Cijene televizora padaju konstantno, no u posljednih nekoliko mjeseci, točnije od početka 2008. godine svjedoci smo znatnijeg pada cijena LCD i PLAZMA televizora. HD tehnologija (High Definition - visoke razlučivosti) s HDTV uređajima i ovih tjedana sve raširenijim HD prijemom slike, se polako ustoličuje na tržištu.
Medij na kojem će se prikazivati HD sadržaj (Blu ray) se još bori u osvajanju tržišta iako mu je put zagarantiran nakon pobjede nad HD DVD formatom.
Ono što je pred godinu i pol bilo prihvatljiva cijena za bolji i veći CRT televizor (između 3 i pol i 5 tisuća kuna) danas je cijena jednog prosječnog, ali dobrog LCD-a. Plazme su zbog prosječno većih ekrana i nešto skuplje, no ipak danas dobru HD Ready plazmu možete kupiti za pet i pol do devet tisuća kuna.
Razvoj tehnologije - kada je pravi trenutak za kupnju?
Dakle, ako već duže vrijeme planirate zamijeniti vaš stari CRT televizor s novom Plazmom ili LCD-om, sada je napokon došao pravi trenutak za to. Pred koju godinu, čudo je uopće bilo imati tako tanak televizor. Sada je to postalo normalno i neke stvari su se razjasnile.
SD 720 ili 768 x 576 piksela
HD Ready = 1260 x 720 piksela
Full HD = 1920 x 1080 piksela
HD (High Definition) tehnologija ima trenutno svoj maksimum od 1080i/p (Full HD) razlučivosti slike (1080p označava broj vodoravnih linja koje mogu biti progresivne>p ili i>ne progresivne ili isprepletane - treptajuće). Treba razlikovati 1080i i 1080p. Samo se ovo drugo smatra Full HD-om.
Ona se sve više uvodi kod emitiranja digitalnog signala od strane TV kuća (koji trenutno postoji u digitalnim: SD, HD i Full HD razlučivostima) i proći će dosta vremena (do 2 godine ili više) dok će sve veće TV kuće uvedu emitiranje Full HD programa (HD Ready se sada uvodi - a poticaj tomu je Euro'08 i Olimpijske igre u Pekingu). Tako je neki dan MAXtv ponudio mogučnost gledanja velikog broja programa u HD-u, dok je HRT najavio da će europsko prvenstvo u nogometu iz Austrije i Švicarske prenositi u Full HD-u!
Ipak HRT HD moći će se gledati samo na području Zagreb, Splita i Rijeke preko OiV.
MaxTV trenutno nudi National Geographic HD, Voom HD, Luxe TV HD i Melody Zen HD. Početkom Eura '08 doći će i Eurosport HD te HRT HD!
Trenutno pomoću DVB-T prijemnika možete gledati SD digitalni program. Nadolazeći HD ili rjeđe Full HD program možete gledati preko zemaljskog (terrestrial) MPEG4 (HD) prijemnika, čije su cijene još uvijek previsoke (od 1500 do 3000 kuna).
Najbolje rješenje moglo bi biti Combo uređaj koji u sebi sadrži i zemaljski i satelitski HD (MPEG4) prijemnik. Cijena takvih uređaja trenutno se kreće oko 3000 kuna.
Nadolaskom Eura '08 i Olimpijskih igara, cijene zemaljskih MPEG4 prijemnika trebale bi pasti na prihvatljivih 400 do 1000 kuna.
Blu ray vs. DVD
Blu Ray kao medij koji je sposoban prenositi HD sadržaje (filmove i ostale snimljene materijale u HD-u ili Full HD-u) još je poprilično skup, i treba još barem godinu dana dok on postane široko prihvaćen, kao što je to nakon nekog vremena postao DVD. Cijena Blu ray filma kreće se između 200 i 300 kuna. Za godinu dana trebala bi doći na prijašnju razinu cijena DVD-a (oko 100 kuna), dok danas DVD naslovi koštaju od 30 do 60 kuna. Nismo pronašli videoteku koja nudi Blu ray naslove za posudbu, i ne vjerujemo da ćemo takve filmove pronaći u videoteci prije jeseni.
Budućnost televizora
No što će se dalje događati? Hoće li se situacija opet drastično promijeniti za godinu, godinu i pol, pa će netko opet tvrditi da nemate najnoviju tehnologiju, a on ima?
To naravno ne možemo predvidjeti. OLED televizori mogli bi prevladati tržištem, ali neizvjesno je kada će se to dogoditi, te hoće li umjesto OLED-a možda doći Laser TV ili neka treća kombinacija.
HD se može unaprijediti i do “Quad HD“-a (3840 x 2160p), ali to se može očekivati u komercijalnoj upotrebi tek za tri ili više godina. Nije problem napraviti HD televizor koji podržava Quad HD (Samsung, Toshiba i drugi nedavno su ga predstavili). Problem je da se sve TV kuće, izdavači filmova i ostalih sadržaja prebace na tu kvalitetu.
