Prošli tjedan nije bilo klasičnog pregleda događanja. Zato ćemo vas uvesti u novu nadolazeću tehnologiju bežičnog prijenosa podataka koja bi još više mogla ubrzati svijet.
Jer danas se gotovo sve temelji na računalima i možemo reći; računala pokreću svijet.
Zamislite budućnost Interneta – oblikujte ju prema svojim željama… Koje su prve stvari koje vam padaju na pamet?
Ne sumnjamo da bi željeli da ta budućnost internet potpuno otrgne od zidova, utičnica i općenito bilo kakve prostorne ograničenosti. Isto tako bi bilo lijepo da nam brzine budu veće, a veza stabilnija i pouzdanija. Čekajući ta postignuća danas se najčešće zadovoljavamo WiFi ili stručnije – 802.11 protokolom bežičnog prijenosa informacija.
WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) je ime nasljednika spomenutog i vrlo raširenog protokola koji će nas približiti korak bliže opisanoj slici budućnosti interneta. Trebao bi omogućiti potencijalno vrlo brz prijenos informacija baziran na ćelijama sličnima onim koje se koriste u mobilnoj telefoniji danas. Dakle vaše računalo ili sličan uređaj koji ćete imati u budućnosti trebao bi biti u mogućnosti održavati neprekinuti prijenos podataka sve dok se nalazi u ćeliji veličine 50 km, a sve uz brzinu od cca 100 Mbit/s. Uz to vam zidovi, vaš položaj ili općenito nepostojanje vidne veze sa odašiljačem ne bi trebali predstavljati ni najmanji problem. Treba napomenuti da će prilikom korištenja performanse sustava ovisiti o tome radili se o fiksnoj ili mobilnoj konekciji – a WiMax je u stanju podržati oba zahtjeva. Norma pod radnim nazivom IEEE 802.16-2004 pokriva mogućnost fiksnog pristupa ovako ostvarenoj infrastrukturi, dok će IEEE 802.16e-2005 omogućiti mobilno spajanje.
WiMax se od WiFi-a razlikuje u samoj osnovi, koju ovom prilikom nećemo objašnjavati, ali treba reći da se radi o potpuno drugačijem principu iskorištavanja zraka kao prijenosnog medija. 'WiMAX Forum Certified™' sustavi će prema očekivanjima omogućavati kapacitet od 40 Mbps po kanalu, neovisno radili li se o fiksnoj ili mobilnoj upotrebi. Navedeni kapacitet je dovoljan za stotine konekcija T1 tipa namjenjenih prvenstveno poslovnim korisnicima, te tisuće konekcija DSL brzine.
U praksi ovo znači da su danas dostupne WiMax mreže koje korisniku omogućavaju prijenos podataka brzinom do 2 Mbit/s u krugu do 10 km oko odašiljača – vidimo da prije spomenuti cilj nije postignut, ali napretkom tehnologije očekuje se njegovo ispunjavanje uzimajući u obzir optimistična očekivanja oko ulaganja u ovu tehnologiju.
Slika: Ilustracija mogućnosti implementacije i iskorištavanja WiMAX strukture
Apple tako planira integriranu WiMax spojivost već za sljedeću generaciju MacBook računala, a Intel će im pružiti podršku u tome uz nadolazeće Montevina čipove sa ugrađenim WiMAX/Wi-F modulima. Iako se radi o novijoj tehnologiji, razlika u cijeni modula za bežičnu spojivost u prošloj i budućim generacijama kreće se tek oko 50%. Ako uzmemo da je ta cijena manja od 100kn za trenutno aktualne modele MacBook-ova financijska strana ne bi trebala predstavljati problem razvoju ovog segmenta bežične komunikacije.
Slika: WiMax u odnosu na najčešće korištene protokole za prijenos podataka
Zbog navedenih podataka očito je da ovaj sustav predstavlja konkurenciju mobilnom internetu kakav je danas najčešće raširen, a to je pristup preko mobilnih uređaja putem UMTS (3G) mreže. Uspoređujući brzine prijenosa ova dva konkurenta vidimo da je WiMax u povoljnijem položaju, jer tek za minimalno žrtvovanje mobilnosti (koje se odnosi na manju veličinu ćelije) donosi višestruko veće brzine prijenosa podataka.
Konkretne upotrebe ove tehnologije, osim interneta koji nam prvi pada na pamet, se odnose i na prijenos glasovne komunikacije preko interneta (VoIP), te kao baza za buduće mobilne telefonske mreže. Tako bi se 4G trebao temeljiti na sličnom principu modulacije kao i WiMax, čime se postiže i bolja kompatibilnost raznorodnih sustava, te olakšava njihova integraciju u jedinstven sustav. Jedan od kandidata za budući 4G sustav je i 802.16m norma, koja se u potpunosti bazira na principu WiMax-a.
Ubrzanom razvoju ove tehnologije teže i proizvođači hardware-a. Tako ćete trebati pripaziti da npr. Vaš budući prijenosnik podržava Wi-Fi, al i WiMax kako bi se osigurali maksimalno stabilan i neprekinut pristup internet, neovisno o tome u kojem se područiju nalazite.
Najveću prednost WiMax-a u vrijeme razvoja osjećaju ruralna i nerazvijena područija. Time je postao vrlo popularan u Australiji i Africi, jer se velike i rijetko naseljene prostore može dovoljno dobro pokriti bez raširene infrastrukture koja košta mnogo novca i traži mnogo vremna za rast. Posljednje postignuće na ovom područiju dolazi sa Tajlanda. U cilju širenja pokrivenosti, uz zahtjeve niže cijene i ciljanog razvoja infrastrukture gradovi Bangkok i Phuket su uspiješno implementirali WiMax mrežu. Ovo područije sa visokim zahtjevima za pristupom internetu, ali slabom infrastrukturom ovim je potezom na brz i relativno isplativ način sustiglo potražnju, koja je prije ove akcije bila daleko iznad predviđanja za koje je konstruirana prethodna internetska mreža.
Općenito se ovakva infrastruktura odlikuje većom isplativošću nego dosadašnja. Sukladno tome u Hrvatskoj možemo očekivati da se ova tehnologija primjeni prvenstveno na MAN (Metropolitan Area Network) sustave koji bi u potpunosti pokrivali veće gradove, ali i na rubna i slabo naseljena područija poput otoka i pretežno nenaseljenih dijelova. Dakle, u skoroj budućnosti možemo očekivati reklame poput „98% Hrvatske je pokriveno našom mrežom – surfajete bilo kad i bilo gdje“, a ako pametan razvoj poprate i razumne cijene, korisnici će biti i više nego zadovoljni.
Jedna od rijetkih negativnih strana o kojima se priča po internetskim kuloarima odnosi se na mogućnost da WiMax blokira satelitsku komunikaciju u područiju na kojem je implementiran, čime su korisnici prisiljeni birati koja im je tehnologija važnija. Kako je ovo zaključak istraživanja koje je proveo Satellite Users Interference Reduction Group (SUIRG) koji općenito lobira za razvoj satelitske povezivosti, nagađa se da se radi o pokušaju očuvanja spektra slobodnih frekvencija potrebnih za njihov razvoj. Na ove glasine WiMax Forum, nadležan za cijelu ovu priču, još nije odgovorio.
Za kraj da citiramo rečenicu iz jednog od izvora (Mirko Brand, dipl.ing.): “Po svemu opisanom se da razaznati da je WIMAX jedan značajan OKVIR za razvoj bežičnih sustava temeljen na tehnologijama koje dozvoljavaju prilagodbe sustava dolazećim zahtjevima i mogućnostima razvoja.”