2007. godine MWC je posjetilo oko 55,000 ljudi iz 196 različitih zemalja. Od domaćih kompanija, najzapaženiji je bio Vipnet, a dugi niz godina tamo sudjeluje i Gisdata Grupa.
Windows Mobile 6.5:
Windows Mobile 6.5 predstavio je izvršni direktor Microsfota. Osim novog OS-a predstavljene su i dvije nove MS usluge: My Phone i Windows Marketplace. Više o WM 6.5 u detaljnom testu čim stigne u naše ruke.
Nokia N86 8MP:
Prvi uređaj s 8 Mpx kamerom iz Nokie napokon je ugledao svijetlo dana. Osim odlične kamere, krase ga i OLED zaslon dijagonale 2.6 ", TVout, 8 GB prostora za pohranu i microSD utor za proširenje memorije. Cijena bi trebala biti oko 380€.
Nokia N75, E55, 6710 Navigator, 6720 classic:
Nokia E75 donosi punu djelotvornost E-maila s kliznom QWERTY tipkovnicom i jednostavnim podešavanjem u tri koraka. Prvi je uređaj koji se isporučuje s Nokia Messaging uslugom koja otvara svjetski vodeće korisničke email račune, uključivo Yahoo, Gmail i Hotmail. Izravan pristup do preko 90 % korporativnih pretinaca elektroničke pošte je također moguć s Mail for Exchangeom i IBM Lotus Notes Travelerom.
Nokia E55 dolazi s kompaktnom QWERTY tipkovnicom i ima stanje pripravnosti od skoro mjesec dana, kao i značajke koje obično očekujete od smartphone uređaja najviše klase.
Nokia 6710 Navigator daje sve što biste mogli očekivati od samostalnog GPS uređaja, sa svim prednostima konvergentnog mobilnog uređaja. Rješenja koja donosi Navigator uključuju pješačku i vozačku navigaciju u realnom vremenu, pune regionalne karte i hardware elemente kao posebnu navigator tipku, dodirni dio za zumiranje i veliki zaslon.
Još jedan novi uređaj je Nokia 6720 classic koji nudi kvalitetu glasovnog prijenosa uz novo aktivno poništavanje šumova i oblik prilagođen vašem licu.
Nokije E55, 6710 navigator i 6270 classic
Sony Ericsson Idou:
Idou napravio je prvi korak u svijet mobitela s 12.1 Mpx kamerom. Osim kamere tu je i ogroman zaslon veličine 3.5" s 16 milijuna boja u rezoluciji od 360 x 640. Uređaj je više okrenut multimediji, što dokazuju i 16:9 format slike skupa s 3G i Wi-Fi funkcijama. Operacijski sistem biti će sličan već viđenom UIQ symbianu, ali nešto dorađen.
Prijelaz sa 5 na 8 mpx dugo se čekao, a 12 mpx došlo je u rekordnom roku
Nokia Ovi Store:
Osim nekoliko novih uređaja, Nokia je u potpunosti otkrila svoj dugo očekivanu online trgovinu za aplikacije: Ovi Store. Svi uređaji sa Symbian ili S40 platformom moći će direktno s mobitela kupiti željenu aplikaciju. Plaćanje se može obaviti ili preko kreditne kartice ili preko mobilnog operatera.
Iako je sam koncept online trgovine aplikacija već odavno predstavljen od strane RIM-a i Applea, Nokia će ipak moći konkurirati s ponekim originalnim funkcijama. Sadržaj će biti baziran na lokaciji korisnika, a istaknutim držati će se sadržaj zanimljiv ostalim korisnicima iz iste socijalne mreže. Početkom svibnja možemo očekivati otvaranje, a prvi uređaj s ugrađenom podrškom biti će Nokia N97.
Iz Vipneta je na GSMA Mobile World kongresu u Barceloni najavljen dolazak touch BlackBerry-a u prodaju.
