ZAŠTO BI ITKO KUPIO TABLET?
Tableti su kategorija uređaja prisutna već više od desetljeća, a prva tvrtka koja je tablete ozbiljnije pokušala progurati na tržište bio je Microsoft − 2001. godine. Ono što se tada smatralo tabletom uvelike se razlikuje od današnjih uređaja. Ekranom osjetljivim na dodir upravljalo se olovkom i fizičkom tipkovnicom koja se zakretanjem dala sakriti iza ekrana (tablet PC). Pokušaji ovog tipa bili su uglavnom neuspješni.
Revoluciju je, kao i nebrojno puta prije toga, donio cupertinski Apple s vizijom pokojnog Steve Jobsa. Početkom 2010. godine predstavljen je iPad. Umjesto punokrvnog računala sa zaslonom na dodir kojim upravljamo olovkom, demonstrirali su uređaj koji donosi mogućnosti i snagu modernih pametnih telefona u većem formatu (op.ur. prvotni plan Applea je bio predstaviti tablet, ali su ipak odlučili krenuti s iPhoneom (2007.), a tek onda i s iPadom). Kritike novinara, blogera i entuzijasta su bile brojne (najveća je bila nedostatak neke očite namjene za ovakav uređaj, s obzirom da ima iste mogućnosti kao i pametni telefon − a opet nije pogodan da bi u potpunosti zamijenio prijenosno računalo).
>> Pogledajte sve naše testove tableta
Dok jednom ne isprobate tablet teško je objasniti njegovu ulogu i namjenu. I sami smo u početku bili u toj poziciji. No, tableti imaju mnoge zanimljive i kreativne namjene. Za razliku od punokrvnog računala koje je fokusirano na stvaranje sadržaja, tablet je puno bolji za konzumaciju (pregledavanje) sadržaja. Dakle, tablet je pogodan za čitanje, surfanje, e-mailove, igre i video. Ima i druge, na prvi pogled manje očite namjene, kao što je zamjena za infotainment sustav, navigaciju i putno računalo u automobilu. Neki strani restorani su se dosjetili klasične jelovnike zamijeniti interaktivnima za koje koriste tablete. Za konzumaciju sadržaja tablet je praktičniji od laptopa jer je prenosiviji i odmah dostupan. Ne morate čekati da se upali kao kod pravog računala već je dovoljno da ga samo otključate kao mobitel. Prava revolucija navodno će doći kada tableti stignu u škole i druge obrazovne ustanove.
APPLE iOS vs. GOOGLE ANDROID
Vaše iskustvo korištenja tableta uvelike će ovisiti o izboru operativnog sustava tableta. Appleovi uređaji naravno dolaze s iOS-om, dok ostali proizvođači nude Android OS. Snažnija tehnička osnovica na tabletu nije garancije veće brzine, već je kvalitetno optimiziran softver jednako bitan. iOS je uglađeniji, stabilniji i fluidniji uz nešto više kvalitetnih tablet optimiziranih aplikacija. Mana (nekome je ovo prednost) je velika zatvorenost i kontrolirano iskustvo kakvo je Apple zamislio, a ne kakvo vi želite. Android OS vam pruža veću slobodu i otvorenije mogućnosti, ali i u posljednjoj 4.0 (IceCream Sandwich) verziji koja je napredak naspram starije, još je uvijek pomalo nestabilan. Također mu nedostaje više tablet optimiziranog softvera. Brojne popularne Android aplikacije još uvijek ne postoje u tablet varijanti.
Postoje i modeli Windows 7 tableta (kod nas se nudi jedino 8.9" HP Slate), ali nisu previše popularni. Windowsi 7 jednostavno nisu namijenjeni za tablete. Pravu konkurenciju od Windows uređaja na ovom tržištu očekujemo dolaskom novih Windowsa 8 krajem godine koji su posebno prilagođeni tabletima.
Konkretna pitanja: Android OS ili iPad tablet - što kupiti?
