> Top lista najboljih fotoaparata
> Popis najboljih fotoaparata za snimanje videa
.
Objašnjenje glavnih karakteristika:
1. SENZOR
Broj megapiksela je potpuno nebitan. Dapače, često je manji broj megapiksela bolja solucija. Još kad su fotoaparati imali 4 do 5 megapiksela, to je bilo sasvim dovoljno za pregledavanje slika na računalu ili njihovo razvijenje do A4 formata. Danas je gotovo nemoguće pronaći fotoaparat sa manje od 8 megapiksela, tako da se uopće ne trebate brinuti hoće li fotografija biti dovoljno velika.
Kada se smjesti previše piksela na istu površinu senzora, nastaju mnoge negativne posljedice kao što je povećanje digitalnog šuma, izrazito ružni artefakti koji nastaju pokušajima redukcije šuma, smanjenje dinamičkog raspona i lošija reprodukcija boja. To osobito vrijedi za kompaktne i ultrazum aparate koji koriste male senzore dimenzija svega nekoliko milimetara po stranicama.
Usporedba tipičnih veličina senzora u digitalnim fotoaparatima
Ukoliko vam je glavni argument za kupovinu aparata sa (pre)više piksela da morate stalno cropati (izrezivati) fotografiju - predaleko ste od objekta snimanja. Približite se. Nemojte trošiti novce na novi uređaj.
> Top lista Full Frame fotoaparata
2. OBJEKTIVI
Većina ljudi kao presudnu karakteristiku objektiva gleda koliki zum ugrađen ili vanjski objektiv, što je loš pristup. Zum izražen u obliku 3x, 5x, 10x itd. zapravo ne označava uvećanje već raspon između minimalne i maksimalne žarišne duljine objektiva. Žarišna duljina je upravo ono na što treba obratiti pažnju. Primjerice, objektiv sa 10x zumom može imati žarišnu duljinu 38-380 mm, ali može biti i 24-240mm. U ovom slučaju ovaj drugi ima znatno širi kut snimanja i najčešće je bolji odabir većini korisnika obzirom da "hvata" širi kadar što znači puno za krajolike ili grupne fotografije ljudi.
Žarišna duljina od 50mm otprilike pokriva kadar koji vidi ljudsko oko. Manja žarišna duljina daje široki kut, a veća telefoto prikaz. Ovisno o vašim željama za snimanje, treba tražiti fotoaparat sa prikladnom žarišnom duljinom objektiva.
Usporedba žarišnih duljina na tipičnom D-SLR kit objektivu (Olympus 14-42) izražena u 35 mm ekvivalentu (kliknite za puni prikaz)
Radi usporedivnosti objektiva na različitim veličinama senzora, najčešće se sve žarišne duljine izražavaju u ekvivalentu 35mm formata; to je podatak koji treba uzeti kao relevantan pri odabiru.
Mnogi aparati nude digitalni zum... tu karakteristiku potpuno zanemarite jer digitalni zum izrazito degradira sliku.
> Popis najboljih DSLR objektiva za početnike
3. STABILIZACIJA
Stabilizacija je jedna od onih stvari koje nisu neophodne, ali u određenim uvjetima snimanja čine ogromnu razliku. Da bi fotografija ispala oštra, aparat treba bit potpuno nepomičan tijekom snimanja. Nažalost, kada ga držimo u ruci on se uvijek malo trese koliko god pazili što je posebni problem pri duljim ekspozicijama ili na velikim žarišnim duljinama. Tome se doskače stabilizacijom. Postoje dvije vrste; stabilizacija pomičnim optičkim elementom u objektivu i pomični senzor. Princip rada je jednostavan. Kada se cijeli aparat u vašim rukama pomakne u jednom smjeru, stabilizacija pomiče leću ili senzor u suprotnom smjeru kompenzirajući taj pomak te osigurava oštru sliku.
Ukoliko često snimate u uvjetima sa manje dostupnog svjetla (sumrak, noć, zatvoreni prostori itd) svakako preporučamo aparat sa stabilizacijom.
U jeftinim kompaktima, često se elektronička stabilizacija pokušava progurati kao mehanička i manje upućeni kupci redovito nasjednu na trik. Elektronička stabilizacija zapravo uopće to nije. Njenom aktivacijom aparat digne ISO vrijednost što osigurava dovoljnu brzinu zatvarača da slika ne ispadne mutna. Na žalost to znači da se ISO diže na vrijednoti od 800 ili 1600 koji su u takvim jeftinim aparatima upravo katastrofalni i time fotografija postaje još lošija.
