uz odobrenje autora, preneseno iz besplatne HighLihght publikacije
Ubrzo nakon službene objave pokazali su mockupe objektiva, adaptera za postojeće 4/3 objektive, pokazali dijagrame... Premda veličina senzora ostaje ista, format ima manji promjer ležišta objektiva, mounta, i ima dva dodatna kontakta na mountu. Ono što ga stvarno razlikuje od svih drugih jest elektroničko tražilo i činjenica da nema ogledalo.
Reakcije nije trebalo dugo čekati. Prvo je predstavnik Canona izjavio da se oni ne namjeravaju pridruživati mikro pokretu. To je bilo i za očekivati. Canon je previše uložio u 35mm i APS da bi sad išao razvijati još jedan format. Slična je situacija i s Nikonom koji do danas nije uopće reagirao, no oni rijetko kada unaprijed objavljuju svoje namjere.
Međutim, krajem kolovoza javio se i Samsung. U intervjuu za britanski Amateur Photographer, Samsungov Byung Woo Lee kazao je kako i oni pripremaju mikro format, zasnovan na APS senzoru i novom mountu s manjim objektivima. Najavio je da će se novi aparati pojaviti 2010. godine. Samsungova najava imala je sve karakteristike onog što se u engleskom naziva damage control — nije objavljen službeni press release već je informacija puštena u javnost preko intervjua, nije bilo nikakvih konkretnih podataka i brojki već se govorilo samo općenito. Čini se da je Samsung jednostavno bio zatečen. Namjeravali su napraviti aparat zasnovan na istim principima kao i mikro 4/3, ali ih je Olympusova i Panasonicova najava zatekla nespremne.
Minus Samsungu zato što su pokušali pwnati tržište vapourwareom. S druge strane, direktor marketinga Samsungovog partnera Pentaxa pohvalio je ideju i siteu photographyblog.com kazao kako su otvoreni za ideju da se priključe mikro 4/3.
PHOTOKINA
Povedeni tempom izlaska originalnog 4/3 formata na tržište, mnogi su očekivali da će se prvi mikro 4/3 aparat pojaviti negdje iduće godine. Međutim Panasonic je ponovo iznenadio. Prvi model mikro 4/3 aparata, Lumix DMC-G1, pojavio se na Photokini, na kojoj se istovremeno pojavio i Olympusov prototip mikro 4/3 aparata. Krenuli s dva suprotna kraja dizajniranja novog aparata.
Panasonicov G1 izgleda kao minijaturni SLR i po obliku se baš i ne razlikuje pretjerano od dosadašnjih superzum aparata kakva je Panasonicova FZ serija, Olympusova S serija ili razni Fujijevi i Sonyjevi aparati. Po dimenzijam je nešto manji od Olympusove serije 4, ali je od nje i nešto teži. Glavna vanjska odlika jest to što je aparat dostupan ne samo u crnoj, nego i crvenoj i tamnoplavoj boji.
S druge strane, Olympus je pokazao mockup koji izgleda kao prosječni kompaktni aparat. Grozna žuta imitacija kože na stranu, očito je da mu fali jedan od glavnih elemenata koje G1 ima — elektroničko tražilo. Prema dostupnim informacijama, ljubav između Olympusa i Panasonica nije baš savršena. Dok su Panasonicovi SLR-ovi imali dijelove koji su došli iz Olympusa (mirror box, na primjer) Olympus sam razvija vlastito elektroničko tražilo. Ipak, konačni izgled Olympusovog aparata je daleko od toga da bude fnaliziran, pa će se na njemu možda i pojaviti i elektroničko tražilo ili čak optičko tražilo, a ne sam LCD kao na mockupu. Iz Olympusa ne žele odavati baš nikakve podatke.
Ako vas ovakva tematika interesira, više možete pročitati u BESPLATNOJ publikaciji Higligiht ili se možete pretplatiti na HighLight PDF publikaciju ovdje.