1. Apple iPhone 6
iPhone 6 je veoma šminkerski i veoma skup mobitel. No, razočaravajuće djeluje činjenica da je na gotovo svakom drop testu završio s teškim oštećenjem ekrana. Dobra vijest je to što su kvarovi hardvera ili softvera nakon padova rijetki, no to nije utješno ako se porežete pokušavajući obaviti neku najjednostavniju radnju. Ako možete izdvojiti od 5 do 6,8 tisuća kuna na ovaj uređaj, onda izdvojite još nekih 300 do 500 kuna na stražnju masku, futrolu i zaštitu ekrana.
.
2. Apple iPhone SE
Zaista nemamo ništa protiv Applea, ali njihov iPhone SE je, uz najbolje karakteristike 5, 6 i 6 Plusa, pokupio i najgore mane. Jedna od njih je i iznimno lako lomljenje ekrana. Ali, kao ni da to nije dovoljno, ovaj uređaj ima vrlo osjetljivo kućište koje se lako savija i puca. Za cijenu od 4 do 4,5 tisuća kuna možete kupiti nešto otpornije.
.
3. Samsung Galaxy S6 Edge
Galaxy S6 serija je među prvima koja koristi 2,5D dizajn ekrana, što znači da se on "prelijeva" preko rubova. Moglo bi se logički zaključiti da je zbog toga njihov ekran osjetljiviji. No, to je djelomično točno. Naime, ekran se zaista lako oštećuje na rubovima, no sredina uglavnom ostaje netaknuta i potpuno funkcionalna. Veći problem predstavlja staklo na stražnjoj strani koje vrlo lako puca i stvara potencijalni rizik od ozljeda svaki put kad primite uređaj u ruke. Uz 3,6 do 4,4 tisuće kuna, uložite još otprilike 250 kuna za potpunu zaštitu ekrana i kućišta svog Galaxyja.
.
4. Samsung Galaxy S7
Očekivali bismo promjene u otpornosti na udarce novijeg modela Samsunga, no čak i uz implementaciju novog Corning Gorilla 5 stakla, dojma smo kako se ovaj smartphone prelako oštećuje. Istina, ekran je nešto čvršći nego kod prethodnika, no stražnja strana je i dalje neriješen misterij za dizajnere Samsunga. U svakom slučaju, uz 5-6 tisućica za mobitel, izdvojite dodatnu cifru za zaštitu prije nego se nešto ošteti, jer zamjena stražnjeg stakla košta otprilike petinu cijene mobitela.
.
5. Apple iPhone 5S
5S je također prilično osjetljiv mobitel. To dokazuje i činjenica da se može oštetiti čak i kad je zaštićen originalnom zaštitnom maskom. Srećom, na drop testu kojeg možete vidjeti ispod, ekran nije puknuo, no bojimo se i pomisliti što bi bilo da je slučajno ovaj uređaj testiran bez maske. Uostalom za 2,7 do 3,4 tisuće kuna, koliko treba izdvojiti za ovaj uređaj, oštećenja se i ne čine strašnom stvari. No, ako se sjetimo da je iPhone 5S u početku koštao 6000 kuna, onda svakako treba očekivati bolju kvalitetu.
.
Trik je u staklu
No, zašto ekrani toliko pucaju? Tajna je u staklu. Naime, obično staklo ne bi preživjelo ni držanje u džepu, stoga se posebnim procesima ionizacije povećava njihova tlačna čvrstoća. No, usprkos napretku tehnologije tlačnog osnaživanja stakla, neka stakla i dalje češće pucaju od drugih.
Najdalje je otišao Corning sa svojim Gorilla staklima, koja su i na službenim testovima, ali i na drop testovima, pokazala puno bolje performanse. Naravno, Corning Gorilla nije neuništiva, no oštećenja ekrana koja će pretrpjeti vaš Samsung, HTC ili bilo koji drugi uređaj s tim staklom su manja u odnosu na uređaje koji koriste, primjerice, Soda Lime ili neko drugo staklo. Naravno, to nije naš subjektivan dojam, već zaključak kojeg su donijeli brojni istraživači nakon laboratorijskih ispitivanja, ali i najobičnijih drop testova.
No, ne brinite. Pucanje ekrana je prilično rijetka pojava koja se događa pod specifičnim okolnostima i uvjetima tako da ne trebate strahovati da će vam se uređaj oštetiti nakon prvog pada ili udarca. Najčvršći mobiteli to jest zasloni nalaze se na Samsung Galaxy Note 7, HTC 10!
.
Više o temi drop test.