Druga bolnica u svijetu, zagrebački KBC Rebro, implementirala je u suradnji sa korejskim Samsungom i domaćom tvrkom IN2 - m-EMR sustav. Cilj je bio rješiti problem kako da dislociran liječnik upravlja nadzorom pacjenta i da bude na raspolaganju 24 sata. To znači da se u roku 24 sata mogu popraviti situacije vezane uz pacjenta, što je posebno bitno nakon kompleksnije operacije, a što nam je u razgovoru potvrdio i neokirurg KBC-a Rebro, dr. Hrvoje Jednačak.
Inovativno rješenje m-EMR sustav Samsungov je proizvod, koji je za hrvatsko tržište prilagodila softverska tvrtka IN2. Prednost ovog rješenja leži u činjenici da omogućuje liječnicima praćenje podataka o pacijentima "bilo gdje i bilo kada". Značajno smanjuje vrijeme reakcije u hitnim slučajevima osiguravajući kvalitetniju uslugu pacijentima, a samim time i znatne uštede hrvatskom zdravstvu. Sama aplikacija omogućava liječniku da svugdje i uvijek može pristupiti ukupnoj dokumentaciji pacijenta i po potrebi osoblju koje se nalazi u bolnici dati uputu koja pomaže u redovnom tijeku liječenja, što naročito može biti od koristi u za pacijenta kritičnim situacijama.
Sigurna je što se tiče komunikacije podataka. Netko drugi ne može slučajno upasti u sustav, čak i preko tog mobitela jer se sve gasi automatski. U praktičnom korištenju za doktora, podaci iz laboratorija odmah su dostupni, a to brzo vrijeme reakcije nekad može bit presudno u spašavanju pacjenta. Liječnik tako nije vezan uz računalo, već je sve mobilno. Aplikacija je pomogla olakšati upravljanje dnevnim rasporedom liječnika, jer on putem aplikacije zna što ga čeka kada dođe u ambulantu, dok nakon operacije ne mora ostajati u bolnici duže, već može osoblju davati upute i putem nazdora stanja na aplikaciji. Naravno, ako se stanje pogorša može točno znati kada se vratiti u bolnicu u slučaju hitnosti. Na siguran način se mogu prenositi slike, tekst i druga dokumentacija.
Uvid u karton pacjenta 91% liječnika smatra da korisnim. Upravljanjem dnevnim rasporedom 47% smatra dobrim. 72% liječnika je uspjelo pronaći informaciju koju je tražilo na mobitelu putem ove applikacije. 93% smatra da im je sustav pomogao dok nisu bili pri računalu ili u bolnici. Pitali smo i što je s ovih par desetaka postotaka onih koji nisu bili zadovoljni, no iz razgovora, doktori su nam rekli da samo vide što se može unaprijediti i sto još nedostaje, jer navodno sve radi dobro.
"KBC Zagreb je kao vodeća zdravstvena ustanova u Hrvatskoj posvećena inovaciji u svojem radu. Mobilni zdravstveni „karton“ – m-EMR – vidimo kao značajnu dobrobit za pacijente i liječnike. Zato je pedesetak naših liječnika testiralo mobilne uređaje i aplikaciju koja osigurava 24-satnu vezu prema središnjem bolničkom informatičkom sustavu. Rezultat je izrazito pozitivan a najvažnije je da liječnik svugdje i uvijek može pristupiti ukupnoj dokumentaciji pacijenta i po potrebi osoblju koje se nalazi u bolnici dati uputu koja pomaže u redovnom tijeku liječenja, što naročito može biti od koristi u za pacijenta kritičnim situacijama. Treba istaknuti da je postignuta najviša razina sigurnosti, kako u smislu raspoloživosti medicinskih podataka, tako i u smislu njihove povjerljivosti, – naglasio je doc. dr. sc. Zlatko Giljević, sanacijski upravitelj Kliničkog bolničkog centra Zagreb."
Rezultati validacije sustava mobilnog praćenja elektroničkih medicinskih zapisa („kartona“) pacijenata (m-EMR), koji su kao pilot projekt zajednički implementirali tvrtke IN2 i Samsung Electronics, predstavljeni su u Kliničkom bolničkom centru Zagreb u bolnici na Rebru novinarima. U sklopu konferencije za medije, predstavnici tvrtki IN2 i Samsung uručili su upravitelju KBC Zagreb donaciju 50 pametnih telefona Samsung GALAXY S4 i pripadajuće licence m-EMR sustava, ukupne vrijednosti 275.000 kuna.
.
Više o temi aplikacije.
>> KBC Zagreb testira mobilni elektronički zdravstveni karton