Riječ je o prvom takvom pametnom telefonu proizvođača RIM (Research In Motion) za Vodafone i njegove partnere. Vip korisnici među prvima u Europi imat će priliku iskušati uređaj koji na najbolji način spaja interaktivni web preglednik s jednostavnim BlackBerry rješenjem za pristup e-mailu, kalendaru, kontaktima...
Na konferenciji za novinare gostovali su Matthias Jungemann, Vodafone COO za partnerska tržišta i Robert Perin, senior direktor RIM-a za Vodafone Other Europe.
Henrik Norgaard, član Uprave i glavni direktor za marketing, prodaju i službu za korisnike s novim BlackBerry Stormom na GSMA Mobile world kongresu u Barceloni
Samsung i8910 Omnia HD:
Iz gomile uređaja koje je Samsung predstavio na MWC-u 2009. izdvaja se se i8910 Omnia HD. Ovo je vjerojatno prvi mobitel s OLED zaslonom osjetljivim na dodir u veličini od 3.7" (9.39 cm dijagonale) koji prikazuje nešto manju rezoluciju od očekivane: 640 x 360 piksela (tzv. QHD) s obzirom da HTC Touch HD prikazuje 480 x 800 na 3.8".
Uz najnaprednije funkcije poput GPS-a, WiFi-ja tu je i 8 mpx kamera koja snima video u rezoluciji od 720p! Nakon INNOV8, koji se pokazao kao najbolji 8 mpx mobitel na našem testu (obajava uskoro) ne sumnjamo da će i Omnia HD biti bar jednako dobra.
LG KM900 Arena:
Platinsati sponzor ovogodišnjeg MWC-a izdvaja se sa uređajem koji će za otprilike mjesec dana doći u naše trgovine. LG Arena ima 3D S-Class korisničko sučelje koje teži jednostavnosti i zabavi. 3D izbornici osjetljivi na dodir olakšavaju pretraživanje kroz kontakte i multimedijalne sadržaje, a memorijski kapacitet od 40 GB nadmašuje sve konkurente. Tomu nije kraj jer je tu i microSD utor koji podržava kartice do 32 GB.
Čemu tolika memorija?
Novi HD sadržaji (podržani i DivX i Xvid formati) koje Arena može prikazivati na čak 480 x 800 piksela u 3.0" (7.62 cm dijagonale) zauzimaju veliki dio memorije, pa 40+32GB nisu uzaludni.
KM900 Arena podržava i 3G, WiFi, GPS, Google aplikacije (G-mail, maps, itd.), uz 5 mpx kameru.
Za više informacija posjetite http://arena.lgmobile.com
HTC Touch Pro2 i Touch Diamond2:
Očekivano HTC je predstavio model Touch Pro2, svojevrsni primjerak Touch HD-a sa klasičnom - potpunom QWERTY tipkovnicom.
Sučelje ima poboljšanu verziju TouchFLO 3D za Windows Mobile. Zaslon je nešto smanjen naspram Touch HD-a, velicine 3.6" s rezolucijom 640 x 480 piksela.
Touch Diamond2 dolazi s nešto jačom kamerom od Diamonda (5 mpx naspram 3.2 mpx) i dodatkom poput multimedijalnih tipki ispod zaslona. Oba uređaja biti će pokretana Windows Mobile 6.5 sučeljem.
LG KC910 Renoir - Black:
Zabavan i napredan 8.0 mpx mobitel koji smo već imali priliku testirati, uskoro će se pojaviti i u crnoj boji. Odmah možemo reći da mu ova boja odlično stoji, i daje malo ozbiljniji naglasak na dizajn.
Jedini nedostatak je što na poleđini više nema mehaničkog pokrova za kameru.
HTC Magic
Nakon HTC Dream-a koji je izrađen za T-mobile, u suradnji s Google-om, na MWC-u je najavljen nasljednik, također pokretan Android OS-om. Magic je vrlo sličan HTC-u TOuch HD, s nešto mekšim linijama i karakterizira ga bijela boja.
