

3D ili 2D HDTV
O 3D-u smo već više puta pisali pa ćemo ovdje spomenuti samo osnovno. Za gledanje 3D sadržaja (koji se producira u sve većoj mjeri) potrebne su vam 3D naočale. Jedino LG s novim modelima za 2011. godinu omogućava korištenje (povoljnih) pasivnih naočala, dok svi ostali proizvođači nude (skuplje) aktivne naočale koje zahtjevaju napajanje baterije i bežičnu povezanost s HDTV prijemnikom. 3D tehnologija se među modelima HDTV-a širi htjeli vi to ili ne, pa će za koju godinu baš svi televizori u ponudi biti 3D. Ako sada kupujete HDTV, 3D gledajte samo kao dobar dodatak na vrhunskim 2D televizorima.
LG 3D tehnologija s povoljnim pasivnim naočalama
LCD ili LED, Edge LED ili Full LED
Na pitanje je li bolje uzeti LED ili LCD HDTV, odgovor je zapravo tipičan - novije je bolje. Riječ je o zabludi za koju je prvenstveno kriv marketing, prezentirajući LED tehnologiju kao nešto novo što neminovno donosi bolju sliku.
Dok su OLED zasloni (na mobitelima) ili ekrani (zasada samo na 11" TV-ima) potpuno nova i revolucionarna tehnolgoija, LED televizori zapravo su LCD televizori - razlika je samo u tehnologiji pozadinskog osvjetljenja. Klasični LCD TV-i koriste stariju CCFL tehnologiju osvjetljenja, a LED televizori (i monitori) naravno koriste nešto moderniju LED tehnologiju koja se opet može razgranati na nekoliko podvrsta. Postoje Edge LED i Full LED televizori - ovi prvi imaju ugrađene LED diode na rubu ekrana (što omogućava tanak dizajn uređaja), dok Full LED tehnologija znači da su LED diode postavljene na cijeloj pozadini ekrana što daje ravnomjerno osvjetljenje cijelog ekrana i bolji prikaz crne boje.
Usporedba Full LED i Egde LED tehnologije(Foto: lg.com)
Dovoljno je reći da je tehnologija osvjetljenja LCD-a definitivno prenapuhana za potrebe marketinga. Tako nam proizvođači i prodavači obećavaju stvarniju i bolju sliku, iako ona ovisi o više faktora. LED osvjetljenje sa sobom donosi bolji kontrast i svjetlinu slike što je vidljivo i u praksi, iako zavisi od modela do modela, a ne tehnologije osvjetljenja. Većina novih HDTV-a u trgovinama ima tvornički preosvjetljenu sliku da bi se stvorio veći "WOW efekt", dok u praksi korisnici sliku bitno potamnjuju. Tako veći kontrast i svjetlina na kraju jednostavno padaju u vodu. Još je veći problem kod najjeftnijih računalnih monitora koji se hvale LED osvjetljenjem, jer u upotrebi može biti loša vrsta LED tehnologije koja zna davati jako lošu sliku kod koje nema prave bijele boje već ona vuče na plavu. Ako ovo primijetite izbjegavajte takav ekran.
Osim boljeg prikaza kod skupljih modela HDTV-a, prednosti LED osvjetljenja su definitivno veća dugotrajnost ekrana i manja potrošnja energije. Ako ste ekološki osviješteni možda vam znači nešto i činjenica da LED televizori za razliku od onih sa CCFL osvjetljenjem ne sadrže živu i druge za okoliš opasne materijale.
HD READY vs. FULL HD
MATRICA EKRANA
Ono što zbilja čini razliku u kvaliteti slike je matrica ekrana. Iako postoji nekoliko tehnologija, u današnje doba to je najčešće TN kod monitora i MVA i PVA kod TV-a. TN je najčešča, najjeftinija i daleko najlošija tehnologija. Prikaz boja TN matrice jednostavno nije vjerodostojan, dok je kut gledanja loš.
