Otkada je Patek Philippe kreirao prvi ručni sat u ranim 1800-im, satovi su znatno napredovali. Na početku upotrebljavani kao nakit za bogate, kasnije su pronašli širu primjenu kao modni detalj, da bi se naposlijetku taj predmet počeo masovno proizvoditi i tako postao dostupan svakome. Sada, zahvaljujući ekipi iz Tokyoflasha, sat može biti i pravi štreberski simbol.
Tokyoflash je pokrenuo novu eru sa svojim satovima koji se čitaju na vrlo specifične načine. Postoje binarni, LED diodni, frekvencijski i još mnogi drugi inovativni načini pokazivanja vremena, a da se pritom dobro namučite i/ili zaintrigirate sugovornika ili slučajnog prolaznika. Ako nikada niste vidjeli neki od Tokyoflashevih satova ili barem čuli za njih, onda se udobno smjestite i pripremite za neobičan svijet satova koje smo odabrali za vas:
e35 JLr7
Ako pažljivo pogledate, otkrit ćete zašto ovaj sat, koji je stvorio dvojac Eri & Eiichi ili e35, ima naziv JLr7 (pogledajte gornji red displeja sata).
Kada želite doznati koliko je sati, potrebno je pritisnuti tipku i pogledati mrežnu strukturu L-oblika koji tada zasvijetle. Sati, minute i sekunde kodirani su u geometričnim uzorcima.
Prva dva reda, sastavljena od 12 svjetlećih crtica, prikazuju sate. Sljedeća tri reda predstavljaju dijelove po 15 min, a idućih 14 svjetlećih crtica znače po jednu minutu svaka. Posljednja 3 reda su sekunde.
Oberon
Ovaj sat je fensi i štreberski u isto vrijeme. Oberon koristi koncetrične krugove da bi pokazao koliko je sati. Svaka LED dioda na vanjskom prstenu pokazuje 1 sat. LED diode na drugom prstenu predstavljaju svaka 1 minutu, a u unutarnjem, trećem prstenu, svaka je dioda za 10 minuta. Zahvaljujući dobro pozicioniranim LED-icama mnogo je lakše pročitati vrijeme jednom kada se naviknete na princip.
e35 Geomesh
Još jedan sat koji nam dolazi od ekipe e35 jest Geomesh. Svojim futurističkim dizajnom privlači poglede gdje god da se nađe. Kod njega trebate brojati vertikalna svjetla da biste odredili sate, a horizontalna za minute (mogu biti pokazani segmenti od po 5 minuta ili od 1 minute, ovisno gdje se svjetla nalaze).
Pokušajte preko ove pomoćne slike odgonetnuti vrijeme.
Mala pomoć: Ima 9 vertikalnih zelenih svjetala, dakle 9 je sati. 5 horizontalnih svjetala x 5 minuta svako (žuta boja) + 4 horizontalna crvena svjetla (svako po minutu) = 29 Dakle, na lijevom satu je 9:29.
Eleeno Kion Elite
Baš kad ste pomislili da napokon gledate u jedan klasičan sat koji normalno pokazuje vrijeme, trznuli ste se i sjetili naslova članka i satova koje smo vam već predstavili. Jesam li u pravu? Pogledajte malo bolje u Kion Elite by Eleeno. Vjerojatno ćete prvo primijetiti da ima samo jednu kazaljku, koja pokazuje samo minute.
Kako onda uopće znati koliko je sati? Ispada da se rješenje krije u pozadini sata. Dakle, uzorak na pozadini pokazuje koliko je sati.
Tokyoflash 1000100101
Ako bolje pogledate ovaj sat, najvjerojatnije ćete ga zamisliti u SF filmovima iz 1960-ih. Osim što izgleda stvarno kul, ovaj vas sat tjera i da se bavite matematikom.
Svaki put kad poželite odgonetnuti koliko je sati, morat Ćete malo i računati. LED diode u prvom redu su 10 sati, a sljedećih 9 vrijedi po 1 sat svaka. Idućih 5 su po 10 minuta, dok je zadnjih 9 LED-ica po minutu svaka.
Kyokusen
Kyokusen na japanskom znači zakrivljena linija, koja i jest veći dio ovog sata. Ta linija pokazuje sate - svaka crtica koja svijetli pokazuje po jedan sat.
Kružno područje su minute. Čitaju se posebno, svaka točka u vanjskom krugu je 5 minuta, a ove 4 točke unutar kruga su po minutu. Dakle, ovaj sat gore pokazuje 10:39 .
Shinshoku
Shinshoku je izveden u obliku narukvice od nehrđajućeg čelika, na kojoj su izbušene rupe prema određenom uzorku. Prednji dio sata, koji zapravo pokazuje vrijeme, popunjen je s 29 LED dioda, koje kombiniranim svijetljenjem pokazuju vrijeme.
12 crvenih LED-ica prikazuje sate, 3 zelene prikazuju četvrtine sata, a 14 žutih su po minutu svaka. Prije nego ovaj sat pokaže vrijeme, sve LED diode počnu nasumično svijetliti i isto tako kada se gase, što doprinosi ugodnom vizualnom dojmu što ga ostavlja ovaj sat.
Sat na slici pokazuje 8: 35.
Equalizer High Frequency 2
Ovo je novi visokofrekventni sat. Koristi equalizer temu, koju nije nimalo jednostavno shvatiti. Uz to, treba biti vrlo brz pri očitavanju vremena. Displej krene od donjeg dijela i gura svjetlost u gornji red. Ona se nakon toga vraća natrag kao equalizer graf i tako prikazuje točno vrijeme u tih 5 sekundi prikaza.
Tehnički gledano, High Frequency 2 doista je napredan sat: u njemu je napredan LCD koji koristi samo jednu LED diodu za osvjetljavanje cijelog tog procesa te je tako njegova potrošnja baterije smanjena na minimum.
Kisai Keisan
Keisan kombinira tehnologiju posebnih mjehurićastih leća za bolji prikaz LED-ica, a cijeli je sat napravljen od visokokvalitetnog aluminija kako bi bio što lakši i udobniji. Pri završnoj obradi sata stavljen je poseban sloj aluminija koji Keisanu daje jedinstven izgled.
Ovaj je sat proizveden u limitiranoj ediciji i na svakome je ugraviran serijski broj po kojem možete raspoznati i prepoznati baš svoj sat.
Kisai Denshoku
Denshoku na japanskom znači iluminacija, što savršeno predstavlja ovaj sat. Crvene akrilne linije pale se poput neonskih svjetala i savršeno su usklađene s posebno izrađenom narukvicom od aluminija presvučenog nehrđajućim čelikom.
Dvanaest svjetlećih crta na vrlo jednostavan način prikazuju vrijeme. Pritiskom na tipku, LED-ice ispod akrilnog stakla prvo se počnu penjati da bi pokazale sate, zatim pokazuju minute (po 10 minuta svaka) i naposlijetku pokazuju po jednu minutu. Brzina kretanja iluminacije može se podešavati po želji.
S ovime završavamo pregled neobičnih, no svakako zanimljivih i jedinstvenih satova koji će definitivno privuči pažnju gdje god se nalazili.