Bolje rečeno, imali bi puno manje stvari za gledati, jer Japanu treba zahvaliti za mnoštvo gledajućih tehnologija: od usavršavanja mikroskopa vrhunske kvalitete početkom prošlog stoljeća, preko prvih japanskih 35mm fotoaparata ili prve gastro kamere.
No, možda je bolje zahvaliti konkretnom autoru tih revolucionarnih dostignuća, Takeshi Yamashitau.
Da gospodin Yamashita nije toliko volio gledati svijet oko sebe, ili da se kojim slučajem rodio slijep, svijet bi bio zakinut za tvrtku koja već gotovo stoljeće usavršava njegove ideje i nastavlja put koji je on započeo 1919. godine.
Radi se o tvrtki Takachiho Seisakusho, iz koje je nastala dobro nam znana tvrtka Olympus.
Povijest fotografije pod Olympus-ovim vodstvom počela je 1936. godine predstavljanjem prvog fotoaparata, Semi-Olympus I.
1948 godine tvrtka predstavila prvi japanski 35mm fotoaparat, Olympus 35, a gore spomenuta prva gastro kamera, revolucija u medicinskoj tehnici, izazvala je senzaciju 1950. godine.
Od tada, pa do danas, drugo ime za fotoaparate diljem svijeta je Olympus, baš zato što se uvijek nekao čini da je ta tvrtka za nekoliko koraka ispred konkurencije. Baš zato mi i nekako dođe da kažem: "Takeshi Yamashita, ljubim te u oko".
1950e i 1960e će ostati zapamćene po novim počecima. To je bio vrijeme novih događanja, od predstavljanja prvog televizora u boji, popularnosti Elvisa Preslya i kulturne revolucije do grupe Rolling Stones i hoda po mjesecu. To je bilo i vrijeme kada je Olympus zauvijek promijenio lice fotografije slijedeći jednu jednostavnu ideju: stvoriti fotoaparat koji je jednostavno koristiti i nositi kao kemijsku olovku. Tako je 1959. elegantno dizajnirani fotoaparat počeo ljudima donositi fotografije.
Yoshihisa Maitani: otac legendarnog dizajna
Priča o Pen seriji duboko je ukorijenjena u priču o životu njenog glavnog dizajnera. Yoshihisa Maitani nikada nije očekivao da će ga njegov fotografski hobi jednog dana proslaviti. Nakon dvije godine naukovanja u Olympusovoj tvornici, počeo je dizajnirati. U svojoj karijeri je bio uključen u razvijanje mnogih revolucionarnih fotoaparata postavljajući na taj način temelje fotografske povijesti.
1959: prvi temelji
U godini kada su predstavljeni Barbie i Mini, a Marilyn Monroe ušla u filmsku povijest filmom „Neki to vole vruće“, Olympus je predstavio svoj prvi Pen fotoaparat. Za Maitania je proces dizajniranja otpočeo idejom stvaranja fotoaparata koji bi se mogao kupiti za 6000 yena, koliko je tada iznosila jedna mjesečna plaća. Taj „half-frame“ model je imao superiorne fotografske performanse D-Zuiko objektiva i bio je iznimno lagan za nošenje.
1960e i dalje: procvat half-frame fotoaparata
Paralelno razvoju Pop Art pokreta, Pen je nevjerojatnom brzinom osvojio svijet. Ovaj half-frame fotoaparat koristio je standardni 35mm film i to u pola predviđenog ekspozicijskog formata. Njegova kompaktna veličina pokrenula je procvat fotoaparata koji je trajao kroz 1960e i 1970e. Do 1961. godine 98% fotoaparata kupovali su muškarci. Te godine, predstavljanjem Olympusovog modela Pen EE postotak ženskih kupaca je porastao na 33%. Upravljanje fotoaparatom jednostavnim pritiskom na gumb postalo je pokretačka snaga popularnosti Pen fotoaparata.