Dakle sada je pravi trenutak za kupnju HD televizora, jer za povoljnu cijenu (oko 5000 kuna) možete kupiti tehnologiju (Full HD) koja će još dugo biti nova (sljedeće tri do četiri godine).
U sljedećih tri do četiri godine Full HD će vladati kao vrhunac HDTV-a, a proizvođači će u međuvremenu nuditi nove televizore koji će biti još tanji i s još boljim kontrastom ili prikazom boja, brojem HDMI ulaza ili nekih novih digitalnih sučelja. A vaš televizor s Full HD-om (i možda nešto slabijim kontrastom i debljim dizajnom kućišta) i dalje će biti najnovija tehnologija.
Koliko je dobar digitalni format slike? Razlika SD, HD Ready i Full HD slike
Evo primjera razlike digitalnog formata: SD (DVD film - 576p), HD Ready (Blu ray film - 720p) i Full HD (Blu ray film - 1080p). Razlika u kvaliteti slike je itekako očita.
Konkretno; proizvođači i modeli
Cijene kvalitetnog HDTV-a se kreću između četiri i pol i 10 tisuća kuna, dok su pred 8 mjeseci cijene bile oko 14 do 20 tisuća kuna za bolji i veći LCD ili Plazmu. Sada toliko koštaju samo televizori s 50" (127 cm) i više inča dijagonale.
Ako želite nešto bolje od prosjeka tada će devet do jedanest tisuća kuna biti dovoljno za Full HD LCD ili Plazmu. Mnogi naglašavaju da plazma prikazuje nešto bolju sliku, no u tu raspravu ne želimo ulaziti.
Iako rijetko, još se u nekim ponudama dućana pojavljuju LCD televozori koji nisu HD Ready, što nikako ne preporučujemo kupiti, pogotovo ako se radi o ekranima od 32“ (82 cm) i više. Plazme koje nisu HD ready već dugo nismo vidjeli, iako ne sumnjamo da se i to još negdje prodaje.
Dakle bez obzira želite li prosjek ili najbolje što se nudi, prema našem mišljenju treba kupiti Full HD. No ako želite kupiti isključivo 32“ televizor, nema dostupnog s Full HD-om (32" Full HD modeli dolaze na jesen), a najveći Full HD je Panasonic 37“ i povoljne je cijene (oko pet i pol tisuća kuna). Panasonic Full HD Plazmu možete kupiti za oko šest i pol tisuća kuna. 42" LCD ili Plazma modeli bilo kojeg proizvođača s Full HD-om koštaju od sedam pa do 11 tisuća kuna. Ipak veće plazme dostižu rekordne i većini nedostupne cijene od preko sedamnaest tisuća kuna. Iznimka je LG Full HD plazma od 42" s cijenom od oko osam tisuća kuna.
Najbolji 32“ Sony LCD model košta 7 500 kuna, dok jedanko dobar Panasonic 32“ model košta nešto manje. Prosječan HD Ready 32" LCD košta od četiri do sedam i pol tisuća kuna.
Sony 32" LCD i Panasonic 37" Plazma
Od proizvođača, Panasonic koji je prema mnogima proizvodio najbolje LCD-e, a Pioneer najbolje plazme. Oni su se sada udružili i Panasonic će proizvoditi ploče za svoje i Pioneer televizore. To govori i da postoji međusobno poštovanje i stupanj kvalitete. Sony i Samsung su uvijek ulagali velike novce u marketing, a uz to su išli i relativno kvalitetni televizori.
Ono na što također morate paziti je na koliko hertz-a radi televizor (optimalno 100 ili čak 120 Hz) i kakvu ploču ima (boje: 8-bit, 10-bit, 12-bit ili 16-bit, dok 24-bit i 32-bit valjda postoje samo za profesionalne svrhe u filmskoj industriji i slično jer ljudsko oko ne može razaznati boje više od 32-bita). Važan je i kontrast, a on sve više raste na novim modelima.
Euro '08 i olimpijske igre u Pekingu
Tu je već spomenuti dolazak Olimpijskih igara u Pekingu i europskog prvenstva u nogometu 2008. koje će osim dostupnijeg HD signala, dovesti i do nekih popusta. No nemojte doći u situaciju da kupite nešto potpuno zastarjelo. Možemo se samo nadati 10, 15 ili čak 20% popustima.
Jednom kada cijene padnu to će biti to, i nemojte očekivati da ćete proći još bolje. Najnoviji modeli koji su na tržištu tek koji tjedan nisu najbolji za kupnju i u pravilu se treba strpiti da prođu tri ili četiri tjedna od kada novi model dođe na tržište, jer se nakon tog perioda njegova cijena stabilizira.
Do Eura '08 ima još manje od trideset dana pa popuste možemo očekivati vrlo brzo.