U budućnosti će definitvno sve ove tehnologije zamjeniti IPS matrica (In-plane switching, 1996. godine razvio Hitachi) koja je puno kvalitetnija. Ekrani sa IPS matricom sa sobom donose stvarniji prikaz boja, širi kut gledanja - jednostavno rečeno superiorniji su. Razlika u kvaliteti slike je stvarno vidljiva, a postaje još naglašenija kada stavite dva modela sa različitim tehnologijama bok uz bok.
Donedavno je IPS bio rezerviran samo za profesionalce. Koristili su ga uglavnom dizajneri i ljudi koji se bave grafikom ili im je jednostavno jako bitna vjernost prikaza boja. Situacije se polako mijenja i na vidjelo izlazi sve veći broj tzv. consumer modela sa IPS matricama, koji bi uskoro mogli lagano početi preuzimati sve veći dio tržišnoga kolača.
Vrijedi spomenuti da novi Apple iPad2 kao i mnogi drugi Appleovi proizvodi koristi IPS matricu ekrana. Kod HDTV-a, Panasonic u sve svoje prijemnike ugrađuje IPS, dok LG ima IPS samo u 3D HDTV-ima. Pri kupovini, ovaj podatak ćete teško saznati jer ga proizvođači uglavnom ne spominju (to znači da je ugrađen samo u top modele), iako je on zapravo najbitniji.
VRIJEME ODAZIVA
Jedan od nedostataka gore spomenutih IPS matrica je nešto slabije vrijeme odaziva. Kod TN-a ono je 2 do 5 ms (milisekundi), dok je kod IPS-a ono 5 do 8 ms. Vrijeme odaziva je još jedan podatak kojim se trgovci razbacuju kao nečim važnim prilikom prodaje. Da li vrijeme odaziva kod modernih LCD-a išta znači i treba li obraćati pažnju na njega? Pa i ne baš.
Činjenica je da je LCD tehnologija odavno napredovala do razine da i kod najlošijeg i najjeftinijeg modela vrijeme odaziva je takvo da će slika biti zadovoljavajuća i neće biti tzv. "ghostinga" tj. tragova prilikom brzih scena na ekranu. Uostalom, ti podaci se odnose na najidealnije uvjete i u stvarnom radu vrijeme odaziva varira. Upravo zbog toga se ovim podatkom uopće nemojte zamarati kod kupovine.
HDMI
Posljednja stvar koja je bitna kod kupovine LCD televizora i monitora a postoji mnogo zabluda i mitova je način povezivanja. Posljednjih godina kao standard na svim uređajima se nameće HDMI koji je uistinu kvalitetna tehnologija s najboljim prikazom slike.
HDMI kabel koji možete kupiti već za desetak kuna po metru, prodavači će vam ponekad pokušati prodati puno skuplje. Na ovo ne bi trebali nasjedati. Prvenstveno zato što je HDMI digitalni standard. Digitalni standardi imaju samo dva stanja, 1 ili 0, tj. ima signala ili nema. U prijevodu, kvaliteta kabela na utječe na kvalitetu slike.
U našim testiranjima koristimo Logitech HDMI kabel
odlične izrade i dobrog omjera cijene
Kod lošijih kablova može dolaziti do gubitka slike tj. smetnji, ali ovo se u praksi dešava jedino možda kada baratamo sa HDMI kablovima velikih dužina (15 i više metara), ili u slučaju da ih previše savijamo. Skuplji kablovi naravno imaju bolju kvalitetu izrade što utječe na njihovu dugotrajnost pa je izbor uvijek u sredini.
ŠTO KUPITI?
Danas kada gotovo svi HDTV-i nude Full HD prikaz, definitivno se ne isplati kupiti HD Ready TV od 32" na više inča dijagonale. Isto će biti i s LED tehnologijom i 3D prikazom kada cijena proizvodnje te tehnologije toliko uznapreduje da će postati široko pristupačna i povoljna. Tada će naravno proizvođači smisliti nove marketinški napuhane karakteristike kako bi vas ponovno privukli.
