_140x140.png)

Na samom početku BFS 2017 je Denis Arunović iz Bug Laba održao predavanje o hardverskim trendovima u 2017. Tako smo mogli doznati da će ovogodišnja proizvodnja procesora biti posvećena 10nm razvojnom procesu, kojem će se okrenuti većina proizvođača. Jedina iznimka će biti Global Foundries koji će se okrenuti "futurističkom" 7 nm procesu, za kojeg se očekuje da bi mogao postati trend tek za 2 godine. Osim toga, bilo je riječi i o grafikama. Osim što se AMD vraća procesorima (Ryzen), bit će tu i dobrih grafika (Vega). To bi ovoj tvrtki trebalo vratiti samopouzdanje i spremiti je na borbu za tržište s nVidijom (njenoj novoj Pascal Refresh arhitekturi) i Intelom. Kad smo već kod Intela, krajem godine bismo mogli vidjeti njihove mobilne procesore Cannon Lake. Arunović je predvidio i niže cijene njihovih, inače prilično skupih, procesora.
Odmah iza njega je fotograf Goran Kovačević (KovaZG) objasnio fotografiranje pametnim telefonom, nešto što muči većinu korisnika. Nakon objašnjavanja osnovnih pojmova fotografije i njihove korelacije, Kovačević je otkrio da na većini uređaja postoje manualne postavke koje se mogu podešavati. Dakle, najgore je uzeti mobitel, upaliti kameru i stisnuti kružić za fotografiranje. Osim toga, dao je i savjet kako napraviti dobru kompoziciju (držite se pravila o zlatnom rezu ili podijelite kadar na trećine) te važnu napomenu da se smirite prilikom fotografiranja (logično, jer će svaka fotografija biti mutna).
.
Za vrijeme izlaganja ovog dvojca, u glavnoj dvorani kina Europa, Boris Jokić je održao predavanje na temu informatičkog obrazovanja u Hrvatskoj, u kojem je iznio frapantne podatke da informatika nije obvezan predmet u osnovnim školama te da gimnazijalci rade po gradivu iz 1993. Nakon njega je Toni Milun okupio četvero učitelja i nastavnika koji se opiru tom negativnom trendu. Kasnije je i Nenad Bakić iznio rezultate svoje crowdfunding kampanje STEM revolucija u školama, kojoj je cilj kupnja edukativnih sustava Micro:bit za sve sedmaše u RH.
Negativnom trendu se opire i Albert Gajšak, maturant iz Karlovca, koji je još prije tri godine sastavio svoju prvu DIY gaming konzolu, a danas je već prodaje, zajedno s prilagođenim igricama i dodacima. MAKERbuino je konzola koja podsjeća na Gameboy, radi na 8-bita i ima ekran Nokije 5110. Iako zvuči zastarjelo, poanta priče je da konzolu svatko može sastaviti kod kuće i igrati se njome. Prodaje se po cijeni od 39 eura, a potpuno je besplatno dostupno 40 igrica. Više informacija uvijek možete potražiti na webu MAKERbuinoa.
Sličnom logikom su se vodili i dečki iz STEMI-ja, hrvatskog startupa koji je još prije više od godine dana napravio robota-pauka, pomoću kojeg se mogu učiti osnove kodiranja, robotike i mehatronike. S ovim edukativnim robotom su nastupili na nedavno održanom CES-u u Las Vegasu, gdje su ostvarili brojne kontakte te u izboru nekoliko medija (najzvučniji je Engadget) bili proglašeni najboljim startupom. Osim njih, svoje su inovacije predstavili i Clockwork Briefcase (simulacija deaktivacije bombe) i GammaChef (robotski kuhar).
.
Održano je i nekoliko predavanja i panel rasprava o trendovima koji su sada u definitivnom začetku, ali teže tome da u budućnosti postanu sastavni dio svakodnevice. Jedan od njih je i digitalna privatnost, o kojoj se sve više govori. Tako je Alan Đurić iz Wirea, objasnio kako zaštititi svoju privatnost na internetu. Kao najvažnije stvari je istaknuo korištenje stranica sa end-to-end enkripcijom i detaljno čitanje korisničkih prava i obveza (onog što inače preskočimo klikom na "I agree").
