Usporedba kondenzatorskih mikrofona
Kako željeli znati koji je mikrofon najbolji za nas same, da znamo što jednog dana kupiti, odlučili smo isprobati ova dva ponajbolja mikrofona u radnim uvjetima. Radi se o Rode NT1-A i Blue Spark kondenzatorskim mikrofonima. Prije same usporedbe, ukratko ćemo vam objasniti po čemu se ovi mikrofoni razlikuju od puno jeftinijih dinamičnih mikrofona, te zašto se koriste u profesionalnim okruženjima. Prije svega, kondenzatorski mikrofoni se dizajnom potpuno razlikuju od dinamičkih, ali taj dizajn nema gotovo pa nikakav utjecaj na kvalitetu zvuka.
Blue Spark je, nasuprotno očekivanju, narančast. Svi dijelovi su metalni i dolazi s posebno napravljenim držaćem za mikrofon, ima i vlastiti pop filter, a dolazi u pravoj drvenoj kutiji.
Rode NT1A izgleda kao svakidašnji kondenzatorski mikrofon standardnog oblika. Kompletno je metalan, nema plastičnih djelova. Kao i Spark dolazi sa držaćem i pop filterom, ali i dodatnim 6 metarskim XLR kabelom u kutiji.
Kondenzatorski mikrofoni su nešto kvalitetniji i rade na drugačijem principu nego dinamični mikrofoni koji se uglavnom jeftiniji i puno više korišteni u svakodnevnoj upotrebi. Spark ima otpor od 50 ohma, dok NT1-A ima 100 ohma - a kod otpora mikrofona uglavnom vrijedi “manje je bolje pravilo”. Razina šuma kod Blue Spark je -10 dB, a kod NT1-A -5 dB, opet manje je bolje. Frekvencijski raspon im je od 20 Hz do 20 kHz i oba mikrofona imaju XLR output. Još jedna bitna specifikacija je i osjetljivost mikrofona gdje Blue Spark -32dB, a NT1-A -31,9 dB.
.
Nema idealnog jedinstvenog rješenja
Oba mikrofona Blue Spark i NT1-A su kardoid kondenzatorski mikrofoni. Kardoid (cardiod) se odnosi na oblik i smijer u kojemu mikrofon snima zvuk. Kardoid izgleda kao na slici desno. Mikrofon je u sredini kruga, a oblik jabuke je standardan oblik u kojemu mikrofon snima. Tako naime funkcionira većina jednosmjernih mikrofona.
U našem videu možete samo zaključiti koji vam je bolji. Naš dojam je da su oba mikrofona vrlo kvalitetna i razlika u zvuku je malena. Blue Spark više odgovara za specifičniju uporabu, kao stolni mikrofon, za vođenje emisija, streamove, voiceovere na YouTube videima i slično. Rode NT1-A nekako bolje odgovara kao svenamjenski mikrofon, ali bismo ga odabrali za studijsku uporabu, snjimanje vokala i glazbe. Sve to rečeno, oba mikrofona su vrlo dobra i nemožete pogriješiti, kojeg god da uzmete. Naš odabir na kraju je Rode NT1-A, jer nekako dalje hvata zvuk.
Sve navedeno vrijedi za kontrolirane, studijske uvjete. Ako pak planirate snimati vani, trebate potpuno drugi tip kondenzatorskih mikrofona. Oprema za snimanje u vanjskim uvjetima je naravno skuplja i kompliciranija. Možda jednom napišemo i temu o tome. Do tada, ako planirate raditi nešto na YouTubeu, ova dva su najbolje što možete naći za povoljnu cijenu.
Zahvaljujemo Audio Pro trgovini na ustupanju opreme!
.
Više o temi mikrofon.