Moja prva foto oprema
Prvo kreću upiti na forumima, Facebook grupama, diskusija s prijateljima koji imaju sličan (fotografski) interes. Dok se odlučite za marku aparata i cjenovni rang, proći će poprilično vremena i traženja. Neka akcija vas možda "ulovi", no činjenica je da ljudi najviše pretražuju specifikacije aparata (tijela). Daleko od toga da je to nebitno, ali jednostavno je lako uloviti se u mrežu i odmah krenuti prema najboljem. To je kod tijela fotoaparata - full frame kategorija. No, nećete pogriješiti ni ako kupite tijelo s APS-C senzorom ili mikro 4/3 (Olympus i Panasonic). Postoji i veće od full frame-a, a to je srednji format, no on je cjenovno nedostupan većini entuzijasta, jer za cijenu jednog srednjeformatnog fotoaparata već možete kupiti novi automobil.
Brzo ćete shvatiti da je "što veće - bolje", barem ako je u pitanju senzor. On naime upija svjetlo i kroz objektiv bilježi sve te željene trenutke i kadrove. Senzor ima svoju ISO osjetljivost i ona determinira koliko će aparat biti dobar u uvjetima gdje svjetla ima jako malo. Pri tome je ponovno što veća ISO osjetljivost bolja. Današnji full frame aparati idu bez problema do 25600 ISO osjetljivosti i uz F4 otvor objektiva to će biti dovoljno da aparat u mraku vidi bolje nego što vidite vlastitim očima.
.
Jedno tijelo, bljeskalica i dva objektiva
Nakon što zadnje novce potrošite na tijelo aparata, vrijeme je da krenete s odabirom objektiva. A stakla znaju biti jako skupa, puno skuplja nego tijelo. I tu većina napravi grešku. Kupuju se zum objektivi kako bi se pokrio raspon od 18 do 200 mm. Pritom naravno, presušeni budžet ne omogućava kupnju nekog kvalitetnog stakla, pa se kupuju prosječni, solidni objektivi velikog raspona zuma. I kvaliteta fotografije pritom najćešće izostane.
Ako budete radili i zarađivali kao fotograf vjenčanja, brzo ćete shvatiti da vam zapravo trebaju samo dva objektiva, flash (bljeskalica) i jedno solidno tijelo aparata. Na odmet nisu ni rezervna baterija aparata, te dodatna memorijska kartica. Čak i da si možete priuštiti bilo kakvu opremu koju poželite, vjerojatno je da ćete kupiti sve i svašta. I pogriješiti. Prvo, skupu opremu valja čuvati i paziti. Skupa oprema je i teška, pa ju nije praktično nositi.
Zumirati možete i vlastitim tijelom, pa je najbolji odabir dvije fiksne fokalne duljine - jedna za širi (wide) kadar, te jedna za portretni. Široki objektiv je nekome 35mm, nekome 28mm, a nekome 20mm. Portrenti može biti 50mm, 85mm ili više. Takvi objektivi će koštati od pet tisuća kuna na više svaki, no vjerujte nam, nećete pogriješiti s njima.
.
Kada dolazi zarada?
Prvog, drugog i ostale klijente ćete već nekako pronaći. U konačnici cilj je da vam sve stane u jednu srednje veliku naramenu torbu. Ok, i torbu treba kupiti. To je još par stotina kuna. Ostaje još samo usavršavanje vaše vještine i tada zapravo kreće zarada od fotografije. Postoje i tečajevi snimanja i fotografiranja vjenčanja koji će vam možda pomoći da tu vještinu usavršite. Mnogi ne zarade puno, jer vječno kupuju novu opremu, pa im je to više hobi nego posao.
Trenutna cijena za full frame tijelo kreće se između 10 i 20 tisuća kuna, ovisno što želite. 35mm art objektiv stoji oko 5 tisuća kuna, 85mm isto toliko, bljeskalica ne mora biti originalna od proizvođača aparata i ona stoji do 2 tisuće kuna. Dodajte rezervnu bateriju, torbu i memorijske kartice i zaokružite to na još maksimalno 2 tisuće kuna. Ukupno 25 tisuća kuna za početak ako želite "najbolje". I to je sve što će vam trebati slijedećih deset godina.
.
Više o temi fotografiranje.