> Vodič za kupnju stativa
.
4. BALANS BIJELE BOJE (WB - WHITE BALANCE)
Balans bijele boje je jedan od najbitnijih podešenja pri fotografiranju. Aparat naime, sam od sebe ne zna kako bi boje trebale izgledati te je potrebno podesiti "boju" svjetla. Svaki izvor svjetla (sunce, neonska rasvjeta, halogena žarulja, svijeća...) ima drugačiju valnu duljinu i zbog toga drugačiju "toplinu" svjetla koje emitiraju.
Primjer ispod: lijevi dio fotografije je snimljen sa pogrešno podešenim WB-om
Pri danjem svjetlu automatika će biti dovoljno točna u skoro svim aparatima, no u uvjetima umjetne rasvjete preporučamo ručno podešavanje, bilo preko predpodešenih vrijednosti u aparatu ili preko posve ručnog mjerenja. Zbog toga je velika prednost ako fotoaparat ima mogućnost ručnog podešenja balansa bijele boje, a napredniji D-SLR modeli nude i precizno podešenje preko temperature svjetla izražene u kelvinima.
.
5. AF LAMPICA
AF assist lampica je vrlo korisna funkcija i savjetujemo da ne kupujete aparat bez nje. Riječ je o maloj LED žaruljici koja u mraku emitira (u većini slučajeva narančasto) svjetlo kojim osvjetljava predmet snimanja i time pomaže automatskom izoštravanju. To drastično ubrzava fokusiranje u mraku, a nekad bez nje nije ni moguće izoštriti. Neki aparati nemaju lampicu nego emitiraju niz kratkih bljeskova blicem što također dobro služi svrsi, ali privlači više pozornosti.
6. VIDEO SNIMANJE
Danas svi kompaktni fotoaparati uz sve veći broj D-SLR-ova nude i video snimanje. Iako ima zbilja impresivnih video modova u nekoliko fotoaparata, za primarno snimanje videa je ipak najbolje kupiti videokameru. Velik broj fotoaparata je ograničen po raznim karakteristikama. Primjerice, tijekom snimanja ne radi optički zum ili auto fokus nakon, ili je pak kvaliteta zvuka ispodprosječna.
Pri kupnji obratite pozornost na dvije karakteristike: rezoluciju videa i broj sličica u sekundi (fps). U jeftinijim modelima riječ je uglavnom o VGA videu (640 x 480) dok skuplji kompakti i D-SLR-ovi nude HD video (1280x720 ili 1920x1080). Uzmite u obzir da HD video zauzima puno memorije i zahtijeva veliku i brzu memorijsku karticu.
Najbolji video u kompaktnoj klasi pružaju Sony TX1 i Sony TX7, u ultrazum klasi Sony HX1, a među EVIL i SLR aparatima Olympus Pen, Panasonic GH1, te Canon 7D i Canon 5DMk2.
> Najbolji fotoaparati za snimanje videa
.
7. EKRAN / ZASLON
Po pitanju LCD ekrana skoro uvijek vrijedi pravilo da je više bolje. Veća dijagonala, više piksela, brže osvježivanje... sve to pomaže kvaliteti prikaza i ugodnosti korištenja. Danas je teško naći bilo što manje od 2.5 inča i za tu dijagonalu je uobičajeno oko 200,000 pikslea. Čim više od toga, to bolje.
Zakretni ekrani kakve najčešće nudi Sony značajno olakšavaju kadriranje iz nespretnih kuteva. Primjerice, kada je aparat uz naslonjen uz zemlju ili ga držite visoko iznad glave.
8. BATERIJA
Danas većina modela koristi Li-Ion baterije čije se karakteristike i lakoća punjenja po ničemu ne razlikuju od onih u mobitelima.
Jeftiniji fotoaparati uglavnom još uvijek koriste i AA baterije od kojih ne treba zazirati. Unutar 100 kn je moguće nabaviti kvalitetni punjač i 2 do 4 baterije. Preporučamo poznatije proizvođače kao što su Sony, Panasonic, Olympus, Sanyo i sl.
.
9. MEMORIJA
Srećom, već dugi niz godina dovoljno je jeftina i dostupna. U širokoj upotrebi su samo 3 glavna formata: Secure Digital, Compact Flash i Memory Stick. SD i MS imaju i svoju mini i micro varijantu za koje su dostupni adapteri. Značajno je spomenuti i da je Sony od 2010. godine odustao od svog Memory Stick formata i prihvatio SD.
