Prema pisanju IEEE spectruma, specijaliziranog znanstvenog časopisa, tvrtka Penumbra je provela testiranje zračenja koje je pokazalo da Apple iPhone 11 Pro emitira 3,8 W / kg. Prema GSMareni, deklairana SAR vrijednost za iPhone 11 Pro je u SAD-u 1.16 W/kg za glavu te 1.17 W/kg za tijelo. Unutar EU deklarirana je manja razina zračenja od 0.95 W/kg za glavu te 0.99 W/kg prema tijelu. Razlika zračenja za glavu i tijelo je zbog blizine na kojoj se uređaj nalazi kada ga koristite (uz tijelo je udaljeniji, dok je na glavu naslonjen te je eventualno udaljen 2 milimetra. Iako Europska unija ima obično strože regulacijske propise od SAD-a, zanimljivo je da EU ograničava SAR na granicu do 2 W / kg za 10 g tkiva koje apsorbira najviše signala, dok SAD (odnosno njihov regulator FCC) zahtijeva da mobiteli imaju SAR razinu od 1,6 vata po kilogramu (W / kg) preuzetu količinu koja sadrži masu od 1 grama tkiva koje apsorbira najviše signala.
Svrha provođenja ovog testiranja bila je da utvrde koliko su efikasne njihove maske za mobitele koje smanjuju zračenje. Iz navedene tvrtke tvrde da Apple nije jedini slučaj. Navnodno Apple, Samsung i Motorola pametni telefoni premašuju limit zadan od FCC-a. No postoji mogućnost da im je ovo samo dobra reklama. Iz Penumbre tvrde da su testirali mobitele kupljene u regularnoj prodaji. Testiran je jedan model iPhone 7 te iPhone 11 Pro, dok bi za veću vjerodostojnost trebalo testirati barem desetak kupljenih uređaja. Nakon ove objave, američki regulator FCC je proveo naknadnu istragu, ali agencija nije pronašla dokaze da je bilo koji od telefona prekoračio zakonom propisane granice SAR-a. No, dok su u Penumbri koristili telefone koji kupljene u trgovini, FCC je uglavnom testirao telefone koje su im isporučili proizvođači, uključujući Apple. Pritom je moguće da su u Appleu smanjili emisiju zračenja softverskom nadogradnjom. Apple je odbio komentirati te navode.
Ako smatrate da bi zračenje vašeg mobitela moglo biti opasno, pri kraju dajemo savjete kako smanjiti njegov utjecaj
Drugi pak navode da su ograničenja regulatora poput FCC-a starija od 20 godina - što je u ovom trenutku zastarjelo računanje. Način na koji danas koristimo mobitel razlikuje se od onoga na koji smo ga koristili pred dvadeset godina. Ljudsko tijelo jako je osjetljivo na velike promjene u razini zračenja. Obzirom da bežična energija eksponencijalno pada što je udaljenija od tijela, izlaganje RF zračenju na 2 milimetara moglo bi biti drastično veće nego na 5 milimetara. Činjenica je da će zračenje mobitela još dugo ostati neistražena tema. Teško je definirati što je sigurna granica a i ne postoji konsenzus o tome koja su sigurna ograničenja. Tako će vjerojatno biti dok se ne otkriju neke štetne posljedice.
Do sada su se građani najviše žalili na postavljanje antenskih baznih stanica preblizu domovima, no u gusto naseljenim gradovima to je teško izbjeći. Dolaskom ultrabrze 5G mreže, količina zračenja bi se mogla povećati, jer će na tu mrežu biti spojen neusporedivo veći broj bežičnih uređaja. Uz to, 5G mreža zahtjeva veću energiju prilikom odašiljanja. 2014. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) ustvrdila je da "nisu utvrđeni štetni učinci na zdravlje uzrokovani uporabom mobilnih telefona". Međutim, WHO je zajedno s Međunarodnom agencijom za istraživanje raka (IARC) klasificirao sva radiofrekvencijska zračenja (čiji dio su i mobilni signali) kao "moguće kancerogena". U ovu kategoriju spada i jedenje ukiseljenog povrća. Alkoholna pića i prerađeno meso su u višoj kategoriji jer su dokazi jači da izloženost tome može izazvati rak kod ljudi.
.
Kako smanjiti utjecaj zračenja mobitela
Savjeti koji bi vam mogu pomoći da smanjite jačinu zračenja vašeg mobitela na tijelo i glavu jesu:
- gasite mobitel dok spavate ako je uz vas (Zrakoplovni mod),
- koristite žičane slušalice prilikom telefoniranja,
- nosite mobitel u vanjskom džepu (ne u uskim trapericama),
- obratite pozornost kada je signal jako slab (jedna crtica signala) jer tada mobitel zrači drastično više nego kada je jačina signala puna.
.
Više o temi zračenje.