Google Glass projekt iz X Lab-a
"Glass projekt" započeo je pred oko tri godine Babak Parviz (asistent Sveučilišta Washington) u potpunoj tajnosti kao suradnik Google X Lab tima. Isti čovjek radi i na projektu bioničkih kontaktnih leća koje bi mogle pomoći slijepim osobama da progledaju. Malo prije spomenuti X Lab dio je Googlea koji pak radi na projektu samoupravljanih automobila (engl. self-driving cars). SF priče im nisu strane.
Prototipovi Google naočala stari godinu i pol bili su daleko od današnjeg izgleda tog uređaja. Nalikovali su matičnoj ploči namontiranoj na naočale (slika desno), pa je ekipa u Googleu napravila nevjerojatan posao uspjevši to ugurati u maleno duguljasto kućište, tik uz bočnu stranu okvira naočala. Nastao je uređaj koji ne iskače previše od normalnih naočala. Nešto svakodnevno nosivo, čak i estetski privlačno.
Zanimljivo je da je još prije prvih službenih informacija o Google naočalama Epson predstavio vlastite naočale Moverio BT-100, pomoću kojih korisnik može gledati različite multimedijske sadržaje, pregledavati internet, MPEG4 datoteke ali i gledati 3D sadržaj u pokretu.
Više o temi Epson Moverio.
.
Karakteristike Google naočala
Google naočale u sebi imaju ugrađenu tehnologiju malo naprednijeg pametnog mobitela (smartphonea). Za bežično povezivanje ugrađeni su Bluetooth, WiFi i GPS navigacijski modul, dok se uređaj povezuje na računalo i puni putem standardnog microUSB konektora. Naočale imaju ugrađene zvučnike, mikrofon, HD video kameru sa 5MP fotoaparatom i žiroskop. Estetski, radi se o privlačnom i elegantnom gadgetu, a česta su pojavljivanja Google Glass-a u modnim editorijalima stranih časopisa, poput primjerice Vogue-a.
Bočna desna površina naočala je osjetljiva na dodir, dok je u prednjem desnom dijelu (iznad oka) ugrađen maleni zaslon rezolucije 640x360 piksela. Gledanje sićušnog zaslona na toj udaljenosti od ljudskog oka ekvivalent je gledanju 25-inčnog LCD zaslona na udaljenost od 2 metra. On prikazuje sve informacije u Android operativnom sustavu (inačica 4.0.4.), a dostupno je 16 GB interne memorije (od čega je 12GB iskoristivo za korisnika). Na tržištu su bile ponuđene u travnju za 8 tisuća odabranih korisnika od kojih je svaki platio $1.500. U maloprodaji se pak očekuju u različitim šarenim bojama, s početnom cijenom od oko $500 (oko 3 tisuće kuna).
.
Praktično korištenje
Pored silne tehnologije nagurane u maleno 36-gramsko kućište okvira naočala, tu su i brojni softverski dodaci. Najvažnija je glasovna navigacija koja će nadamo se do izlaska ovog proizvoda na tržište doseći kvalitetu Apple Siri glasovnog asistenta. Ipak, sumnjamo da će imati i šarm Siri-ja koji već odgovara na pitanje što je to Google Glass s: "That Glass is empty". U dvosmislenom prijevodu to znači "ta čaša je prazna" iliti "beskoristan proizvod".
Putem glasovnog upravljanja naočalama možete reći "OK" kako biste potvrdili neku radnju. Možete im postaviti pitanje (čiji se odgovor primjerice pretražuje na Googleu), narediti im da snime fotografiju ili uključe snimanje videa. Putem touchpada sa strane možete upravljati nekim naprednijim zadacima. Uz GPS modul možete koristiti navigaciju (glasovna i turn-by-turn navigacija inače je dostupna u Google mapama za područje SAD-a, ali ne i za našu zemlju) ili si pak omogućiti da vidite više uz "augmented reality" (proširenu stvarnost) koja nudi dodatne informacije vezane uz ono što se nalazi ispred vas. Tako primjerice dok gledate HNK u Zagrebu, uz pomoć iPhone aplikacije na tom uređaju već sada vam se uz korištenje kamere prikazuju neke "činjenice" vezane uz HNK.
.
Tehnologija koja zna što osjećamo
Danas kada tehnologija napreduje eksponencijalno, teško je predvidjeti što nas očekuje za 10 ili 20 godina. Brži rast ipak ne bi trebao dovesti do nestabilnosti i raspada čitavog sustava, kao što to neki tvrde. Google naočale zadiru u privatnost više nego išta do sada, a informacije koje nude mogu zatupiti prosječnog čovjeka. Tehnologija može postati supstitut mozga, jer kada ne znamo odgovor na neko pitanje - Google zna. Problemi s ovakvim proizvodima su i zdravstvene prirode - mnogi korisnici testnih Google naočala požalili su se na glavobolje i probleme s očima. Nadalje, zaslon na naočalama nije vidljiv pri jačem suncu, a baterija je užasno slaba.
Iz druge, manje pesimistične i realnije perpektive, Google Glass (naočale) omogućit će nam sjajan napredak, pod uvjetom da tehnologiju koristimo kao pomagalo, a ne zamjenu za trud i znanje koje možemo steći. Pomoći će nam da zabilježimo dobre i loše trenutke na način na koji to do sada nismo mogli. Putovanja po svijetu biti će zanimljivija jer ćemo moći komunicirati sa stranicma uz Goolge Translate (prevoditelja). Saznati nešto o lokalnim običajima ili povijesnim činjenicama biti će lakše i brže nego do sada. Ako pak doživimo nesreću, primjerice u prometu, možda ćemo imati zabilježen cijeli događaj i tako lakše utvrditi odgovornost.
Priče o budućnosti tehnologije uvijek su načelno bile više negativne nego pozitivne (još se za parni stroj smatralo da će uništiti ljudski rad). Ipak, tehnologiju i njene mogućnosti povezivanja danas koristimo u vrlo praktične svrhe - tehnologija je omogućila bržu i daleko otvoreniju globalnu komunikaciju. Ne govori samo manjina u ime većine, već putem Twittera, blogova i Google tražilice možete doprijeti i do prosječnog čovjeka u SAD-u, Tajvanu ili svugdje drugdje gdje je tehnologija dostupna. Moćni gadgeti poput Google Glass-a neće stoga zamijeniti ljudske mogućnosti, već će ih kao oruđe nadopuniti i proširiti. Google Glass tako je korišten prvi puta pri operaciji, a ne sumnjamo da Googleov X Lab već radi nešto i po pitanju bioničke kože koja se najavljuje kao nova nadolazeća tehnologija o kojoj ćemo pisati u nekoj od budućih tema.
.