Brzina zapisivanja i čitanja u većini slučajeva neće biti bitna, no za snimanje Full HD ili HD videa ili pak kontinuirano snimanje na D-SLR aparatima obratite pažnju i na tu karakteristiku. Kartice koje su sposobne kvalitetno pohranjivati visokokvalitetan video koštaju nekoliko puta više.
.
10. DSLR
D-SLR je kratica od Digital Single Lens Reflex i odnosi se samo na kamere koje imaju zrcalo ispred senzora koje reflektira sliku u optičko tražilo. Prema tome, aparati koji vizualno možda nalikuju na SLR ali nemaju zrcalo nisu SLR. Tako se često ultrazumove (zbog većih dimenzija i dizajna) trpa u kategoriju u koju ni približno ne spadaju.
Princip rada D-SLR fotoaparata
SLR nudi osjetno bolju kvalitetu fotografije i mogućnosti snimanja naspram kompakata. Zbog veličine senzora, izmjenjivih objektiva i odlične ergonomije to je skoro jedini pravi odabir za zaljubljenike u fotografiju, no da bi se iskoristio maksimum iz njih, često je potrebno preuzeti ručnu kontrolu nad mnogim podešenjima. Velik broj SLR-a na tvorničkim postavkama ima prilično neutralnu fotografiju (u usporedbi sa kompaktima). Ako mislite da će fotografije biti savršene direktno iz aparata, varate se. SLR pretpostavlja da već znate ili imate namjeru naučiti naprednije tehnike snimanja te da vas nije strah pokrenuti Photoshop.
Prema mišljenju naše redakcije, danas ne postoji niti jedan loš SLR. Već sa najjeftinijim modelom i kit objektivom vješt fotograf će napraviti tehnički vrhunske fotografije. Jedna od najčešćih grešaka koju čine početnici je kupovina skupog D-SLR tijela na kojem koriste jedan jeftini kit objektiv. Ukoliko ne trebate neku specifičnu funkciju koju donosi skuplji SLR, bolja opcija je kupovina najjeftinijeg tijela u kombinaciji sa nekim boljim objektivom. Kao općenit savjet preporučamo kupovinu nekog prime objektiva poput 35 ili 50 mm f/1.8 (900 - 1.900 kn ovisno o sustavu) ili bržeg zuma kao što je Tamronov 17-55 f/2.8.
Od 2009. godine na tržištu postoji još jedan koncept fototaparata koji na prvi pogled podsjeća na SLR. Riječ je o Olympusovom Micro 4/3 sistemu, koji iako koristi izmjenjive objektive nije SLR. Neslužbeno su takvi aparati prozvani EVIL (Electronic Viewfinder Interchangable Lens), ali iz očiglednog razloga nijedan proizvođač ne želi tu kraticu službeno prišiti uz svoj model. Trenutno su dostupna tri Olympusova i dva Panasonicova micro 4/3 modela (međusobno kompatibilni), jedan Samsungov model, a u najavi je i Sony-ev sustav. Do sad smo u redakciji testirali sve Olympusove modele i zaključili da po kvaliteti fotografija bez problema pariraju SLR-ovima jer koriste jednako velike senzore i prateći softver identičnih karakteristika.
.
Savjeti "znalaca"
Ukoliko ste naumili potražiti savjet za kupovinu od ljudi koji "znaju" sve, budite jako oprezni trebate li povjerovati njihovim savjetima, bez obzira da li je riječ o vašim osobnim prijateljima ili nepoznatim ljudima po internetskim forumima.
Svakodnevno se susrećemo sa subjektivnim mišljenjima prema kojima su neki fotoaparati najobičnije "smeće", a drugi savršenstvo. Osoba koja tako govori (osobito o SLR sustavima) nema puno veze sa stvarnošću. Istina je da neki sustavi nisu prikladni za neke specifične primjene, ali opće diskreditiranje nekog sustava (što je u digitalno doba postala uobičajena praksa) je posve subjektivno i neosnovano. Svaki D-SLR sustav nudi niz prednosti i nedostataka i stvar je osobne procjene koji od njih će najbolje odgovarati vašim potrebama.
Najbolji način za procjenu kvalitete nekog fotoaparata je usporedba mišljenja iz nekoliko posve različitih izvora, te po mogućnosti pregledavanje primjera fotografija dostupnih na internetu. Preporučamo i odlazak u trgovinu te primanje aparata u ruku jer je to najbolji način za provjeru ergonomije.