U ovom trenutku se može isplatiti kupovina LCD-a s CCFL osvjetljenjem, ako takav LCD ima bolji prikaz slike od LED LCD-a u istom cjenovnom rangu. Važna karakteristika je i brzina osvježavanja zaslona koja može iznostit 50, 100 ili 200 Hz. Pri kupovini, definitivno izbjegavajte HDTV prijemnike s 50Hz osvježavanjem slike. Panasonic navodi za svoje plazme 600 Hz iako i sam priznaje da se zapravo radi o 200 Hz tehnologiji što je još jedan primjer marketinškog napuhavanja.
Po pitanju kontrasta, u specifikacijama se često zna "slučajno" staviti vrijednost dinamičkog kontrasta, bez navođenja vrijednosti nativnog kontrasta. Na taj način kupac može steći dojam kako neki TV prijemnik ima puno veći kontrast od nekog drugog koji ima naveden nativni kontrast.
Najpoželjnija je svakako IPS matrica s kojom ćete teško pogriješiti dok je 3D dobra dodatna vrijednost koja ipak ne bi trebala prevagnuti u odabiru. Najugodniji 3D prikaz prema našim iskustvima nude Samsung s aktivnim i LG s pasivnim naočalama. Jedan takav primjerak LG-a uskoro će doći na test, gdje ćemo vas još više pokušati približiti toj tehnologiji.
Na kraju, izbor dijagonale ostaje na vama kao potpuno subjektivan. Nama je veće bolje, bez obzira na veličinu prostorije što smo se imali priliku uvjeriti pri testiranju 50" plazme koja je zamijenila 40" LCD u istoj prostoriji.
Samsung 3D HDTV
.
Više o temi televizor.
Usporedi.hr za ispravan prikaz sadržaja ova stranica koristi anonimizirane kolačiće. U svakom trenutku možete kontrolirati i konfigurirati postavke kolačića u vašem Internetskom pregledniku. Više o kolačićima i Uvjetima korištenja te prikupljanja i obrade podataka o našim korisnicima, možete pročitati u Uvjetima korištenja.
Usporedi.hr je web-stranica dostupna na adresi http://www.usporedi.hr. Vlasnik stranice je tvrtka Usporedi d.o.o., Kninski trg 9, 10000 Zagreb, Hrvatska, OIB: 79092006943 www.usporedi.hr, email: admin@usporedi.hr, Poslovna banka: PBZ dd, žiro racun: 2340009-1110365335 Društvo je upisano u registar Trgovackog suda u Zagrebu. Temeljni kapital društva iznosi 20.000,00 kn i uplacen je u cijelosti. Direktor Matko Pecotic, zastupa društvo samostalno. ISSN 1849-0247 | Glavni urednik: Matko Pecotić | Online od 2007.
Kada posjetitelji napišu komentar na web-stranici mi prikupljamo podatke prikazane u formi komentara, IP adresu posjetitelja kao i string korisničkog agenta preglednika kako bismo lakše detektirali spam. Moguće je da je anonimiziran string kreiran iz vaše adrese e-pošte (koji se također zove hash) dostavljen Gravatar servisu kako bi provjerili koristite li ga. Pravila privatnosti Gravatar servisa dostupna su ovdje: https://automattic.com/privacy/. Nakon odobrenja vašeg komentara, vaša profilna slika je javno vidljiva u kontekstu vašeg komentara.
Ako prenesete sliku na web-stranicu, trebali bi izbjegavati prijenos slika koje imaju ugrađene podatke o lokaciji (EXIF GPS). Posjetitelji web-stranice mogu ih preuzeti i izdvojiti bilo koje podatke o lokaciji iz slika sa web-stranice.
