Ukoliko posjedujete nešto starije računalo postoje vrlo velike šanse da vam je hladnjak na nekoj od komponenti (grafička, procesor...) pri kraju svoga životnog vijeka. Prosječni vijek trajanja hladnjaka odnosno ventilatora je oko 5 godina. Ako ste jedan od onih koji za jednostavne popravke žele preskočiti skupe servise i uštedjeti si vremena i živaca tada vam predlažemo da kroz ostatak teksta uvažite nekoliko naših prijedloga i savjeta.
HLADNJACI KUĆIŠTA
Postoji nekoliko proizvođača dostupnih u našim dućanima s kojima rijetko kada možete pogriješiti. Neki od njih su Scythe, Artic Cooling, Sharkoon i Zalman. Poredak je otprilike dobiven omjerom uloženo/dobiveno – naravno ovdje govorimo o ventilatorima za "prosječne korisnike".
Ukoliko vam je potreban ventilator za kućište dimenzija 80 mm tada je Scythe Kama Flow2 s 2900 okretaja u minuti jedan od opcija koju svakako morate razmotriti, dostupan kod većine naših distributera ove vrste potrošačke elektronike.
Ako se pak radi o ventilatorima od 120 mm i više tada vam preporučamo da u ponudi potražite Sharkoon System fan M ili S. Ovo definitivno nisu najbolji ventilatori ovih dimenzija na tržištu, ali su prihvatljivi, prije svega cijenom, a onda i performansama.
Scythe Kama Flow2 (75,00 kn) · Sharkoon System fan M (30,00 kn)
HLADNJACI ZA PROCESORE
Kod hladnjaka za procesore vam možemo predložiti nekoliko modela s kojima nećete pogriješiti bez obzira koje podnožje na svojoj matičnoj ploči odnosno bez obzira na vrstu procesora koji posjedujete.
Prvi od njih je Scythe Katana 3 SCKTN-3000. Ovaj model postoji u izvedbi za sva trenutačno korištena podnožja.
Sljedeći je Artic Cooling Freezer 7 Pro Rev.2 koji je nešto skuplji i također ima mogućnost montaže na sva podnožja što je prednost ukoliko se odlučite za promjenu komponenti ili nadogradnju računala.
Scythe Katana 3 SCKTN-3000 (200,00 kn) · Artic Cooling Freezer 7 Pro Rev.2 (190,00 kn)
HLADNJACI ZA GRAFIČKE KARTICE
Hladnjaci na grafičkim karticama su definitivno najslabija karika kada govorimo o ovoj vrsti komponenti i najčešće su upravo oni razlog zbog kojeg smo primorani zasukati rukave i otvoriti kućište. Baš iz toga razloga smo ih ostavili za kraj. Ovisno da li posjedujete neku jaču ili slabiju grafičku karticu cijena je proporcionalna vrijednosti iste. Stoga za jeftiniju varijantu predlažemo Artic Cooling Accelero L2 Pro, a za skuplju Scythe Musashi SCVMS-1000.
Artic Cooling Accelero L2 Pro (110,00 kn) · Scythe Musashi SCVMS-1000 (290,00 kn)
SAVJETI ZA ODRŽAVANJE
Osim ispravnosti samih ventilatora optimalnoj radnoj temperaturi vašeg računala uvelike može pridonijeti i redovito održavanje "higijene" cijelog kućišta. Centralne jedinice naših računala najčešće su smještene na podu ili unutar okvira radnih stolova što na kraju rezultira akumulacijom čestica prašine. Prašina nakupljena na ventilatorima i drugim dijelovima unutar kućišta može onemogućiti pravilan rad i time povisiti radnu temperaturu. Nekoliko naših savjeta za produljenje životnog vijeka vaših računala:
- Nekoliko puta godišnje počistite prašinu u vašim kućištima (naročito ukoliko računalo koristite u društvenim prostorijama – gdje je količina prašine veća nego u radnim sobama)
- Osluškujte rad svog računala i reagirajte na neobične (neugodne) zvukove jer upravo su oni pokazatelj ispravnosti pomičnih dijelova.
- Centralnu jedinicu računala držite na prozračnim mjestima, podalje od sunčeve svijetlosti ili grijaćih tijela te obratite pozornost na ventilacijske otvore i njihov položaj.
Ako vam se neke od ovih točaka čine komplicirane i neizvedive najmanje što možete učiniti za svoje računalo je čišćenje njegove okoline i njegovih vanjskih dijelova na kojima se nakuplja prašina.
Ventilatori se unutar kućišta pravilno postavljaju tako da upuhuju zrak, stoga se najviše prašine nakuplja na mrežastim otvorima s prednje strane kućišta pa će redovito usisavanje i čišćenje prašine na tom dijelu uvelike pridonijeti čistoći i same unutrašnjosti.