ŠTO JE UOPĆE TAJ ROOT?
Rootanje pametnih mobitela koji su pokretani Google Android operativnim sustavom, proces je putem kojeg modificiramo operativni sustav uređaja ne bi li preuzeli potpunu kontrolu nad njim. Sama riječ "root" dolazi iz Linux svijeta (op.a. sam Android je zapravo jedna verzija Linuxa), a označava korisnika na računalu s maksimalnim korisničkim pravima (u Windows svijetu poznat kao administrator). Ovo radimo u želji da zaobiđemo ograničenja koja proizvođači i mobilni operateri stavljaju na uređaj ili da postojeći OS u potpunosti zamijenimo nekim drugim.
Postoji dosta zabluda oko rootanja pa nekim korisnicima nisu jasne njegove stvarne prednosti i što on donosi. Često smo čuli ljude kako govore da je taj root bezveze jer su rootali svoj uređaj i on sada nije ništa bolji - sve je isto. Radi se o tome da ste rootanjem tek otvorili vrata novim mogućnostima. Nakon što ste rootali svoj uređaj dobivate pristup apsolutno svim sistemskim datotekama i resursima uređaja kojima inače vi i vaše aplikacije ne mogu pristupati.
Tada mogućnosti onoga što sa svojim uređajem možete napraviti postaju neograničene i nadilaze umjetna ograničenja postavljena od proizvođača i operatera. U praksi ćete moći instalirati nove aplikacije koje inače ne bi radile jer zahtijevaju pristup zaštićenim dijelovima OS-a. Ove aplikacije primjerice mogu mijenjati napredne postavke pa vam omogućuju da recimo "tweakate" grafički driver zbog optimizicije i ubrzanja ili oponašanja nekog drugog uređaja, "overclockate" uređaj, "backupirate" kompletnu instalaciju OS-a u image file i kasnije jednim klikom vratite, maknete od proizvođača ili operatera nametnute aplikacije koje ne koristite, a troše sistemske resurse ili pokrenete inače nedostupnu Google Maps navigaciju u Hrvatskoj i dr.
Ovo su samo manji primjeri, a mogućnosti su doslovce neograničene i ovise jedino o mašti i mogućnostima programera aplikacija koje koristimo. U zadnjem dijelu članka se nalazi lista nekih od zanimljivijh aplikacija koje možete koristiti nakon rootanja i mogućnosti koje donose.
JE LI ROOT LEGALAN, OPASAN i KAKO SE TO RADI?
Root je malo kontroverzan sa strane proizvođača, no nije ilegalan. Štoviše, Google na Marketu dozvoljava aplikacije koje zahtijevaju root, ali moglo bi vam se dogoditi da vam nakon rootanja proizvođač ne prizna garanciju. Nismo sigurni kakve su prakse kontrole ovoga kod nas. Dobra je vijest da se na većini modela uređaj može vratiti u stanje prije rootanja. Samim postupkom rootanja se ovdje nećemo baviti jer kvalitetnih tutorijala na internetu ima i previše. Ako želite upute za rootanje svog uređaja dovoljno je u Google napisati "How to root" i ime modela.
Većina modela se danas poprilično jednostavno roota i to je 10-minutni postupak uz jednostavne upute koje vas vode korak po korak. Upozoravamo vas da iako je rootanje jednostavno i nije pretjerano opasno, još uvijek postoji jedna jako mala šansa da ovime možete "brickati" svoj uređaj (dovesti ga u stanje da se više ne može uključiti). Iz tog razloga rootajte uređaj na vlastitu odgovornost, a mi ćemo se pak ograditi od svega u ovom članku.
Ako vam se ipak dogodilo da je nešto pošlo po zlu, najčešće se "brickani" uređaj može oporaviti putem takozvanog "unbrick JIG alata" koji se priključi na USB port uređaja i natjera ga da se vrati u download mode u kojem ga je moguće oporaviti. Ovakav alat se može s Dealextreme webshopa naručiti za sitnu cijenu od 1 do 2 dolara. Dealextreme inače besplatno dostavlja u Hrvatsku neovisno o cijeni proizvoda (mi smo za svoj Samsung Galaxy S2 naručili ovaj unbrick uređaj).