Putem kontakt maila, korisnici nam se mogu direktno javiti. Poslane podatke iz kontakt forme čuvamo određeno vrijeme zbog usluga korisnicima, ali ih ne koristimo za marketinšku namjenu.
Ako napišete komentar na našoj web-stranici, možete odabrati da spremite ime, adresu e-pošte i web-stranicu u kolačiće. Ovo je kako bi vam olakšali ponovno komentiranje, da ne morate ponovno unositi te informacije. Ovi kolačići traju godinu dana. Ako imate račun i prijavite se na ovu web-stranicu, postaviti ćemo privremeni kolačić kako bi utvrdili da li vaš preglednik prihvaća kolačiće. Ovaj kolačić ne sadrži osobne podatke i briše se kada ugasite preglednik. Kada se prijavite, također ćemo postaviti nekoliko kolačića kako bi sačuvali vaše podatke o prijavi i vaše postavke zaslona. Kolačići prijave traju dva dana, i kolačići postavki zaslona traju godinu dana. Ako odaberete “Zapamti me”, vaša prijava će trajati dva tjedna. Ako se odjavite s računa, kolačići prijave biti će uklonjeni. Ako uredite ili objavite članak, dodatni kolačić biti će spremljen u vašem pregledniku. Ovaj kolačić ne sadrži osobne podatke i samo ukazuje na ID objave članka koji ste upravo uredili. Kolačić istekne nakon 1 dana.
Članci na ovoj web-stranici mogu sadržavati ugrađeni sadržaj (npr. video, slike, članke, itd.). Ugrađeni sadržaj sa drugih web-stranica ponaša se istovjetno kao da je posjetitelj posjetio tu drugu web-stranicu. Ove web-stranice možda prikupljaju podatke o vama, koriste kolačiće, imaju ugrađeno dodatno praćenje od trećih strana, i nadgledaju vašu interakciju s tim ugrađenim sadržajem, uključujući praćenje vaše interakcije s ugrađenim sadržajem ako imate račun i prijavljeni ste na web-stranici.
Za analizu prometa ova stranica koristi Google Analytics, kao i analitički softver na poslužitelju stranice. S kime dijelimo vaše podatke U ovoj sekciji trebate imenovati i navesti sve pružatelje usluga s kojima dijelite podatke web-stranice, uključujući partnere, servise temeljene u oblaku, servise za obradu plaćanja, pružatelje usluga trećih strana, i navesti koje podatke dijelite s njima i zašto. ako je moguće stavite poveznicu do njihovih pravila privatnosti. Po izvornim postavkama WordPress ne dijeli bilo koje osobne podatke s ikome. Koliko dugo čuvamo vaše podatke Ako napišete komentar, komentar i njegovi meta podaci su sačuvani zauvijek. To je zato da možemo automatski prepoznati i odobriti buduće komentare, umjesto da ih držimo na čekanju za odobrenje. Za korisnike koji se registriraju na našoj web-stranici (ako ih ima), mi također pohranjujemo osobne podatke koje navedu u njihovim korisničkim profilima, Svi korisnici mogu vidjeti, urediti, ili obrisati svoje osobne podatke u bilo koje vrijeme (osim što ne mogu promijeniti svoje korisničko ime). Administratori web-stranice također mogu vidjeti i urediti te informacije.
Ako imate račun na ovoj web-stranici, ili ste pisali komentare, možete zatražiti primanje izvozne datoteke osobnih podataka koje imamo o vama, uključujući sve podatke koje ste nam dostavili. Također možete zatražiti brisanje svih osobnih podataka koje imamo o vama. Ovo ne uključuje bilo koje podatke koje smo obavezni držati za administrativne, pravne ili sigurnosne namjene.
Komentari posjetitelja mogu se provjeriti putem automatske usluge za otkrivanje neželjene pošte.
Za više podataka nas možete kontaktirati na e-mail admin@usporedi.hr
Vaše korisničke podatke ne dijelimo trećim stranama, niti ih koristimo u marketinške ili bilo koje druge svrhe.