinu, a iako je koristimo već nekoliko godina, nikad nas nije tražila nikakvo plaćanje usluge. Osim slanja tekstova, na izbor je i velik broj emotikona, ali je moguće slati i fotografije, video snimke i audio snimke. Iako je u logotipu ove aplikacije slušalica, glasovne pozive nije moguće ostvarivati, no najavljuje se da će na ljeto stići i glasovni pozivi.
U većini slučajeva razmjena poruka putem WhatsAppa je trenutna, no na Windows Phone OS uređajima poruke znaju kasniti, ili jednostavno ne dođe obavijest o pristigloj poruci, a u nekoliko navrata su kasnile i poruke na Android OS uređajima, ali to je zaista rijetkost. Doduše i na iPhoneima se zna dogoditi da kasne poruke.
WhatsApp za Android OS | WhatsApp za iOS | WhatsApp za Windows Phone
.
Facebook Messenger je započeo svoj život kao sustav za razmjenu poruka među Facebook korisnicima, da bi kasnije dobio vlastitu aplikaciju kako bi komunikacija bila jednostavnija, ali i da se koristi manje internetskog prometa. Dolaskom aplikacije više niste trebali biti u samoj Facebook aplikaciji koja bi stalno očitavala nove objave i tako trošila internetski promet.
Zahvaljujući velikom broju korisnika Facebooka mnogi koriste Facebook Messenger, a možemo reći kako je slanje i zaprimanje poruka trenutno te nismo primjetili da poruke kasne na nekoj od platforma. Nedostatak je što Facebook Messenger nema toliko jednostavne emotikone, aplikacija ne radi brzo kao WhatsApp, dok su nam početne postavke ove aplikacije vrlo iritantne, jer konverzacije nekontrolirano iskaču po zaslonu mobitela (što se naravno može u postavkama isključiti).
Problem Messengera je i što neće poslati poruku kada nije spojen na mrežu, naknadno kada se spojite na nju. Primjerice, ako ste u zoni bez signala i odgovorite na nečiju poruku, ona neće automatski biti poslana prvi puta kada dođete u područje sa signalom. WhatsApp i Viber pak pošalju poruku čim se spoje s mrežom.
Messenger za iOS | Messenger za Android OS | Messenger za Windows Phone
.
U želji da osvoji dio tržišta mobilnih aplikacija za besplatno slanje poruka, Google je svoju GTalk aplikaciju za chat putem Gmail servisa pretvorio u Hangouts. Smeta nas što se Hangouts sam nameće prilikom prvog podešavanja Android OS mobitela, te vas gotovo prisiljava da ga koristite.
Ako se odlučite na korištenje ove aplikacije, svidjeti će vam se chat i mogućnost ostvarivanja video poziva s vašim Gmail kontaktima, posebice ako ste već koristili GTalk. U postavkama Android OS mobitela verzija 4.0 i više, Hangouts se može povezati s klasičnim SMS porukama, što nama nije odgovaralo. Točnije, to znači da preko Hangoutsa možete slati SMS i MMS poruke. Ipak, WhatsApp i Viber su brži.
Skinite Hangouts za iOS | Skinite Hangouts za Android OS
.
Naravno, postoje i nebrojeno mnogo drugih aplikacija za chat, no problem je malen broj njihovih korisnika. Instalirali smo oko desetak manje poznatih messengera, no kod svakog smo imali samo par kontakta iz imenika s kime bi mogli komunicirati, pa ih zato nismo ni posebno opisivali.
Situacija s messengerima je trenutno takva da ih vlada nekoliko, dok su ostale u drugom planu, no nikad se ne zna kad će stići neki novi vladar tržišta.
.
Više o temi aplikacije.
Usporedi.hr za ispravan prikaz sadržaja ova stranica koristi anonimizirane kolačiće. U svakom trenutku možete kontrolirati i konfigurirati postavke kolačića u vašem Internetskom pregledniku. Više o kolačićima i Uvjetima korištenja te prikupljanja i obrade podataka o našim korisnicima, možete pročitati u Uvjetima korištenja.
Usporedi.hr je web-stranica dostupna na adresi http://www.usporedi.hr. Vlasnik stranice je tvrtka Usporedi d.o.o., Kninski trg 9, 10000 Zagreb, Hrvatska, OIB: 79092006943 www.usporedi.hr, email: admin@usporedi.hr, Poslovna banka: PBZ dd, žiro racun: 2340009-1110365335 Društvo je upisano u registar Trgovackog suda u Zagrebu. Temeljni kapital društva iznosi 20.000,00 kn i uplacen je u cijelosti. Direktor Matko Pecotic, zastupa društvo samostalno. ISSN 1849-0247 | Glavni urednik: Matko Pecotić | Online od 2007.
