Nakon našeg pregleda o HD televiziji u kojem smo pokušali pojasniti osnovne pojmove nove video tehnologije, pisali smo i o padu cijena LCD-a i Plazmi pred Europsko nogometno prvenstvo.
Ovih tjedana se u medijima i putem televizije sve više pojavljuju informacije o digitalnoj televiziji, pri čemu se možda dobiva dojam kako nam neće biti potrebna antena. Digitalna zemaljska televizija (DVB-T) znači prijem slike u kvalitetnijem formatu (rezoluciji) od analogne (najčešća rezolucija digitalne televizije je SD ili DVD kvaliteta, što znači rezolucija od 720 x 576 piksela, a može se emitirati i u HD > 1280 x 720, ili Full HD rezoluciji > 1920 x 1080), dok je teletekst je isti kao i kod analogne. Rezolucija analogne televizije je 440 x 480 piksela kao što je to i prikazano na primjeru.
Za prijem je potreban DVB-T prijemnik, koji može biti običan (SD koji je i najjeftiniji), zatim MPEG2 (prikazuje HD sliku, što se kod nas emitiralo za vrijeme olimpijskih igara i europskog nogometnog prvenstva, i to samo u većim gradovima) ili MPEG4 (Full HD koji se rijetko u svijetu emitira preko zemaljskih odašiljača, jer je putem satelita jednostavnije).
Digitalna televizija je u osnovi sustav emitiranja signala s mogućnošću stavljanja više programa na jedan UHF ili VHF kanal. Možda najvažnije je da taj signal ima otpornost na snijeg, refleksije i razne druge smetnje koje ometaju analogni prijam. Kvaliteta slike ovisiti će dakle jedino o jačini signala koji primate na svojoj lokaciji.
Kakav DVB-T prijemnik vam treba?
Ako imate običan CRT katodni televizor, ili SD Plazmu/LCD, tada vam je za digitalnu sliku potreban običan DVB-T prijemnik koji stoji oko 200 kuna.
Ako imate HD Plazmu ili LCD, bez ugrađenog MPEG-2 dekodera, svakako trebate kupiti MPEG-2 DVB-T prijemnik, jer će se HD kvaliteta početi emitirati uskoro.
Ako imate Full HD Plazmu ili LCD treba vam MPEG-4 DVB-T prijemnik, no možete koristiti i MPEG-2 jer je upitno za koliko će godina TV kuće početi emitirati Full HD kvalitetu slike.
U ovom poslijednjem slučaju najbolje je kupiti Full HDTV s ugrađenim MPEG-4 dekoderom, ili ako ga uređaj nema isplati se kupiti Combo uređaj koji ima MPEG-4 satelitski i zemaljski prijemnik (već sada su dostupni Full HD satelitski programi).
Pokrivenost
Digitalnim signalom trenutačno je pokriveno 80% hrvatskog stanovništva, a programi koji se mogu pratiti su HRT 1, HRT 2, RTL i Nova TV. HTV navodno planira pokretanje još dvaju digitalnih programa.
Hrvatska će analogne odašiljače isključiti 31. prosinca 2010., a neki od njih bit će isključeni nakon 01. siječnja 2009. godine. Do kada ćemo svi morati kupiti DVB-T prijemnike za koje će se dijeliti kuponi u vrijednosti od 135 kuna, što će smanjiti cijenu DVB-T prijamnika koji inače koštaju oko 200 kuna (govorimo od SD DVB-T prijemnicima). Postojeća antena na vašem krovu može služiti za prijem analogne i digitalne televizije. Ako ju nemate na području dobrog prijema signala možete kupiti internu digitalnu antenu koju nećete morati namještati kao i analognu.
Croatel je inače prvi počeo s testnom ditribucijom HD i Full HD TV programa, ali je kasnije OiV preuzeo sve i sada emitira SD kvalitetu.
Od 01. rujna ove godine o svemu se možete informirati i na besplatnom telefonu 0800-11-20-11.