WINDOWSPHONE 7 (TANGO)
Windows Phone kao takav nije posebno predstavljan, ali smo saznali neke novosti na jednom od predavanja o Tango nadogradnji. Windows Phone treći je po važnosti na tržištu odmah nakon Apple iOS-a i Google Androida. To je OS za koji IDC i Gartner tvrde da će do 2015. doseći tržišni udio od oko 20% (u zadnjem kvartalu 2011. Android je imao 50.9% udjela, iOS 23.9%, dok Windows Phone ima samo 1.9%, a zastarijeli Nokijin Symbian i dalje drži 11.7%).
Što se tiče proizvođača, Windows Phone na svojim uređajima podržavaju HTC, Samsung, LG, a odnedavno i Nokia koja bi cijelu priču trebala pogurati jer ima obvezu proizvodnje najnaprednijih modela samo s tim operativnim sustavom. Tu su i ZTE, Huawei, Fujitsu i Acer, iako njihova važnost za europsko tržište još uvijek nije toliko velika.
Sam Windows Phone poznat je po svojoj jednostavnosti i brzini. Nauštrb toga, OS je poprilično ograničen bez naprednijih mogućnosti podešavanja. To i nije toliko loše za prosječnog korisnika kojeg hrpa opcija na Android OS-u zbunjuje, ali nažalost nedostaju neke praktično važne funkcije. Nema, niti će biti, brojača (countera) za potrošnju podatkovnog prometa preko 3G-a ili WiFi-ja. Takvu aplikaciju, prema tvrdnji jednog od predavača, ne možemo ni očekivati u budućnosti.
Što se tiče Tango inačice, radi se zapravo o Mango 7.5 Refresh verziji OS-a, ali s prilagodbama za 256 MB RAM-a na povoljnim Windows Phone mobitelima (Nokia Lumia 610, HTC Triumph...), čime Microsoft želi osvojiti veći dio tržišta pametnih telefona. Svi koji će razvijati aplikacije morat će (uz pomoć Microsofta) programirati na način da aplikacija pametnije troši resurse. Postojeći WP7 uređaji trebali bi dobiti Tango nadogradnju u lipnju. Novosti u Tango nadogradnji su pak vrlo siromašne − poboljšani MMS, nove ikone u status baru, data roaming opcije te izvoz i upravljanje SIM kontaktima, kao i neki bugovi. Što se tiče Hrvatskog jezika, njega bismo trebali dobiti u srpnju.
Spomenimo i da povoljniji Windows Phone 7 uređaji neće podržavati 5% trenutno dostupnih aplikacija (jer pojedinačno troše više od 90MB RAM-a), neće biti reprodukcije HD videa, kao i nekih drugih manje važnih mogućnosti.
WINDOWS 8
Već od prvog dolaska na WinDayse12 (drugi dan konferencije, utorak), primjetili smo kako su predstavljanja za novinare i predavanja poprilično tehnološka, geekovska, nepristupačna nama koji nismo upoznati s programerskim i sistemskim pojmovima. Srećom, predavanje za Windows 8 nakon kojeg smo isprobali Windows 8 Samsung tablet bilo je izvrsno, a najbolje predavanje tog dana bilo je ono Jerislava Bobića o Kincectu i njegovim stvarim mogućnostima.
Iako se ne zna točno kada, do kraja godine stižu nam Windowsi 8. Nakon sjajnih Windowsa 7, sljedeća verzija će čini se biti još bolja. Postoji mogućnost čak da će svi pametni mobiteli biti nadogradivi na WIndows 8, uz višejezgrene (dual ili quad) procesore.
U praksi, Windowsi 8 su vrlo jednostavno prilagođeni PC (miš + tipkovnica) platformi, jednako kao i dodirnim zaslonima (tablet, smartphone). Jedan zaslon OS-a je zapravo stari Windows 7, dok su ostali zasloni u dizajnu Metro sučelja kakvo ima Windows Phone 7. Prema onome što smo u to kratko vrijeme vidjeli na WinDaysima, ponašanje "Microsotovaca" je i dalje vrlo inženjersko (geekovsko), ali nam iz Redmonda stižu, za korisnika prilagođena i, jednostavna rješenja. Stoga se zaista veselimo službenom dolasku Windowsa 8, kako za PC i tablete, tako i za pametne mobitele.