Nakon ove prve eksplozije na tržištu, Pen se nastavio razvijati. Dijeleći trenutak slave s Beatlesima, mini suknjom i Andyem Warholom, na mjesto fotoaparata Pen EES je došao Pen D, a iza njega Pen F 1963. Ovaj prvi half-frame SLR fotoaparat na svijetu mogao se koristiti s čak 20 izmjenjivih objektiva. Još jedan popularni fotoaparat iz Pen serije je Pen FT koji je predstavljen u vrijeme Zvjezdanih Staza i prve transplantacije umjetnog srca 1996. 17 milijuna prodanih primjeraka čini Pen jednim od najpopularnijih i najuspješnijih fotoaparata ikada. Danas su ovi fotoaparati kolekcionarski predmeti koji se prodaju po nevjerojatnim cijenama.
OM Generacija
OM toliko lijep da su mu dva puta dali ime
Originalno nazivan na dva načina, Maitani 1 ili M-1, prvi debitant OM Serije izazvao je toliku pompu na tržištu da je Leica zatražila od Olympusa da mu promijeni ime. Fotoaparat je tada postao poznat pod imenom OM-1 te je u vrijeme svog predstavljanja bio najmanji i najlakši 35mm SLR na svijetu. Olympus je u ovom modelu primijenio brojne revolucionarne tehnologije kako bi ostao kompaktan, otporan i pouzdan.
Napredne invacije
Kako su letjelice Apollo i Soyuz povećavale brzinu Američko-Ruske veze, Olympus je predstavljao svoje tehnološko čudo, OM-2, koji se OM seriji pridružio 1975. Ovaj fotoaparat je imao Automatsku ekspoziciju (AE) s prioritetom otvora objektiva, a prvi na svijetu je imao i TTL sustav direktnog mjerenja svijetla. Proslavljena ikona, Helmut Newton, čak je išao demonstrirati nevjerojatne performanse fotoaparata OM-2 snimajući oglas na kojem se pojavio senzualni akt koji je uzburkao Europu.
Nastavljanje trenda
Do 1983., na svijetu je bilo 4.7 milijardi stanovnika, Gandhi je osvojio Oskara za najbolji film, a Olympus je predstavio savršen fotoaparat OM serije – OM-4. Upotpunjen sustavom mjerenja svjetlosti koji je baziran na osam višestrukih točaka, povećanom brzinom zatvarača od 1/2000 sek., tehnologijom direktnog mjerenja i LCD prikazom grafa u tražilu, ovaj model ponosno se kvalificirao kao vrhunski zrcalno refleksni fotoaparat.
Uskoro je Olympus predstavio i najnoviji dodatak OM Seriji – OM-3. Ovaj model iz 1984. je imao mehanički zatvarač koji je mogao raditi brzinom od 1/2000 sek. Čak i bez baterije, zahvaljujući posebnom mehanizmu zatvarača. OM-3 je imao i nevjerojatno kompaktnu kontrolu brzine i zatvarače male brzine, kao i opciju promjene mjerenja svjetlosti od centralnog na mjerenje pri kojem se koristi više točaka.
Digitalna revolucija: 1996-2008
U Europi je 1996. prodano 100.000 digitalnih fotoaparata. Te iste godine je Olympus predstavio prvi digitalni fotoaparat namijenjen široj publici.
Ubrzani rast digitalnog tržišta
SLR fotoaparati. Do kraja 20.st. svi su brujali o Internetu, a digitalni način života postajao je stvarnost.
Novo stoljeće fotografije
Digitalni fotoaparati osvajaju svijet
Tri godine kasnije Olympus je predstavio µ 720 SW – otporni µ TOUGH koji je bio vodootporan do 3m, otporan na padove i otporan na terete do 100 kg. Kada je Olympus 2007. predstavio E-3, ovaj je model brzo stekao reputaciju pouzdanog profesionalnog D-SLR fotoaparata za vrhunske fotografe. Bila je to dobra godina i za velike zoomove, a SP-550 Ultra Zoom sa 18x zoomom je zadivio tržište.
Do 2008. fotografije je zbilja postala digitalna, sa 44 milijuna kompaktnih fotoaparata prodanih u svijetu i 3.7 milijuna D-SLR fotoaparata.
Tada je Olympus najavio Micro Four Thirds Standard - revolucionarni tehnološki napredak uz pomoć kojeg se može dobiti ista kvaliteta slike kao s Four Thirds Standardom ali u puno kompaktnijem tijelu. Obratite pozornost na njega!