ŠTO JE TO ANDROID?
Zanimljiv podatak koji se danas rijetko spominje, je činjenica kako Google nije sam proizveo Android, već je 2005. kupio tvrtku Android Inc., koja je prvotno razvila to mobilno sučelje na modificiranoj verziji Linux operativnog sustava.
Kao većina Googleovih usluga i ova je besplatna, dok u konačnici cijenu proizvoda posredno plaćaju oglašivači. Osim što je besplatan za korisnike (jedino što plaćate je cijenu uređaja i surfanje internetom), Android je besplatan i za proizvođače mobitela koji primjerice plaćaju ugradnju Windows Phone7 sučelja, navodno oko $30 po prodanom primjerku. Posljedica navednog je da Android reklamiraju većinom operateri, uz toplu usmenu ili pismenu preporuku samih developera i drugih korisnika koje Android OS veseli.
Kod nas, pak, još uvijek ne postoji raširena korisnička svijest o tome što je Android i što on nudi. Ukratko i pojednostavljeno, to je sučelje koje omogućava istovremen rad s više aplikacija (multi-tasking) u jednom potpuno open source sustavu. Aplikacije možete skinuti preko Android Market online trgovine, a većina aplikacija je besplatna.
Kako se HTC Dream nikada nije prodavao kod nas, tak nakon ljeta 2009. u prodaju na naše tržište stiže prvi Android OS mobitel - HTC Magic pokretan verzijom 1.6. U startu, Android je pokazao velik potencijal zbog brzine rada samog sučelja, kao i širokih mogućnosti koje su se najviše izrazile u mnoštvu aplikacija na Android Marketu - online trgovini aplikacijama.
HTC Magic - prvi Android uređaj na našem tržištu
RAST ANDROIDA NA TRŽIŠTU
Zaredali su se nakon toga na našem tržištu mnogi Android OS uređaji, a novu, bržu i bolju verziju Androida - v2.1 dobili su među prvima HTC Legend i HTC Desire. Pažnju je privukla i Motorola Milestone - prvi Android OS uređaj na našem tržištu s integriranom kliznom QWERTZ tipkovnicom. Ništa manje zapažena nije bila ni ponuda Sony Ericssona s Xperia modelima. Oni nažalost, zadnji dobivaju nadogradnje najnovijih inačica Android sučelja. Tako su X10, X10 mini i X10 mini pro, uz novi X8 tek ovih dana dobili nadopunu na v2.1 Android OS-a.
HTC Legend, HTC Desire i Motorola Milestone
Sony Ericssonova obitelj Android Xperia - X10, X10 mini i X10 mini pro
Od dva vodeća svjetska proizvođača mobitela, Nokije i Samsunga, samo jedan nudi Android OS uređaje. Dapače, južnokorejski Samsung ponudio je nedavno i Android OS tablet, dok Nokia sve jače probija tržište s Ovi trgovinom za Symbian OS platformu i tvrdi da nikada neće imati Android OS na svojem uređaju. Logično, ali za korisnike žalosno, jer Symbian^3 i dalje ne može parirati Androidu v1.6, osim po pitanju estetskog dojma.
Shodno rastu i razvoju, Android je u drugom i trećem kvartalu 2010. u SAD-u ugrabio tržišni udio prodaje smartphonea od 43.6%. Razlog popularnosti naravno leži u više od 100,000 aplikacija koje su stvorene zahvaljujući otvorenosti SDK (Software Developer Kit) iz kojeg je nastala velika zajednica developera.
CIJENE ANDROID MOBITELA
Google je tako uspio s još jednim proizvodom. U početku, prvi Android OS uređaji su bili skupi, zbog snažnih procesora i radne memorije koja se ugrađuje u njih. HTC Desire stajao je 4.500 kuna, Legend oko tisuću kuna manje, a danas Android možete kupiti i za 1.500 kuna, ako se odlučite za Samsung Galaxy 5 ili LG GT540 Optimus.
Samsung Galaxy 5 i LG GT540 Optimus
Osim procesorske snage, razliku u cijeni Andorida čini i veličina zaslona. Samsung Galaxy S je donedavno nudio najveći zaslon na Android mobitelu - čak 4.0" dijagonale, iako je nedavno u ponudu operatera stigao HTC Desire HD sa 4.3" dijagonale.
Samsung Galaxy S (4,0") i Samsung Galaxy Tab (7,0"), HTC Desire HD (4,3")
INAČICE ANDROIDA
Prva inačica Androida v1.5 (Cupcake) bila je pristuna samo na HTC-u Dream (T-Mobile G1), što je ujedno i prvi Android mobitel koji smo na Usporedi.hr imali prilike testirati. OS je bio ružan, ali brz i jednostavan za uporabu. Uz to,mnoge funkcije bile su ograničene uz korištenje Gmail servisa.
Android OS v1.5 (Cupcake)
Uslijedila inačica v1.6 kodnog naziva Donut. Upravo je ona prisutna na većini Android OS mobitela, a pred kraj aktualne nam 2010., Sony Ericsson među posljednjima dobiva nadogradnju na v2.1 (Eclair).
Android OS v1.6 (Donut)
Iako svi govore o v2.0, tj. v2.1 (Eclair), mnogi koji još nisu kupili Android OS mobitel, pitaju se koja je razlika. Ukratko, inačica 2.1 radi pouzdanije i brže od v1.6, estetski bolje dorađena, a na većini naprednih uređaja donijela je i HD video snimanje s autofokusom.
Android OS v2.1 (Eclair) sa HTC Sense doradom
Na ljeto 2010. izašla je inačica v2.2 (Froyo), koja je trenutno dostupna samo na HTC i Samsung modelima Android uređaja. Osim što bi 2.2 trebao štedjeti bateriju, tu je i dugoočekivana podrška za Adobe Flash 10.1, što znači da na internetu putem mobitela možete pregledavati Flash sadržaj (Steve Jobs je izjavio da Apple iPhone neće nikada podžavati Flash jer usporava rad uređaja). Koliko shvaćamo, v2.2. se službeno ne prodaje predinstaliran niti u jednom uređaju, već se v2.1 može nadograditi na v2.2.
Na kraju, ovih dana je predstavljena najnovija inačica, v2.3 (Gingerbread), koja podržava veće rezolucije zaslona (1280x720), još više štedi bateriju i radi još brže. Sustav sam gasi aplikacije koje opterećuju i usporavaju rad sučelja i drugih aplikacija, a olakšan je copy/paste pri unošenju teksta. Prvi uređaji koji podržavaju instalaciju v2.3 su Google Nexus S i Nexus One.
Android OS v2.3 (Gingerbread)
BUDUĆNOST
Od novih inačica Androida u budućnosti možemo očekivati još poslastica pod kodnim nazivima Honeycomb i Ice Cream. Mobiteli više nisu samo mobiteli. To su prava mala računala, iako Google ne misli da ćemo prestat s korištenjem prijenosnika ili stonih PC-a. Nakon osvajanja tržišta pametnih mobitela, Google s Chrome OS-om kreće u osvajanje prijenosnika.