Kada posjetitelji napišu komentar na web-stranici mi prikupljamo podatke prikazane u formi komentara, IP adresu posjetitelja kao i string korisničkog agenta preglednika kako bismo lakše detektirali spam. Moguće je da je anonimiziran string kreiran iz vaše adrese e-pošte (koji se također zove hash) dostavljen Gravatar servisu kako bi provjerili koristite li ga. Pravila privatnosti Gravatar servisa dostupna su ovdje: https://automattic.com/privacy/. Nakon odobrenja vašeg komentara, vaša profilna slika je javno vidljiva u kontekstu vašeg komentara.
Ako prenesete sliku na web-stranicu, trebali bi izbjegavati prijenos slika koje imaju ugrađene podatke o lokaciji (EXIF GPS). Posjetitelji web-stranice mogu ih preuzeti i izdvojiti bilo koje podatke o lokaciji iz slika sa web-stranice.
Putem kontakt maila, korisnici nam se mogu direktno javiti. Poslane podatke iz kontakt forme čuvamo određeno vrijeme zbog usluga korisnicima, ali ih ne koristimo za marketinšku namjenu.
Ako napišete komentar na našoj web-stranici, možete odabrati da spremite ime, adresu e-pošte i web-stranicu u kolačiće. Ovo je kako bi vam olakšali ponovno komentiranje, da ne morate ponovno unositi te informacije. Ovi kolačići traju godinu dana. Ako imate račun i prijavite se na ovu web-stranicu, postaviti ćemo privremeni kolačić kako bi utvrdili da li vaš preglednik prihvaća kolačiće. Ovaj kolačić ne sadrži osobne podatke i briše se kada ugasite preglednik. Kada se prijavite, također ćemo postaviti nekoliko kolačića kako bi sačuvali vaše podatke o prijavi i vaše postavke zaslona. Kolačići prijave traju dva dana, i kolačići postavki zaslona traju godinu dana. Ako odaberete “Zapamti me”, vaša prijava će trajati dva tjedna. Ako se odjavite s računa, kolačići prijave biti će uklonjeni. Ako uredite ili objavite članak, dodatni kolačić biti će spremljen u vašem pregledniku. Ovaj kolačić ne sadrži osobne podatke i samo ukazuje na ID objave članka koji ste upravo uredili. Kolačić istekne nakon 1 dana.
Članci na ovoj web-stranici mogu sadržavati ugrađeni sadržaj (npr. video, slike, članke, itd.). Ugrađeni sadržaj sa drugih web-stranica ponaša se istovjetno kao da je posjetitelj posjetio tu drugu web-stranicu. Ove web-stranice možda prikupljaju podatke o vama, koriste kolačiće, imaju ugrađeno dodatno praćenje od trećih strana, i nadgledaju vašu interakciju s tim ugrađenim sadržajem, uključujući praćenje vaše interakcije s ugrađenim sadržajem ako imate račun i prijavljeni ste na web-stranici.
Za analizu prometa ova stranica koristi Google Analytics, kao i analitički softver na poslužitelju stranice. S kime dijelimo vaše podatke U ovoj sekciji trebate imenovati i navesti sve pružatelje usluga s kojima dijelite podatke web-stranice, uključujući partnere, servise temeljene u oblaku, servise za obradu plaćanja, pružatelje usluga trećih strana, i navesti koje podatke dijelite s njima i zašto. ako je moguće stavite poveznicu do njihovih pravila privatnosti. Po izvornim postavkama WordPress ne dijeli bilo koje osobne podatke s ikome. Koliko dugo čuvamo vaše podatke Ako napišete komentar, komentar i njegovi meta podaci su sačuvani zauvijek. To je zato da možemo automatski prepoznati i odobriti buduće komentare, umjesto da ih držimo na čekanju za odobrenje. Za korisnike koji se registriraju na našoj web-stranici (ako ih ima), mi također pohranjujemo osobne podatke koje navedu u njihovim korisničkim profilima, Svi korisnici mogu vidjeti, urediti, ili obrisati svoje osobne podatke u bilo koje vrijeme (osim što ne mogu promijeniti svoje korisničko ime). Administratori web-stranice također mogu vidjeti i urediti te informacije.
Ako imate račun na ovoj web-stranici, ili ste pisali komentare, možete zatražiti primanje izvozne datoteke osobnih podataka koje imamo o vama, uključujući sve podatke koje ste nam dostavili. Također možete zatražiti brisanje svih osobnih podataka koje imamo o vama. Ovo ne uključuje bilo koje podatke koje smo obavezni držati za administrativne, pravne ili sigurnosne namjene.
Komentari posjetitelja mogu se provjeriti putem automatske usluge za otkrivanje neželjene pošte.
Za više podataka nas možete kontaktirati na e-mail admin@usporedi.hr
Vaše korisničke podatke ne dijelimo trećim stranama, niti ih koristimo u marketinške ili bilo koje druge svrhe.