Iz Applea nam dolazi dugo očekivani Snow Leopard, a iz Microsofta već poznati Windows 7. Odmah napominjemo kako se ne radi o potpuno novim operacijskim sustavima, nego tek o nekom, u najširem smislu, velikom ažuriranju prošlih sustava. Apple se kod Snow Leoparda više fokusirao na ono "pod haubom" tj. način na koji sustav radi, umjesto da mijenja vizualni dio. Takvim pristupom se korisniku ponudi već poznati, ali za 30% brži operacijski sustav.
Microsoft Windows 7 zato radi djelomično i jedno i drugo. Budući da je Windows Vista bila prosječna zamjena za tada aktualni XP, novi update je bio i više nego nužan. Microsoft se pobrinuo da Windows 7 poboljša ispod haube, kao i da uglanca dizajn samog OS-a.
Za potrebe članka koristili smo 24" iMac Alu zadnje generacije i PC računalo s Intel Core2Duo od 2.0 Ghz, 2 GB RAM-a i ATI 2600Pro
Što je novo kod Snow Leoparda?
Prilikom otvaranja jednostavno zapakiranog Snow Leoparda (u danjem tekstu SL) smo odmah primjetili kako snježna mica-maca krasi i kutiju i DL DVD. Za cijenu od 239,00 kn je ovo odlična prilika za "novi" OS. S velikim iščekivanjima ubacili smo DVD u naš iMac i započeli instalaciju. Odmah da napomenemo, napravili smo Clean Install (obrisali prijašnji sustav, formatirali disk i nanovo instalirali), ne update.
Sama instalacija trajala je oko 25 minuta te se odmah pri prvom pokretanju osjeti brzina- ipak se radi o 64-bitnom OS-u. Na veselje korisnika s manjim diskovima, SL zauzima 30% manje prostora od svog starijeg kolege, Leoparda.
Ako pogledamo Dock, primjetit ćemo novi QuickTime, koji osim redizajniranog sučelja donosi i nekoliko novih funkcija. Jedna od najkorisnijih je definitivno Screen Recording, koji je bez imalo zastajkivanja radio pri punoj rezoluciji (1920 x 1080) na našem iMacu.
S kozmetičke strane, primjetili smo kako je slika za nijansu kvalitetnija nego na Leopardu, desnim klikom na neke ikone u Docu dobit ćete popis mogućnosti na tamnijoj podlozi i još nekoliko manjih promjena (postupno nestajanje netom zatvorenih prozora itd.).
Odmah pri prvom pokretanju Findera dolazimo do zaključka kako pretraživanje funkcionira znatno brže nego na Leopardu, kao i samo indeksiranje sličica u folderima s više sadržaja.. Klikom na Expose sada dobijemo uredno posložene prozore, što definitivno pripomaže preglednosti sadržaja.
Od tehničkih detalja možemo izdvojiti podršku za CL i Grand Central Dispatch (funkcija pomoću koje softver podijeli zadatke na CPU i GPU, te time olakša posao računalu i nama brže dostavi željene rezultate). Kad smo već kod brzine, Time Machine je također unaprijeđen - sada se cijeli proces odvija za 50% brže.
Budući da su nam nedavno u trgovine stigli novi Macovi s novijim procesorima, tako i SL ima podršku za iste (Intel Core i5 i Core i7), te iskorištava do 32 GB RAM memorije. Zgodno, zar ne?
Što se tiče internet preglednika Safari, on je također unaprijeđen i sada radi mnogo brže, tako da i puno bolje odrađuje Java scriptove na raznim sajtovima.
Video dostupan u 720p rezoluciji
S druge strane, dosta korisnika se žalilo na probleme odmah u startu... Nažalost je i autor teksta jedan od njih. Nakon instalacije SL-a je kod većine sve uredno radilo, no nekima je nakon nekoliko dana sustav počeo stvarati probleme. Isti bi se očitovali u usporavanju samog sustava, javljanjem BeachBall efekta i rušenju Mozilla FireFoxa... Što nimalo nije ugodno. Nakon 2-3mj izašao je prvi update, koji je riješio većinu problema. Po pričama starijih korisnika je ovo bio jedan od največih updatea do sad. Apple je očito htio preduhitriti Microsoft, te time nije uspio "ispeglat" OS do kraja.
Što je novo kod Windowsa 7?