I za kraj ovog poglavlja napominjemo da je fotoaparat samo alat, a fotograf je onaj koji je zaslužan za dobru fotografiju. Koliko uložite truda u svoje znanje i razumijevanje fotografije i načina rada aparata, toliko će rezultati biti bolji.
.
TIPIČNE NAMJENE FOTOAPARATA
Obiteljska i turistička upotreba: U ovu (najrašireniju) skupinu spadaju korisnici koji namjeravaju snimati obitelj, prijatelje ili zabilježiti putovanja i godišnje odmore bez puno razmišljanja o podešenjima aparata. Skoro svi kompaktni fotoaparati mogu zadovoljiti te potrebe. Predlažemo da obratite pozornost na objektiv: vrlo je korisno da ima 28mm široki kut (naspram uobičajenih 35mm), a stabilizacija je također dobrodošla karakteristika. U ovako jeftinoj klasi savjetujemo da izbjegnete modele sa više od 12 megapiksela jer u pravilu imaju lošiju kvalitetu fotografija od sličnih modela sa manje piksela. Ovisno o raspoloživim sredstvima, moguće je naći kvalitete modele u rasponu cijena od 700 do 1500 kn. Nažalost, baš u ovoj klasi se najčešće znaju pojavit modeli koji su po kvaliteti fotografija zbilja ispodprosječni te svakako savjetujemo čitanje testova i potragu za primjerima fotografija na internetu.
Zahtjevnija amaterska upotreba: Korisnici koji ne žele ulaziti u D-SLR svijet, ali traže više ručnih kontrola ili veću svestranost aparata. Jedno rješenje su kompakti sa manualnim kontrolama, a drugo ultrazum aparati. Danas je uobičajen raspon zuma i do 30 x, čime jedan aparat pokriva nevjerojatan raspon mogućih objekata snimanja. Iako je ponekad moguće naći napredne kompakte i za 1000kn, to je u posljednjim godinama više iznimka nego pravilo. Za kvalitetan ultrazum sa 10x (ili većim) rasponom objektiva, trebat će vam od 2000kn na više.
Trendsetteri: Kupci koji postavljaju visoke kritererije na dizajn i elegantnost uređaja, a financije nisu ograničenje. Većina proizvođača ima bar nekoliko dizajnerskih aparata koji se izgledom i najnovijim funkcijama izdvajaju iz mase.
Zaljubljenici u fotografiju: Fotografi koji žele što više ručnih kontrola i beskompromisnu kvalitetu fotografija. Skoro jedini pravi odabir su D-SLR fotoaparati. Velikim senzorima i izmenjivim objektivima u stanju su uhvatiti se ukoštac sa bilo kakvim uvjetima snimanja. Komplete sa kit objektivima je moguće kupiti već od 3000kn pa na više. Alternativno, ukoliko Vam smeta veličina i težina SLR aparata, postoji nekoliko izrazito naprednih kompakata sa svim ručnim opcijama i raspona cijene od 2500 do 4500 kn. Izrazito dobar odabir je i neki od Olympusovih ili Panasonicovih mikro 4/3 modela koji nude najbolje iz oba svijeta: veliki 18x13 mm senzor, izmjenjive objektive i dimenzije ne puno veće od bucmastog kompakta.
.
PREPORUKE PO KLASAMA:
Kompakti (do 1500kn):
Kodak EasyShare C140 je jedan od najjeftinijh fotoaparata na tržištu. Unatoč tome, pruža zavidnu kvalitetu fotografija i pouzdani rad što ga čini jednim od rijetkih ovako jeftinih aparata koje preporučamo bez zadrške.
Panasonic DM-FS42 je kompaktnih dimenzija (samo 22mm debljine) i dobro opremljen. Posjeduje 4x optički zum (33 - 132 mm), 10 megapikselni senzor snima video rezolucije 848 x 480 piksela pri 30fps što je iznad prosjeka klase. Koristi SDHC kartice i Li-Ion bateriju sa priloženim punjačem.
Kodak EasyShare M420 nudi sjajan omjer kvalitete i cijene. Za 1400kn dobivate kvalitetan širokokutni 4x zum objektiv i jedne od najatraktivnijh fotografija u klasi.
