INTEL TEHNOLOGIJA
Uzmite svoj standardni USB 2.0 priključak, ubrzajte ga 20 puta, dajte mu mogućnost da na njega spojite do sedam uređaja u seriji ili dva zaslona HD (720p) razlučivosti i eto, to vam je Thunderbolt. Izvorno zamišljen od strane Intela kao optička tehnologija kodnog imena Light Peak, na kraju je, zbog smanjivanja troškova, izašao u "bakrenoj" varijanti.
Novi MacBook Pro za sada je jedini uređaj s Thunderbolt sučeljem
Prvi uređaj s ugrađenim ThunderBolt priključkom je novi Apple MacBook Pro predstavljen 24. veljače ove godine i za sada ne postoji niti jedan uređaj koji na njega možete spojiti (osim monitora s DisplayPort priključkom). Sve ovo pomalo podsjeća na Appleov profesionalno nastrojen FireWire standard, koji je unatoč lošijim nazivnim specifikacijama, zapravo bolji i brži od USB sučelja, no zbog svoje specifičnosti (i cijene) nije uspio postati široko prihvaćen standard kao USB.
Nadamo se kako će uskoro ovaj priključak viđati i kod drugih proizvođača računala
Valja spomenuti i da su neki drugi proizvođači poput Canona, LaCiea, Western Digitala, Avid Technologya i drugih, prihvatili ovaj standard, ali je Apple prvi ponudio svoj proizvod s tim konektorom.
UPORABLJIVOST i PRIMJENA
Ako vam Thunderbolt priključak izgleda poznato, to nije slučajnost, naime radi se o mini DisplayPort priključku, a sami standard zapravo omogućuje prijenos DisplayPort i PCI Express signala jednim kabelom. To znači da će svi Thunderbolt I/O uređaji biti spojeni direktno na neuralnu mrežu vašeg računala, a maksimalna ukupna brzina prijenosa podataka bit će im 10 Gbps (1,25 GB u sekundi).
Minijaturni kontroler novog Thunderbolt sučelja
Sada je samo potrebno pronaći uređaje koji uopće mogu iskoristiti toliku brzinu sabirnice, i ne, to nije ni Flash memorija, ni običan tvrdi disk, već se cilja na gigabitne mrežne kartice i "profesionalnije" uređaje, a zbog male latencije i velikih brzina prijenosa naglasak je i opet na audio-video primjeni. Ono što je još zanimljivije je to da je na Thunderbolt sučelje, uz pomoć posebnih adaptera, moguće spojiti USB i FireWire uređaje, kao i one s HDMI/DVI/D-Sub priključkom, što će umnogome povećati njegovu uporabljivost.
Nadamo se kako nitko, zbog neznanja, neće u ovaj
priključak pokušavati ugurati priključak punjača
USB 3.0... ILI IPAK NE?
A što kaže konkurencija? Na tržištu se polako počeo pojavljivati USB 3.0 (brzine 5 Gbps), koji ima jednu veliku prednost – kompatibilan je s USB 2.0 standardom, što znači da već postoje na milijarde uređaja (do sada je u svijetu prodano oko 6 milijardi uređaja s USB-om) koje je na njega moguće priključiti – a milijarda je koliko ono puta veća od nule? No, Apple je pokazao kako voli biti inovativan i uz to nikada nije postao roba za široke mase, kao što to vjerojatno ni Thunderbolt neće postati, ali će sloviti za "onaj brži i profesionalniji" standard od USB-a. No, želiš li najbolje, budi spreman to i platiti…
Pazi! Visoki napon! Ili velika brzina...