Prilikom izrade novog gadgeta Appleovci su dobro pazili čime će ga unaprijediti. Zadatak je bio težak, trebali su napraviti nešto što je hardverski naprednije i novije od iPhonea, bez da utječe na njegovu prodaju. Trebalo je pripaziti i da se ne naruši sama smisao MacBook Air-a, koji i dalje predstavlja Appleov odgovor na večinu netbookova. Kao rezultat svega dobili smo Apple iPad.
Kao i sa svakim novim proizvodom iz Applea, tako nas i kod ovoga zatrpavaju s raznim izjavama i reklamama kako je "baš ovaj uređaj najnapredniji i najsofticiraniji uređaj do sada". No, predstavlja li iPad doista tako nešto? Trebali vam pored svih dostupnih gadgeta još i iPad?
Pogledajmo što ga to to čini zanimljivim.
Specifikacije, izrada, dizajn
Debljine 1,3 cm i težine od svega 0,68 kg, Apple iPad na sebi ima 9.7-inčni zaslon osjetljiv na dodir, 3.5 mm audio utor, 3G SIM karticu i USB utor. Od dodatnih funkcija imožemo izdvojiti WiFi, A-GPS, magnetni kompas i akcelerometar. Kako bi sve navedeno radilo kako treba, Apple je dodao novi A4 1GHz procesor.
Sama veličina i težina su čini se odlično pogođene: iPad ima tanje i lakše kućište nego bilo koje drugo prijenosno računalo ili netbook. Isto kućište izrađeno je od već poznatog aluminija, sa isto toliko poznatim logom na pozadini uređaja. Zaslon, koji ima IPS panel s posebnim premazom na kojem ne ostaju otisci prstiju, omogućuje korisnicima fizičku interakciju s aplikacijama i sadržajem. Nativna rezolucija zaslona je 1024x768, što je izuzetno pogodno za surfanje internetom i gledanjem filmova. Većina internetskih stranica rađena je upravo za tu rezoluciju, koja je ujedno pogodna i za gledanje filmova u rezoluciji 720p. Kako biste sve sadržaje mogli bez problema gledati izvan kuće, iPad je opremljen baterijom čije trajanje prelazi 10h.
iPad dolazi s ugrađenim diskom od 16, 32 ili 64GB, u dvije verzije – jedna ima Wi-Fi, a druga Wi-Fi i 3G. iPad uključuje posljednji 802.11n Wi-Fi, dok 3G verzija podržava brzinu do 7,2 Mb/s na HSDPA mrežama. O kojoj god verziji se radilo, iPad odlično izgleda, a uz neku zaštitnu masku (iPad Case?) lako će stati u svaku torbu ili ruksak, pa čak i s lakoćom u istoj torbi praviti društvo svojem starijem kolegi MacBook Pro.
Sučelje, aplikacije
Na iPadu se nalazi modificirani i unaprijeđeni iPhone OS, što s jedne strane predstavlja razočaranje onima koji su očekivali napredniji Snow Leopard, ali s druge strane, Apple je proizveo tablet koji ne predstavlja konkurenciju njegovim skupljim modelima. Zbog toga je i dalje prisutan odlični multitouch, dok je nažalost multitasking izostavljen.
Veliki plus za iPad predstavlja kompatibilnost s aplikacijama rađenim za popularni iPhone. iPad ima potpuno funkcionalan pristup AppStoreu, gdje ga čeka više od 140 000 aplikacija, samo što će kod starijih aplikacija možda biti problema s rezolucijom.
Što se tiče predinstaliranih aplikacija, kao što smo i nagađali, s iPadom možete "out of the box" surfati internetom pomoću Safarija, primati, uređivati i slati mailove, postavljati obaveze, sastanke i rođendane u unaprijeđenom kalendaru zatim pregledaviti multimediju i čitati knjige.
Da, dobro ste pročitali, najveću novost predstavlja upravo eBook store, gdje možete kupovati i čitati vaše omiljene ili pak najnovije uradke najpoznatijih autora. Ovim se potezom na tržište plasirao još jedan konkurent popularnom Amazon Kindle-u.
Kao i na svim ostalim Appleovim uređajima, tako se i na ovome nalazi korisni Spotlight, jedna od značajki koje Apple (po pitanju inovacija u operacijskim sustavima) ističe na tržištu.
Za naprednije korisnike, kao što je to bio slučaj i s iPhoneom, izdan je SDK (Software development kit), kako biste svoje ideje mogli s lakoćom prebaciti na svoj novi iPad.
Isplativost?
iPad je trenutno samo uređaj za gledanje - ne i za nešto ozbiljnije. Da nas ne shvatite krivo, spominjanjem pojma "gledanje" ne pokušavamo biti sarkastični. Očito je da na iPadu (za sad) ne možete kvalitetno uređivati dokumente, ugodno pisati članke, skidati dodatne programe i pri tome istovremeno slušati glazbu u pozadini.
S druge strane, iPad može biti odlična zamjena za glomazni laptop ili nekvalitetni netbook... Planer eventualno. Kod večine manjih prijenosnika dobijemo sirovu snagu, kompletan OS i plastičnu izradu, dok u ovom slučaju dobijemo lagani uređaj koji se odlikuje odličnim dizajnom i jednostavnim sučeljem, bez pretjeranih dodataka.
Pretraživanje weba, gledanje i slušanje multimedije te čitanje e-knjiga znatno je bolje riješeno na iPadu nego na večini netbookova, a i dimenzije mu itekako idu u prilog. No, iako trenutačno nema mnogo aplikacija koje u potpunosti iskorištavaju njegov hardver, sigurni smo da će AppStore uskoro preplaviti razne kvalitetne aplikacije.
Ako sumiramo sve potencijalno korisne stvari, onda dolazimo do zaključka kako će iPad možda postati neizostavan uređaj za svako putovanje, sastanak, dosadno predavanje, pa čak i odlazak na WC.
No, glavna "mana" iPada je izostanak podrške za Flash... Je li to zaista ogromna mana? Ovisno o kome se radi, nama... Ili Appleu. Flash tehnologija je na web ubačena s ciljem da upotpuni internet sadržajem koji on inače ne može prikazivati, kao što su recimo razne browser based igre (Ogame itd) , prikazivanje videa (Youtube, Vimeo itd.) i ostalog. Prednost Flasha je upravo to, ali s druge strane Flash zahtjeva dosta resursa Ako ste na laptopu, probajte čisto testa radi pokrenuti 4 Youtube videa na vašem ljubimcu. U roku od nekoliko minuta će neki od videa krenut štekat, a ventilator od procesora će se isti tren od muke upaliti.
Ali iz Apple-ove perspektive Flash predstavlja konkurenciju njegovom AppStoreu. Ako bi vi preko iPhonea mogli pristupiti Flash sadržaju, vama je na raspolaganju sav niz besplatnih rješenja za zabavu. Flash igre, Flash aplikacije itd. Više ne bi imali potrebu plaćati za to putem AppStorea. Po našem mišljenju će još dosta vremena trebati da Flash tehnologija zaživi na Apple iPadu i iPhoneu.
Cijena? U SAD-u najslabiji model stoji $499+porezi. Kod nas će , naravno, biti skuplji. Po nekim dosadašnjim iskustvima s Mac računalima bi rekli da će cijena biti oko 3.999 kn za najslabiji model.
Na kraju ćemo, za razliku od ostalih portala, preskočiti eventualne daljnje pretpostavke o iPadu. Radije ćemo sačekati testni primjerak i tek tada donijeti konkretnije zaključke.