Uz vaš Olympus PEN mirrorless vjerojatno ste dobili standardni kit objektiv poput npr. Olympus 12-50mm f/3.5-5.6. Već taj objektiv u kombinaciji sa novijim PEN mirrorlessima poput OM-D serije omogućuje stvaranje fotografija odlične kvalitet. Ako želite još kvalitetnije fotografije trebat će vam i bolji objektiv, a kakav ćete objektiv odabrati ovisi o tome što želite fotografirati.
.
Široki kut
Ono što trebate odlučiti je trebate li komfor koji vam daje zum objektiv na širokom kutu. Ako se možete zadovoljiti i objektivom koji ne može zumirati tada sa fiksnim objektivom za sličnu cijenu dobivate nešto veću oštrinu i veći otvor blende, što olakšava fotografiranje u uvjetima s malo svjetla. Za širokokutni zum objektiv preporučujemo Olympus 9-18mm f/4.0-5.6, dok za širokokutni fiksni (prime) objektiv preporučujemo Olympus 12mm f/2 objektiv. Cijena oba objektiva kreće se oko 5.000kn.
.
Standardni zum
Olympus i Panasonic nude ovakve objektive te se u oba slučaja radi o vrhunskim objektivima koji zadovoljavaju potrebe čak i profesionalnih fotografa. Olympus 12-40mm i Panasonic 12-35mm oba imaju kompaktan dizajn, veliki f/2.8 otvor blende koji omogućava fotografiranje u uvjetima s manje svjetla, te visoku kvalitetu izrade. Uz visoku kvalitetu dolazi i odgovarajuća cijena, tako da Panasonic 12-35mm f/2.8 košta oko 12.000kn, dok Olympus 12-40mm f/2.8 još nije u prodaji ali vjerojatno će imati sličnu cijenu.
.
Portreti
Veliki otvor blende u kombinaciji s većom fokalnom duljinom dat će vam zamućene pozadine zbog kojih pogled ostaje na modelu (fotografi to zovu bokeh). Također, veći otvor blende će omogućiti ulazak više svjetla u objektiv, što skraćuje vrijeme ekspozicije pa će vaše fotografije biti oštre. Idealni Olympusov portretni objektiv je 75mm f/1.8, što je ekvivalent 150mm na Full Frame fotoaparatima, a njegova cijena je oko 7.000kn. Ako vam je to preskupo te bi htjeli proći jeftinije, a komunikacija s modelima vam nije problem pa možete i stajati bliže dok fotografirate onda je Olympus 45mm f/1.8 sa cijenom od oko 2.000kn prava best buy opcija. Za one koji žele beskompromisnu kvalitetu tu je Voigtlander 42.5mm f/0.95 objektiv. Uz ogroman f/0.95 otvor blende on (sudeći prema recenzijama na internetu) nudi i nenadmašnu oštrinu. U Hrvatskoj ga nećete naći pa se spremite na naručivanje s interneta te plaćanje oko $1300.
.
Makro fotografije
Olympus mirrorless fotoaparati imaju veći senzor od kompaktnih fotoaparata zbog čega s uobičajenim objektivima ne možete fokusirati jako blizu kako ste navikli s kompaktima. Zbog toga ako želite fotografirati izbliza male stvari poput cvijeća trebate posebni makro objektiv. Olympus 60mm f/2.8 makro objektiv idealno je rješenje, a njegova cijena iznosi oko 3.500kn.
.
Jači telefoto zum
Zbog manjih dimenzija senzora u odnosu na veće DSLR (pogotovo Full Frame) fotoaparate Olympusovi mirrorless fotoaparati imaju znatno manje i lakše zum objektive koji svejedno daju jak zum i visoku kvalitetu fotografija. Olympus 40-150mm f/4.0-5.6 je vrlo solidan objektiv ali povoljan objektiv, sa cijenom od oko 2.500kn. Za veću oštrinu, kvalitetu izradu i veliki otvor blende nenadmašan je Panasonic 35-100mm f/2.8. Objektiv po svim karakteristikama ekvivalentan velikim i teškim 70-200mm f/2.8 objektivima za Full Frame fotoaparate je lagan i malen a svejedno nudi veliki otvor blende i vrlo oštre fotografije. Cijena mu se kreće oko 12.000kn.
.
Metabones Speed Booster adapter
Metabones Speed Booster je po onom što radi pomalo magičan adapter. Preko njega na vaš Olympus mirrorless montirate objektive namijenjene Full Frame fotoaparatima, a Speed Booster cijelu sliku koju oni stvaraju smanjuje na veličinu micro 4/3 senzora. To znači da zadržavate istu fokalnu duljinu kao i na Full Frame fotoaparatu, ali zbog smanjivanja veće količine svjetla na manji senzor dobivate blendu prednosti. Tako npr. Canon EF 85mm f/1.8 spojen preko Speed Booster adaptera zadržava 85mm fokalnu duljinu, ali postaje f/1.4 objektiv. Zbog toga možete koristiti kraće ekspozicije, a pozadina će biti jednako zamućena kao što bi bila i na Full Frame fotoaparatu. Istovremeno se oštrina čak i poboljšava. Jedine manu su cijena i nedostupnost u Hrvatskoj, te nedostatak brzo autofokusa. Prvi problem se rješava narudžbom preko interneta za cijenu od oko $600, ali autofokus iako postoji navodno ima tako malenu brzinu da je jednostavnije koristiti manualni fokus.
.
Više o temi objektiv.