1. Silicijska dolina
Iako nije grad u pravom smislu te riječi, Silicijska dolina je urbanizirani prostor između San Francisca i San Josea u Kaliforniji. Spletom malih naselja, premreženih gustim linijama autocesta, dominiraju upravne zgrade nekih od najvećih svjetskih tehnoloških kompanija, poput IBM-a, Applea, Googlea, Facebooka, Intela... raj za ljubitelje tehnologije.
No, to je i općenito oku ugodno mjesto, smješteno između Zaljeva San Francisco i Pacifika, s brojnim šumama, rukavcima, rančevima i Parkovima prirode. Ono što vrijedi posjetiti, a vezano je za tehnologiju, jesu Sveučilište Stanford, Muzej povijesti računala i Tehnički muzej inovacija.
Ako se želite opustiti, postoji mnogo za svega par sati vožnje možete se prošetati kultnim Parkom prirode Yosemite (kojeg je i sam Apple u jednom trenu iskoristio kao inspiraciju za svoj OS X), posjetiti brojne vinske ceste gdje čaša popularnog Zinfandela, hrvatskih korjena naravno, može uljepšati sunčano poslijepodne, a za kraj, ako ste fan šopinga, čekaju vas Santana Row i Palo Alto, gdje se iz prve ruke možete uvjeriti koliko vaša Ralph Lauren košulja zapravo košta.
S naše strane vas jedino moramo upozoriti na javni prijevoz, koji je skoro pa nepostojeći, tako da vam rent-a-car ostaje kao primarna solucija.
.
2. Tokyo
Ostatak našeg puta se seli na Daleki Istok, a prva postaja je Tokyo. Ovaj višemilijunski grad obiluje tehnološkim kompanijama i startupima, ali i mnogim drugim stvarima. Ako samo malo bolje proučite tisućljetnu japansku kulturu i tradiciju, vidjet ćete da je mnogo toga osuvremenjeno i prilagođeno današnjem ubrzanom načinu života, a time i tehnologiji.
Tako, primjerice, možete otići u Kanda Myojin Shrine, hram u kojemu redovnici posvećuju vaše gadgete ili vas, kako biste imali uspjeha u tehnologiji i poduzetništvu. Ako želite, pak, dobro pojesti, otiđite u Sushiro, gdje se narudžbe vrše pomoću tableta, a jelo donosi pokretnom trakom. Malo zabavnija verzija je Niagara Curry, gdje vam jelo donose modeli vlakova.
U Tokyu je smješten velik broj muzeja vezanih za tehnologiju. Gotovo da svaka kompanija ima svoj muzej, pa tako možete otići u Toshibin znanstveni muzej, Sonyjev znanstveno-istraživački muzej, Panasonicov Showroom, a ako niste ljubitelj nijednog brenda svakako posjetite Nacionalni muzej napredne tehnologije i znanosti u kojem možete dirati i isprobavati izloške ili se upoznati s robotom Asimom.
Ako, pak, naginjete gamingu, onda otiđite u četvrt Akihabara, gdje vlada carstvo Animea, arkadnih igrica i Manga stripova.
.
3. Hong Kong - Shenzen
Iz Tokija je najbolje otići u Hong Kong. Ovo je jedan od prvih tehnoloških centara u Kini, koji se razvio, dijelom i zbog britanske prevlasti. Osim mnogobrojnih tradicionalnih zbivanja i hramova, Hong Kong ima zanimljiv prirodni položaj, stoga njegova okolica obiluje avanturističkim sadržajima.
A od tehnoloških sadržaja se ističu brojni znanstveni instituti u državnom vlasništvu, centri za istraživanja i inovacije te ogroman Honkonški znanstveni park, koji se prostire na čak 22 hektara površine. Ondje je smješteno gotovo 580 tehnoloških subjekata. Još jedno zanimljivo mjesto je Cyberport sa 660 tehnoloških tvrtki i startupa. Ako vam to nije zanimljivo, posjetite prostore Nvidije, IBM-a, Samsunga, Hitachija, Siemensa, Philipsa, Huaweija i mnogih drugih velikih svjetskih kompanija. U blizini se nalazi i još jedan tehnološki centar - Shenzhen, pa svratite usput i tamo.
.
4. Taipei
Taipei na prvi pogled ne djeluje kao visoko tehnološko središte, no on to jest. Čak nekoliko sveučilišta smještenih u tom gradu su među najboljima u segmentu visokih tehnologija, a među njima se ističu Nacionalno tehnološko sveučilište Taipeija i Nacionalno tajvansko sveučilište znanosti i tehnologije. Neću ni spominjati velik broj startupa koje pokreću studenti ovih sveučilišta i to prije diplome. Za prave fanove tehnologije, preporučamo dolazak na jedan od najvećih sajmova novih tehnologija i inovacija na svijetu - Computex. On će ove godine trajati od 30. svibnja, do 3. lipnja, pa preporučamo da ponesete kišobran (zbog monsuna).
Ako se želite opustiti od tehnologije, možete otići u Muzej pijenja vode (da, to postoji) ili na planinarsku stazu Xianjiyan, a ako se, pak, volite zabaviti otiđite u zabavni park Miramar.
.
5. London
Vraćamo se na Zapad i pretpostavljamo da ste već posjetili Buckinghamsku palaču, Westminstersku opatiju, Big Ben, barem desetak pubova i nekoliko nogometnih stadiona. Ako jeste, onda znate da je ovo grad velike i dugotrajne kulture, povijesti i tradicije. Ako ne znate, naoružajte se novcem za ulaznice, mnoštvom vremena i mapama.
No, osim velikog broja znamenitosti po kojima je poznat, London je također i vrlo važno poslovno središte. Njihova poslovna četvrt, City, jedan je od najvećih izvora slobodnog kapitala na svijetu i može se mjeriti s Wall Streetom. U njoj su smještena i brojna europska predstavništva velikih svjetskih kompanija. No, ono što uzdiže London iznad svih je ogromna startup scena, koja nezaustavljivo buja zahvaljujući jednostavnom procesu otvaranja tvrtke i apliciranju na razne natječaje. Štoviše, startupa je toliko da u Londonu postoji čak 65 različitih poslovnih akceleratora i inkubatora, od kojih je najpoznatiji Techstars, koji privlači i ulaže u startupe iz cijelog svijeta. Svakako vrijedno vašeg posjeta.
.
Više o temi tehnologija.