Prema pisanju brojnih domaćih i stranih medija, ovaj inače popularan sajam, ove godine postao je "manje bitan". Između ostalih, nisu prisustvovali Logitech, HP, AMD, Samsung... Recesija ili ne, čini se da s CES preuzima veći dio kolača vezan uz audio/video asortiman, MWC u Barceloni je mjesto gdje se predstavljaju mobiteli, a PMA (Las Vegas) /IFA (Berlin) - fotoaparati. Ako su CeBITu ostala računala, onda je činjenica da Logitech, AMD i Hewlett Packard nisu prisustvovali, dovoljno govori.
Prema pisanju Reutersa, to je omogućilo manjim kompanijama da se lakše predstave.

Arnie i kancelarka Merkel na otvaranju
Sajam je ove godine uz kancelarku Angelu Merkel, otvorio popularni guverner Kalifornije i ex-glumac Arnold Shwarzenegger. Donosimo pregled zanimljivosti i noviteta koji su zapeli za naše oko.
Internet radio u automobilu
Blaupunkt je predstavio prvi autoradio s ugrađenim internet radiom. Sustav funkcionira povezivanjem preko Bluetootha na mobitel, koji pritom mora biti spojen na HSDPA/UMTS (3G) mrežu.
Zbog trenutačnih cijena pristupa 3G mreži, čini se malo zakomplicirano i skupo.
Enkriptirani glasovni pozivi
Tehnologija, naravno proizlazi iz vojno-obavještajne upotrebe, a potrebna vam je ako ne znate što bi s novcem, a volite se igrati 007-agenta.
Windows 7 i touch računala
Garmin
Osim izračuna optimalne rute koja će dovesti do odabranog cilja, u skladu sa recesijom Garmin je predstavio GPS uređaj koji mjeri vozačeve pokrete i daje prijedloge kako uštediti na gorivu.
Move modele serija nuvi1200 i nuvi1300 karakterizira nešto tanji dizajn, uz dodatnu opciju GPS navigacije za pješake, što prijašnji modeli auto GPS uređaja nisu podržavali.
Tu je bio i Nüvifone, proizvod nastao u suradnji s Asusom. Radi se o pametnom mobitelu s naprednim GPS sustavom. Nažalost nema informacija hoće li se ovaj uređaj pojaviti i kod nas.
Gigabyte
Ono što je zbunilo mnoge, bila je matična ploča za Core i5 arhitekturu procesora. Model GA-IBP matične ploče, čini se da je "izletio" prije Intelove najave i5 procesora.
Od periferije, predstavljen je GM-M8000 miš, namjenjen gamerima, uz visokokvalitetni laser rezolucije 4000 DPI-a.
GM-M7800S je bežični miš je više modni dodatak, ukrašen Swarovski kristalima i kožom.
Uz to predstavljeno je i nekoliko tipkovnica.
Asus na CeBITu
S jednim od najvećih štadnova na sajmu, Asus nije mogao proći nezapaženo. Provjerili smo najzanimljivija predstavljanja...
Nakon modela G71, na CeBIT-u je predstavljen nasljednik: G71Gx - gaming prijenosnik sa GeForce GTX260M (1GB DDR3) grafičkom karticom, na Intel Centrino 2 platformi, s rekordnom podrškom do 12GB DDR2 radne memorije.
Za sve modno osvještene predstavljeni su modeli U i UX serije tankih (slim) prijenosnika. Pohvalno, svi dolaze s LED pozadinskim osvjetljenjem i glossy ekranom.
Unutra su Intel Core 2 Duo procesori, do 500GB tvrdi diskovi i nVidijine grafičke kartice.
Pažnju su svakako privukli i modeli P30 i P80 prijenosnika za psolovne korisnike s autonomijom baterije do 12 sati. Biti će dostupni, od nama bliskih zemalja, samo u Njemačkoj, Italiji i Francuskoj. Uz snažnu bateriju, imaju i HDD ShockShield Protection.
Vijest o Asus bežičnim monitorima pogledajte ovdje.
O Eee tipkovnici s ugrađenim računalom pogledajte više ovdje.
Hrvatske tvrtke na CeBIT-u
Nastavno na zajedničko izlaganje u protekle dvije godine, Središnji državni ured za e-Hrvatsku, Agencija za promicanje izvoza i ulaganja i HGK, uz ovogodišnju potporu Ministarstva gospodarstva, organiziraju zajedničko predstavljanje hrvatskog IT sektora na CeBIT-u.
Hrvatska se i ove godine predstavila izvoznim mogućnostima domaćih IT tvrtki (Gideon Multimedia, Mono d.o.o., Abba d.o.o., S.Soft Software Development, Multilink, Axiom d.o.o., Blancom d.o.o., Elma Kurtalj d.o.o., Initium Futuri d.o.o., Lama d.o.o.), koje po šesti put sudjeluju na CeBIT-u te kao poželjno odredište za izravna strana ulaganja u informacijski sektor i sektor poslovnih usluga. U organizaciju ovogodišnjeg nastupa hrvatskih tvrtki na CeBIT-u utrošeno je 65.000,00 eura.
Mireo viaGPS 3.0 Black Edition
Domaća tvrtka Mireo, jedan od vodećih svjetskih proizvođača sustava za osobnu cestovnu navigaciju predstavila je novu generaciju vlastitih softverskih rješenja.
Najznačajniji proizvod koji Mireo predstavlja na na CeBIT-u je navigacijski softver viaGPS 3.0 Black Edition, namijenjen širokom krugu korisnika. Kao i prethodne inačice softvera, koristi vrlo napredne tehnike iscrtavanja kartografskog materijala, ali donosi mnoga nova poboljšanja poput iscrtavanja 3D modela zgrada. Tehnologija tekstualnog pretraživanja je također značajno unaprijeđena, što sada omogućava pronalazak adresa i drugih lokacija na karti i u obliku slobodnog teksta. Unaprijeđene su i mogućnosti prostornog pretraživanja u odabranim područjima karte, blizu pravca putovanja itd. Posebno treba istaknuti mogućnost vrlo detaljnje naknadne analize putovanja koju Mireo viaGPS 3.0 Black Edition automatski prikazuje pomoću grafikona brzina i nadmorskih visina (profila puta). Mireo viaGPS 3.0 Black Edition lokaliziran je na 39 različitih jezika, među kojima su svi europski jezici, turski, hebrejski, arapski, farsi, zulu, xhosa, afrikans te setswana.
Sustav je dostupan za operativne sustave Microsoft Windows CE .Net 4.2, Microsoft Windows CE .Net 5.0, Microsoft Windows Mobile 2003 Second Edition, Windows Mobile 5, Microsoft Windows Mobile 5 Smartphone, Windows Mobile 6.x, a na CeBIT-u je premijerno predstavljena inačica za Symbian Series 60 3rd Edition.