VRIJEDNOST ZA NOVAC
Za razliku od pametnih telefona ili prijenosnih računala u kojima postoje brojne kategorije i cjenovni razredi uređaja koji se uvelike razlikuju, čini se da je (barem za sada) na polju tableta situacija nešto jednostavnija. Tako zapravo imamo samo dva cjenovna razreda. Prvi je iznimno povoljan i u njega spadaju tableti manje poznatih proizvođača (kod nas je u ovoj kategorij najpopularniji cipraški proizvođač Prestigio). Uređaji iz ove kategorije mogu se nabaviti po iznimno niskim cijenama od 700 do 2.000 kuna, ali najčešće nude slabe specifikacije, lošije ekrane i Android 2.3 prenesen s mobitela. Iskustvo korištenja i kvaliteta izrade su loši, ali za tu cijenu se ne može puno očekivati.
Drugi cijenovni razred je u kategoriji od 3.000 do 6.000 kuna. Cijenovno odstupanja među modelima u ovom razredu nastaju jedino zbog količine uključene interne memorije (16, 32 ili 64 GB) i opcije čitanja SIM kartice za pristup mobilnom internetu (3G/4G). U ovoj kategoriji nalazi se Appleov iPad (druga i treća generacija) kao i Android tableti brojnih poznatih proizvođača kao što su Samsung, Acer, Asus, HTC, Motorola i drugi. Velike razlike među uređajima, osim u dimenzijama ekrana, zapravo i nema. Ako izuzmemo Appleov iPad, gotovo svi Android uređaji nude indentične specifikacije. nVidia Tegra 2 ili 3 platformu i 1 GB RAM memorije s dvojezgrenim ili jednojezgrenim procesorima.
TEHNIČKA OSNOVICA
Kada je prije 2 godine najavljen prvi iPad velika kritika je bila kako je riječ o istom hardveru s pametnih telefona na uređaju s većim ekranom. S vremenom su korisnici spoznali iznenađujuću činjenicu – isti ti procesori iz današnjih smartphone uređaja su poprilično snažni i za brojne funkcije dostojno zamjenjuju klasična PC stolna i prijenosna računala, a netbook uređaje definitivno nadilaze. Tako su tijekom prošle godine standard kod tableta bili dvojezgreni (Dual core), a ove godine postaju četverojezgreni (Quad core) procesori. Prvog predstavnika smo već dobili u obliku Asusovog Transformer Prime uređaja koji koristi nVidijinu Tegra 3 platformu. Svaki moderan tablet danas bez problema vrti Full HD video, otvara desktop web stranice, dobro se nosi sa multitaskingom i može ponuditi grafiku kod igara koja se ozbiljno bliži kvaliteti igraćih konzola trenutne generacije. Također, kod Androida je standard i povezivanje na veliki ekran (TV ili monitor) putem HDMI-ja i podrška za Bluetooth (a nešto rijeđe i USB) periferiju. Kombinacijom ovoga današnji tablet možemo bez problema spojiti na monitor i pomoću Bluetooth miša i tipkovnice koristiti kao desktop računalo.
KVALITETA IZRADE (POUZDANOST)
Kvaliteta izrade današnjih tablet uređaja (više klase od 3 do 6 tisuća kuna) je vrhunska. Proizvođači su shvatili važnost kvalitetnih i dugotrajnih materijala kao što su aluminij i Gorilla staklo, pa su plastični tableti koji djeluju jeftino u posljednjoj generaciji uređaja u potpunosti izumrli. Garancija je najčešće 2 godine, a s obzirom da su ovakvi uređaji i dalje jako novi na tržištu, o pouzdanosti i cijeni popravaka nakon isteka garancije još je uvijek teško govoriti. Ipak u tim segmentima nagađamo da je situacija vrlo slična kao i na polju pametnih telefona s obzirom da s takvim uređajima tableti dijele hardvresku platformu.