Nadalje, bilo je riječi i o komunikaciji na društvenim mrežama. Za to nema bolje osobe u Hrvatskoj od Elle Dvornik, koja je od svog bloga napravila posao te je odala neke tajne svog uspjeha. Poanta u komunikaciji na društvenim mrežama je praćenje analitike, koje privlači oglašivače i ulagače, što kod klasičnih medija nije slučaj. Upravo bi daljnja selidba sadržaja na web trebala biti trend u budućnosti.
Trend koji se tomu prilagodio je gig-ekonomija. Gig (na hrvatskom: gaža) je sve češći oblik rada. Poznat pod nazivom honorarni rad ili vanjsko suradništvo, postaje sve veći trend u nas i u svijetu. No, freelanceri i gigeri nemaju uređen status u hrvatskim zakonima, jer im je porezno opterećenje jednako stalno zaposlenima, iako se vode kao osobe koje nemaju stalne prihode. Osim toga, porezna je reforma učinila svoje snižavanjem honorara, a dizanje kredita je nemoguća misija jer u banci moraju dokazivati stalne prihode. No, kako bilo, mladi danas ne traže stalni posao, već stalne prihode, ali i fleksibilnost rada kada i kod koga žele, što je trend koji će se i dalje nastaviti.
No, on bi mogao biti ugrožen umjetnom inteligencijom. Naime, na BFS-u je bilo riječi i o robotiziranoj budućnosti. Sve više uređaja danas koristi tehnologiju strojnog učenja te virtualne asistente. Zbog toga bi se moglo dogoditi da će velik broj poslova u budućnosti biti izgubljen te nadoknađen robotima i pametnim softverima, što bi moglo izazvati krizu u društvu. Bilo je riječi i o robotskoj etici te načinima opiranja robotima u slučaju da oni postanu inteligentniji i moćniji od ljudi. Naravno, rasprava nije mogla proći bez samovozećih automobila i robota za seks.
.
Organizatori BFS-a su se sa sponzorima potrudili prikazati i neke gadgete. Iako je bilo mnogo nagradnih igara u kojima su se mogle osvojiti vrijedne nagrade, najviše pažnje su izazvali Playstation VR i Microsoft Hololens.
S obzirom da smo o PS VR-u već ranije rekli sve, red je da kažemo nešto Hololensu. To je sustav proširene stvarnosti (AR), koji pomoću naočala nudi razne opcije, ne mijenjajući sliku prostora kojeg vidimo ispred sebe. Iako osoba koja nosi Hololens izgleda blesavo mašući rukama i tipkajući u prazno, time zapravo pokreće niz opcija i radnji koje su joj virtualno dostupne. Tako primjerice, može stvoriti imaginarni predmet i premjestiti ga u prostor, može upravljati sustavom pametne kuće, naručiti hranu ili se educirati, primjerice, o ljudskom tijelu. U svakom slučaju, zanimljive smo stvari vidjeli i čuli na BFS-u 2017.
.
Više o temi Bug Future Show.
Usporedi.hr za ispravan prikaz sadržaja ova stranica koristi anonimizirane kolačiće. U svakom trenutku možete kontrolirati i konfigurirati postavke kolačića u vašem Internetskom pregledniku. Više o kolačićima i Uvjetima korištenja te prikupljanja i obrade podataka o našim korisnicima, možete pročitati u Uvjetima korištenja.
Usporedi.hr je web-stranica dostupna na adresi http://www.usporedi.hr. Vlasnik stranice je tvrtka Usporedi d.o.o., Kninski trg 9, 10000 Zagreb, Hrvatska, OIB: 79092006943 www.usporedi.hr, email: admin@usporedi.hr, Poslovna banka: PBZ dd, žiro racun: 2340009-1110365335 Društvo je upisano u registar Trgovackog suda u Zagrebu. Temeljni kapital društva iznosi 20.000,00 kn i uplacen je u cijelosti. Direktor Matko Pecotic, zastupa društvo samostalno. ISSN 1849-0247 | Glavni urednik: Matko Pecotić | Online od 2007.
Kada posjetitelji napišu komentar na web-stranici mi prikupljamo podatke prikazane u formi komentara, IP adresu posjetitelja kao i string korisničkog agenta preglednika kako bismo lakše detektirali spam. Moguće je da je anonimiziran string kreiran iz vaše adrese e-pošte (koji se također zove hash) dostavljen Gravatar servisu kako bi provjerili koristite li ga. Pravila privatnosti Gravatar servisa dostupna su ovdje: https://automattic.com/privacy/. Nakon odobrenja vašeg komentara, vaša profilna slika je javno vidljiva u kontekstu vašeg komentara.
