Nakon što je početkom mjeseca Samsung s tržišta povukao sve proizvedene uređaje Galaxy Note 7 zbog mnoštva prijavljenih slučajeva eksplozije baterija, vrijedi objasniti zbog čega se takvi incidenti događaju. Naime, nije Samsung jedini proizvođač pametnih telefona koji se suočio s eksplozivnim uređajima. Čak je i iPhone u jednoj seriji imao slične probleme.
Ovakvi problemi uzrokovani su brojnim faktorima. Jedan od njih je nesrazmjer razvoja tehnologije proizvodnje i pohrane energije te tehnologija koje se sve više upotrebljavaju na uređajima. Naime, proizvođači sa svakim novim modelom pametnog telefona guraju granice mogućnosti baterija prema rubu, odnosno implementiraju veliki broj novih tehnologija, koje gutaju energiju. Već se pokazalo da je iskoristivost litij-ionskih baterija gotovo 90 posto teorijskog vijeka trajanja baterije. Stoga će doći do pregrijavanja baterije ili do grešaka pri punjenju.
Drugi faktor je sama veličina baterije i njen položaj u uređaju. Zbog sve tanjih uređaja, koji su u posljednje vrijeme debljine kartona, položaj baterija i njenih dijelova stvara rizik od eksplozije. Naime, u bateriji se nalaze katoda i anoda, a između njih su ioni litija, koji se unutar elektrolita kreću između obje elektrode. No, katoda i anoda se nikad ne bi trebale dodirivati bez obzira na elektrolitsku tekućinu, a upravo to se dogodilo u Samsung Galaxy Note 7. Iako su se zapaljenja dogodila u manje od 0.1 posto prodanih uređaja, svi su povučeni s tržišta.
Vezano uz to, elektroliti nisu previše stabilni, pogotovo kad je vruće ili kad dođe do pregrijavanja. Tad se u bateriji počinju nakupljati plinovi, koji postaju zapaljivi. Kad smo već kod pregrijavanja, ono je posljedica rada samog uređaja, visokih temperatura okoliša ili prepunjavanja. Zbog toga je važno puniti uređaj točno onoliko koliko piše u uputstvima, zato što prepunjavanje dodatno troši bateriju bez ikakavog energetskog efekta, jer bez obzira na to koliko dugo punili bateriju uvijek će biti napunjena na 100 posto. Kod nekih baterija to s vremenom stvara kontraefekt u kojem se baterije prepunjavanjem napune do 97 ili 98 posto kapaciteta.
Postoji još jedan razlog zapaljenja baterija, a to je sve veća voltaža koju proizvođači pokušavaju ugurati u baterije. Naime, voltaža je mjera snage baterije, a veća snaga znači i veći kapacitet baterije. No, to ne znači da će baterija raditi produljeno, već da ima veće šanse da eksplodira zbog toga što će se elektroliti u bateriji u takvim uvjetima ponašati eksplozivno.
Iako već postoje eksperimenti s litij-nikal baterijama te razvijanje nove vrste elektrolitske tekućine, koja neće biti tako lako zapaljiva, izgleda da ćemo morati pričekati još neko vrijeme da njihova upotreba postane sigurna. Iako se tehnologija baterija razvija (bežično i brzo punjenje), još uvijek je to sporije od ostalih tehnologija zastupljenih na modernim gadgetima.
.
Više o temi baterije.