Hoće li se Andorid OS uređaji pojaviti i kod nas, najvjerojatnije ovisi o T-mobileu.
Gisdata GRUPA na MWC-u:
Hrvatska tvrtka koja po peti put izlaže na MWC-u, prikazala je softverska rješenja i sadržaje za mobilne telekomunikacijske operatere, profesionalne poslovne korisnike i korisnike iz potrošačkog segmenta.
GISDATA softverski sustav operaterima i korisnicima omogućava pružanje i korištenje usluga s dodanom vrijednosti (tzv. „Value-Added Services“) zasnovanih na lokaciji mobilnog resursa, pod nazivom GISDATA LBSE (Location Based Services Engine).
Korištenjem tog rješenja u suradnji s mobilnim mrežama za profesionalne korisnike (npr. za logističke odjele komercijalnih tvrtki za dostavu ili za javne službe za hitne odazive i podršku), oni dobivaju mogućnost dinamičke optimizacije logistike i kvalitetnijeg upravljanja i raspoređivanja ljudstva i sredstava.
Isti GISDATA softver pruža mogućnost davanja i korištenja usluga poput vođenja i snalaženja u prostoru (navigacija, pružanje turističkih informacija) ili lokacijski baziranih igara i zabave.
Pored poznatih 3D geo-podataka, te posebno detaljnih 3D modela gradova i zgrada koji bežičnim operaterima omogućuju optimizaciju njihovih sve kompleksnijih mobilnih mreža u urbanim sredinama, GISDATA je također predstavila i rješenje za objedinjavanje prostornih podataka i internu integralnu optimizaciju rada više službi mobilnih operatera – „GISDATA GeoPortal for Wireless Operators“.
Sustavu objedinjuje podatke tehničkih službi, službi za podršku korisnicima i marketinga te na osnovi njihove analize operateru omogućuje kvalitetnije izvođenje poslovnih procesa i davanje boljih, kvalitetnijih i pouzdanijih usluga korisnicima, s većom internom učinkovitošću i uštedama na strani operatera.
Boran Lončarić, vlasnik i predsjednik Uprave GISDATA GRUPE, tim je povodom kazao: „GISDATA je jedan od rijetkih inovativnih tehnoloških izlagača iz srednje i jugoistočne Europe koji na ovom najvećem svjetskom kongresu mobilne telekom industrije izlaže kontinuirano i redovito, još od 2003. godine. Naše ulaganje u razvoj i sudjelovanje na ovom događaju znak je povjerenja u vlastitu snagu i mogućnost da se ne samo ravnopravno nosimo sa svjetskim dostignućima, već i da u našem specijalističkim područjima, tzv. VAS (Value Added Services) i OSS (Operations Support Systems), doprinosimo razvoju naprednih softverskih rješenja za komunikacijsku industriju.
To potvrđuju i naši korisnici – praktično svi operateri u regiji, a i šire – primjerice T-Mobile u Hrvatskoj i Makedoniji, Vodafone u Mađarskoj, VIPNET u Hrvatskoj, Srbiji i Makedoniji, Tele 2 u Hrvatskoj, Mobis, BH Telekom i ERONET/HT Mostar u Bosni i Hercegovini, kao i Telekom Srbije i Telekom Slovenije te regulatori poput HAKOM-a u Hrvatskoj.
Naš softver i digitalne podatke u vlastitim rješenjima koriste i svjetski poznate tehnološke tvrtke, poput Ericssona i Siemensa. Stoga potičem i druge specijalizirane tvrtke iz Hrvatske i regije da nam se jave, surađuju s nama te da aktivnije sudjeluju u razvoju suvremenih tehnoloških proizvoda za telekom industriju na svjetskoj razini. Iz vlastitog iskustva znamo da naši stručnjaci to doista i mogu, ne samo razvijati softver, nego ga i uspješno promovirati i implementirati sa kvalitetom na svjetskoj razini.“