Kompakti (iznad 1500kn):
Canonova Ixus serija je oduvijek bila sinonim za dobar omjer kvalitete, dizajna i cijene, pa tako ni Ixus 110 nije iznimka. 12 megapiksleni senzor se nalazi iza odličnog širokokutnog 4x zum objektiva (28-112 mm), a snima i HD video zapis.
Sony DCS-WX1 je jedan od najboljih kompaktnih fotoaparata koje smo isprobali u redakciji. Za povolju cijenu nudi sjajni 24-120mm objektiv i ExmorR senzor koji je postavio nove referencu po pitanju šuma na visokim ISO vrijednostima. WX1 snima do 10 slika u sekundi, posjeduje automatski panoramski mod i snima HD video.
Panasonic DMC-TZ7 u kompaktnom tijelu skriva svestrani 12x optički zum objektiv. Još impresivnija je činjenica da nudi široki kut od 25mm što je još do prije godinu ili dvije bio nedosanjani san.Ugrađena je još i stabilizacija, 720pHD video snimanje i 3-inčni LCD ekran sa izdašnih 460,000 piksela.
Stilski fotoaparati:
Sony DSC-TX1 i DSC-TX7 nude savršenu kombinaciju stila i kvalitete. Zahvaljujući 10 megapikselnom ExmorR senzoru fotografije su odlične čak i pri slabijoj rasvjeti, a video mod je najbolji na tržištu. TX1snima 720p HD video, a noviji TX7 full HD 1080p video sa stereo zvukom. Debljinom od samo 18mm stat će u svaki džep.
Samsung ST500 je za sad jedini fotoaparat sa dva LCD ekrana na tržištu. Zahvaljujući ekranu smještenom na prednju stranu uređaja, možete se fotografirati zagrljeni sa prijateljima bez bojazni da li je aparat usmjeren u pravom smjeru.
Napredni kompakti:
Panasonic DMC-LX3 slovi za jedan od najboljih naprednih kompakata. Brzi F/2.0-2.8 objektiv ima žarišnu duljinu od 24 - 60 mm što naročito cijene entuzijasti, a kvaliteta fotografija je među najboljima koje možete dobiti u kompaktnom fotoaparatu. Kako i priliči ovakvom aparatu, dostupne su sve ručne kontrole pa i snimanje u RAW formatu.
Canon G11 je najnoviji model izrazito dugovječene i popularne G-serije. Prvi model G1 je proizveden još davne 2000, a nasljednici su bez problema osigurali imidž kvalitetnog fotoaparata koji svojim sposobnostima ne ograničava korisnika. G11 posjeduje 10 megapikselni senzor i 28-140mm objektiv. Svestranosti doprinosi zakretni LCD ekran i potpuni komplet ručnih kontrola.
Ultrazum:
Olympus SP590 nudi sjajnu kvalitetu slike uz nevjerojatni 26x zum objektiv. Raspon od čak 26-552mm je izrazito svestran i omogućuje fotografiranje raznih kadrova od krajolika do plašljivih divljih životinja.
Sony DSC-HX1 posjeduje 20x zum objektiv, a kupce mami i zakretnim LCD ekranom, kontinuiranim snimanje od 2, 5 ili 10 slika u sekundi i night shot funkcijom koja kombinira šest slika u jednu sa niskom razinom digitalnog šuma. Posjeduje i odličan HD video mod rezolucije 1440 x 900 piksela.
EVIL (mirrorless):
Olympus E-PL1 nudi najbolji kompromis veličine i karakteristika između kompaktnih i D-SLR aparata. Dimenzijama od 115 x 72 x 42 mm i masom od oko 450 g sa kit objektivom manji je od bilo kojeg SLR-a, a da pritom jamči identičnu kvalitetu slike. Uz pregršt postavki i naprednih funkcija, snima i 720p HD video. U trgovinama ga očekujemo tijekom travnja 2010. godine sa početnom cijenom od oko 4500kn.
D-SLR (povoljniji):
Olympus E-420 je trenutno najjeftiniji D-SLR na tržištu. Tijelo bez obbjektiva je moguće kupiti već za 2200kn, a u kitu sa odličnim 14-42 objektivom košta oko 2900kn. Ulaz u D-SLR svijet nije nikad bio tako povoljan.
Olympus E-520 smatramo best buy fotoapratom početne klase. Za izrazito povoljnu cijenu nudi pregršt opcija kao što su ugrađena stabilizacija, kelvin WB, velike mogućnosti prilahođavanja postavki i dobru kvalitetu fotografija.