Ako prenesete sliku na web-stranicu, trebali bi izbjegavati prijenos slika koje imaju ugrađene podatke o lokaciji (EXIF GPS). Posjetitelji web-stranice mogu ih preuzeti i izdvojiti bilo koje podatke o lokaciji iz slika sa web-stranice.
Putem kontakt maila, korisnici nam se mogu direktno javiti. Poslane podatke iz kontakt forme čuvamo određeno vrijeme zbog usluga korisnicima, ali ih ne koristimo za marketinšku namjenu.
Ako napišete komentar na našoj web-stranici, možete odabrati da spremite ime, adresu e-pošte i web-stranicu u kolačiće. Ovo je kako bi vam olakšali ponovno komentiranje, da ne morate ponovno unositi te informacije. Ovi kolačići traju godinu dana. Ako imate račun i prijavite se na ovu web-stranicu, postaviti ćemo privremeni kolačić kako bi utvrdili da li vaš preglednik prihvaća kolačiće. Ovaj kolačić ne sadrži osobne podatke i briše se kada ugasite preglednik. Kada se prijavite, također ćemo postaviti nekoliko kolačića kako bi sačuvali vaše podatke o prijavi i vaše postavke zaslona. Kolačići prijave traju dva dana, i kolačići postavki zaslona traju godinu dana. Ako odaberete “Zapamti me”, vaša prijava će trajati dva tjedna. Ako se odjavite s računa, kolačići prijave biti će uklonjeni. Ako uredite ili objavite članak, dodatni kolačić biti će spremljen u vašem pregledniku. Ovaj kolačić ne sadrži osobne podatke i samo ukazuje na ID objave članka koji ste upravo uredili. Kolačić istekne nakon 1 dana.
Članci na ovoj web-stranici mogu sadržavati ugrađeni sadržaj (npr. video, slike, članke, itd.). Ugrađeni sadržaj sa drugih web-stranica ponaša se istovjetno kao da je posjetitelj posjetio tu drugu web-stranicu. Ove web-stranice možda prikupljaju podatke o vama, koriste kolačiće, imaju ugrađeno dodatno praćenje od trećih strana, i nadgledaju vašu interakciju s tim ugrađenim sadržajem, uključujući praćenje vaše interakcije s ugrađenim sadržajem ako imate račun i prijavljeni ste na web-stranici.
Za analizu prometa ova stranica koristi Google Analytics, kao i analitički softver na poslužitelju stranice. S kime dijelimo vaše podatke U ovoj sekciji trebate imenovati i navesti sve pružatelje usluga s kojima dijelite podatke web-stranice, uključujući partnere, servise temeljene u oblaku, servise za obradu plaćanja, pružatelje usluga trećih strana, i navesti koje podatke dijelite s njima i zašto. ako je moguće stavite poveznicu do njihovih pravila privatnosti. Po izvornim postavkama WordPress ne dijeli bilo koje osobne podatke s ikome. Koliko dugo čuvamo vaše podatke Ako napišete komentar, komentar i njegovi meta podaci su sačuvani zauvijek. To je zato da možemo automatski prepoznati i odobriti buduće komentare, umjesto da ih držimo na čekanju za odobrenje. Za korisnike koji se registriraju na našoj web-stranici (ako ih ima), mi također pohranjujemo osobne podatke koje navedu u njihovim korisničkim profilima, Svi korisnici mogu vidjeti, urediti, ili obrisati svoje osobne podatke u bilo koje vrijeme (osim što ne mogu promijeniti svoje korisničko ime). Administratori web-stranice također mogu vidjeti i urediti te informacije.
Ako imate račun na ovoj web-stranici, ili ste pisali komentare, možete zatražiti primanje izvozne datoteke osobnih podataka koje imamo o vama, uključujući sve podatke koje ste nam dostavili. Također možete zatražiti brisanje svih osobnih podataka koje imamo o vama. Ovo ne uključuje bilo koje podatke koje smo obavezni držati za administrativne, pravne ili sigurnosne namjene.
Komentari posjetitelja mogu se provjeriti putem automatske usluge za otkrivanje neželjene pošte.
Za više podataka nas možete kontaktirati na e-mail admin@usporedi.hr
Vaše korisničke podatke ne dijelimo trećim stranama, niti ih koristimo u marketinške ili bilo koje druge svrhe.