JEDNOSTAVNOST KORIŠTENJA
Nakon što ste odlučili da želite tablet, pitanje je koja dijagonala ekrana vam treba. Danas se na tržištu nude 7", 8.9" i 10" modeli. 10" modeli su definitvno najpopularniji i najbrojniji (op.ur. iPad ima dijagonalu 9.7", dok Android tableti dolaze s 10.1" dijagonalom). Prenosivost je kod svih uređaja u tom segmentu i dalje vrlo visoka. Svi modeli su jako tanki i lagani (500 do 600 grama), a 10“ ekran je sasvim dovoljan za ugodno iskustvo korištenja. Ovakav uređaj naravno neće stati u džep, ali kada nam je trebao mi smo ga nosili pod rukom kao bilježnicu i nije nam to smetalo. Ako tražite nešto prenosivije, a ekran pametnog telefona vam je premalen, onda je 7" kategorija za vas. Ti uređaji manje podsjećaju na pravi tablet, a više na nešto između smartphonea i tableta. 7" HTC Flyer bez problema stane u unutrašnji džep jakne.
Virtualne tipkovnice na tabletima su nešto što zahtijeva navikavanje. Prva iskustva su svima neobična, ali nakon perioda navikavanja postanu ugodne za korištenje. Tipkovnice na tabletima su najlakše za korištenje tako da uređaj držite jednom rukom, dok drugom tipkate. Ili ga odložite i onda tipkate sa obje ruke. Ako vam ovo ne odgovara, na Androidu postoje i alternativne tipkovnice koje se mogu instalirati, a funkcioniraju na principu tipkanja s obje ruke palcima. Tipkovnica je razdjeljena na dva dijela uz nešto manje tipke.
Već smo napomenuli da su današnji tableti kvalitetno izrađeni i koriste dugotrajne materijale, ali su ipak i dalje poprilično osjetljivi s obzirom na veliki ekran koji nije zaštičen. Tako prilikom kupovine preporučamo da odmah potražite i kvalitetnu futrolu za uređaj. Rijetko koji proizvođač ovo daje u prodajnom paketu, a najbolji na tržištu je pogađate Apple SmartCover.
KOJI MODEL KUPITI?
U principu ne preporučamo jeftine uređaje iz nižeg segmenta od 700 do 2.000 kuna. Kvaliteta izrade je loša i plastična, ekrani su nekvalitetni i ne reagiraju dobro na dodir. Sami uređaji nisu pretjerano brzi i imaju puno bugova u softveru. Ako svejedno planirate kupiti uređaj u ovom segmentu potražite modele od Prestigia jer imaju kvalitetnu servisnu podršku. Ako pak tražite čitač knjiga s mogućnostima tableta i povoljnijom cijenom, to je odabir za vas.
Ako kupujete ozbiljniji tablet orijentiran internetu i multimediji, budite spremni izdvojiti više novca. U 7" kategoriji je najzanimljiviji HTC-ov Flyer. Njegova najveća mana – korištenje verzije Androida 2.3, nedavno je ispravljena i uređaj je dobio upgrade na Android 3.0.
Od 8.9" uređaja vjerojatno najbolji je Samsung Galaxy Tab. Ipak, nema velike razlike u cijeni naspram 10“ uređaja. Samsungov Galaxy Tab P7300 ima nedostataka u optimiziranosti softvera. LG-ev Optimus Pad 3D košta previše (7.000 kn), a jedini razlog tome je ne pretjerano korisna 3D funkcionalnost.
U 10" kategoriji je izbor nešto veći, ali naše preporuke ima nezaobilazni Apple iPad 2 i iPad 3 Retina koji nudi daleko najbolje iskustvo korištenja. Ako pak niste ljubitelj Applea, best buy uređaji su po nama 10.1“ Galaxy Tab i Asus Transformer Prime. Galaxy Tab ne pati od istih problema sa brzinom kao 8.9“ brat, a uz to je i jeftiniji. Transformer Prime je kvalitetan uređaj koji nudi i zanimljivu funkcionalnost pretvorbe u Android netbook putem dodatnog keyboard docka. Polako i sigurno uplovljavanje u vode tableta vjerojatno je kupovina rabljenog, prvog modela iPada kojeg ćete u oglasnicima pronaći za oko 2.000 kuna.
.
Više o temi tablet.