Kako bi nekolicina ljudi rekla, Windows 7 je "uglancana" verzija Viste. I to prilično uglancana. Sve što ste ikad poželjeli ispraviti, dodati ili promjeniti u Visti, obistinilo se u sedmoj ediciji ovog popularnog OS-a.
U malo većem pakiranju po znatno višoj cijeni od 900,00 kn (64-bitna verzija) dobit ćete veću kutiju od SL-a i zanimljivo dizajnirani DVD. Instalacija Windows 7 je također kratka, svega 20tak minuta. Nakon prvog bootanja slijedi nekoliko iznenađenja. Za početak kraće vrijeme podizanja samog sustava, te nakon toga ušminkano sučelje i činjenica da ne moramo izgubiti još sat vremena na instaliranje drivera. Da, tako je, sama instalacija sadrži već sve potrebne drivere za vaš stroj. Iako preuzeto s Appleovog OS-a, moramo priznati da je svakako odlična stvar.
Novi taskbar se možda neće svidjeti svakome, kao što je to bio slučaj kod nas na početku. Iako je sasvim ugodno imati sve uredno posloženo u taskbaru, mislimo kako je funkcionalnost prijašnjeg bila na puno većoj razini. Aktivno korištenje aplikacije Windows Live Messenger je uz nekoliko prozora bilo stvarno iritantno i zbunjujuće. Također, nekoliko programa nema podršku za "novi taskbar", pa su tako slike rastegnute ili zamučene, što nikako nije ugodno za vidjeti (op.a. ikona programa Vodafone Mobile Connect).
No, Windowsi su poznati po ogromnoj mogućnosti modificiranja, pa smo tako i taj problem u par klikova riješili i vratili na stari, poznati taskbar.
Explorer je također preuzeo nekoliko dobrih stvari s konkurentnog Findera, te je sada napokon dostigao visoku razinu funkcionalnosti. Pomoću Explorera napokon možete, uz samo par logičnih klikova, na brzinu pregledati cijelo vaše računalo, radilo se o multimediji ili postavkama. Isto tako se puno lakše upravlja s dodatnim uređajima, periferijom i raznim dodacima. Windows 7 pokraj svega ostalog ima i nativnu podršku za BluRay, SSD diskove, zaslone osjetljive na dodir pa čak i prepoznavanje rukopisa.
Ljubiteljima video igara odmah preporučujemo prelazak na Windows 7, jer smo s dosadašnjim iskustvom shvatili kako određeni noviji naslovi puno bolje rade na Win 7 nego na već zastarjelom Xp-u ili prosječnoj Visti.
Ako ste ponosni roditelj čiji su sin ili kćer tek nedavno otkrili sve čari interneta, onda odmah unutar sustava možete naći odlično rješenje da zaštitite vaše mališane od raznih opasnosti koje internet nudi, kao i provjeru samog sadržaja kojeg pregledavaju.
20 najboljih funkcija na Windows 7
S druge strane, muči nas nekoliko stvari kod novih Windowsa. Za početak je to cijena, koja je debelo iznad Snow Leoparda. Zatim (standardno) previše različitih verzija, koje u jednu ruku niti nemaju toliko različitog sadržaja, a ipak dolaze pod drugim imenom i eventualno višom cijenom.
Zaključak
Ako ste prosječan korisnik, koji od svog operativnog sustava ne traži puno, onda u ovom slučaju dajemo prednost starijem Windows Xp-u i Leopardu. Kod manje zahtjevnih zadaća nismo primjetili nikakve veće prednosti ni kod jednog ni kod drugog, osim što je Leopard dosta stabilniji.
Ako ste mlađi korisnik kojem je na prvom mjestu multimedija, uključujući i igre, onda svakako preporučujemo Windows 7. Windows 7 ima pregršt opcija i ogromnu podršku za igraće periferije, tako da po tom pitanju drži prvo mjesto.
A što sa zahtjevnijim korisnicima? Autor teksta bi se smjestio tu negdje. Za svoje potrebe je osigurao i Mac i Windows 7 konfiguraciju. Kao što sm već spomenuli, i jedan i drugi OS imaju svoje prednosti i mane. Appleov OS sa svojom jednostavnošću i funkcionalnošću nudi jedno jedinstveno iskustvo, ali mu se Microsoft sa zadnjom edicijom opasno približio. Ipak, ukoliko planirate krenuti u producentske, dizajnerske ili slične vode, onda dvojbe nema, Mac je na prvom mjestu..