Pentax K-x je jedan od onih modela koji se ne propuštaju. Za povoljnu cijenu nudi HD video snimanje, izrazito niski šum na visokim ISO vrijednostima, ugrađenu stabilizaciju i brzo kontinuirano snimanje od 4.7 slika/sek.
DSLR (skuplji):
Sony DSLR-A550 je jedan od najboljih SLR modela tog proizvođača. Odlikuju ga 14 megapikselni senzor, kontinuirano snimanje od čak 7 slika/sek., HDR način snimanja, zakretni LCD ekran fantastičnog prikaza i još mnogo privlačnih specifikacija. A550 je ostvario veliki napredak u performansama na visokim ISO vrijednostima i lakoći uporabe i jasno pokazuje blistavu Sonyevu budućnost.
Nikon D90 je i dalje jedna od boljih opcija za nešto zahtjevnije korisnike. Odlikuju ga odliče performanse na visokim ISO vrijednostima, ugrađeni AF motor za starije Nikkor objektive, odlična ergonomija i HD video snimanje.
DSLR (profesionalni):
Nikon D700 je trenutno najpovoljniji full-frame fotoaparat. Veliki senzor jamči manju dubinsku oštrinu za izdvajanje objekata i punu upotrebljivost širokokutnih prime objektiva. Zahvaljujući maloj gustoći piksela D700 nudi i nisku razinu šuma na svim ISO vrijednostima. Uz opcijski grip aparat je u stanju snimati brzinom od 8 slika/sek.
Canon 5D Mk2 je konkurent Nikonu D700, no nudi osjetno višu rezoluciju od 21 megapiksela, uz nešto sporije kontinuirano snimanje. Full HD video snimanje otvara posve nove mogućnosti sretnim vlasnicima.
Nikon D3s je profesionalni fotoaparat u svakom smislu. Zabrtvljeno kućište jamči izdržljivost na sve atmosferske uvjete, a performanse na visokim ISO vrijednostima su nedvojbeno najbolje na svijetu. Uz kontinuirano snimanje od nevjerojatnih 11 slik/sek., D3s nudi i HD video snimanje što značajno pridonosi svestranosti.
RABLJENI APARATI
Ukoliko imate želju baviti se ozbiljnije fotografijom, a ograničenog ste budžeta, bolji je odabir rabljeni D-SLR nego novi kompakt ili ultra-zum. U oglasnicima je moguće naći povoljne D-SLR aprate sa ili bez objektiva već od 1500 kn na više. Smatramo da je bilo koji model proizveden u zadnjih 5 godina tehnički dovoljno dobar da bi i danas zadovoljio skoro sve potrebe.
Naše preporuke:
Olympus E-1: Iako ima "samo" 5 megapiksela, E-1 je ergonomski gledano jedan od najboljih D-SLR tijela ikad proizvedenih. Aparat je i zabrtvljen što jamči ispravno funkcioniranje po kiši ili u izrazito prašnjavim uvjetima. Očuvane primjerke je moguće nabaviti već za oko 1000 kn što je sjajna prilika.
Canon 30D: Odlikuje ga senzor od 8 megapiksela, kontinuirano snimanje od 5 slika/sek, 2.5 inčni LCD ekran i pregršt naprednih funkcija. Uzevši u obzir veliku ponudu rabljenih Canon objektiva, 30D je dobar i svestran odabir. Cijene za tijelo variraju od 2400 do 3500 kn.
Nikon D90: Iako još aktualan model, u određenim krugovima nepravedno je dobio imidž aparata sa problematičnom kvalitetom fotografija i stoga ga se mnogo vlasnika odlučilo "riješiti". D90 naime snima JPEG fotografije koje u određenim uvjetima imaju nesavršenu reprodukciju nekih boja. Poznavaoci koji znaju iskoristiti priliku kupit će ga rabljenog za oko 4000kn i snimati u RAW formatu kada D90 blista u punom sjaju.
Canon 5D Mark 1: Najjeftinije full-frame tijelo na tržištu je Canon 5D. Iako koristi tehnologiju staru 5 godina, kvaliteta slika je vhunska i po današnjim kriterijima. Velika prednost ovog tijela je da svi EF objektivi zadržavaju istu žarišnu duljinu za koju su i dizajnirani (nema crop faktora) i moguće je ostvariti manju dubinsku oštrinu nego na ekvivalentnoj žarišnoj duljini objektiva na crop tijelu. Cijene se kreću od 5000 do 9000 kn ovisno o starosti i broju okidanja.