OK, USPJEŠNO SAM ROOTAO UREĐAJ, ŠTO DALJE?
Kada smo uspješno rootali uređaj, zabava može početi. Na Marketu, ali i van njega postoji čitav niz aplikacija koje se mogu pokretati nakon roota. Iako ne postoji neki filter za ovakve aplikacije, većina njih u naslovu sadrži riječ root pa ćete već i samom pretragom ove riječi dobiti niz zanimljivih aplikacija.
Alternativa je pretraživanje Googlea za liste aplikacija kakvih ima gomila. Mi smo također složili kratku listu s opisima nama zanimljivih i korisnih root aplikacija. Druga velika mogućnost koju dobivate root pristupom je instalacija alternativnog ROM-a. ROM je zapravo sam OS uređaja, a kako je Android sustav otvorenog koda, internet je prepun različitih inačica Android OS-a koje su razni programeri sami „skuhali“, često s ciljem nadogradnje, optimizacije i ubrzanja neke od postojećih inačica. Neke su bolje, neke lošije, ali svatko će naći nešto za svoj ukus.
Detalje o alternitvnim ROM-ovima moći ćete pronaći u zasebnom članku koji ćemo objaviti uskoro nakon ovog. Još jedna zanimljiva stvar koju s rootanim uređajem možete napraviti je omogućiti Google Maps navigaciju u Hrvatskoj koja je inače ovdje nije dostupna. Tome smo već posvetili zaseban članak koji možete pročitati ovdje.
ROOT APLIKACIJE
Slijedi popis nekih od aplikacija koje možete koristiti nakon roota uređaja i zanimljivih novih mogućnosti koje donose.
Titanium Backup
Prema nekim podacima upravo je Titanium Backup najpopularnija root aplikacija na Android uređajima. Titanium Backup je vrlo koristan i nama je jedna od prvih aplikacija koje instaliramo na rootani uređaj. Ova aplikacija omogućuje dvije stvari - jedna je da backupiramo i povratimo u kompletu s podacima i postavkama apsolutno svaku aplikaciju na uređaju. Ovakav backup se može i automatizirati na zadanoj vremenskoj bazi (dnevno, tjedno itd.). Druga i možda važnija funkcija je da apsolutno svaku aplikaciju i servis na uređaju možemo zamrznuti ili u potpunosti ukloniti. Ovo je korisno za uklanjanje nekorištenog softwarea nametnutog od strane proizvođača. Uklanjanjem ovog softwarea možete ubrzati uređaj i produžiti trajanje baterije. Preporučamo da kod uklanjanja ovakvog softwarea ipak prvo napravite njegov backup tako da ga uvijek možete vratiti u slučaju da uklanjanje uzrokuje probleme.
Chainfire 3D - igrajte Tegra 2 ekskluzive na bilo kojem Androidu
Jedna zanimljiva aplikacija koja se rootanjem uređaja može pokrenuti, a bit će posebno zanimljivima svim ljubiteljima igranja na Androidu je Chainfire3D. Chainfire3D je posredni OpenGL driver što znači da djeluje između aplikacije i samog OpenGL drivera koji se brine za 3D grafiku. Developerska zajednica se ovdje vješto snašla pa su za Chainfire napravljeni pluginovi da bilo koji uređaj može odglumiti neki drugi. Tako primjerice naš Samsung Galaxy S2 s ovime uspješno glumi Tegra 2 uređaj i time nam omogućuje pokretanje igara koje su inače Tegra 2 ekskluzive i ne rade na drugim uređajima. Ako vas zanimaju upute za ovo dovoljno je u Google upisati „Chainfire 3D Tegra 2 tutorial“ (mi smo koristili ovaj i uspješno ovo podesili u svega 15tak minuta).
Popularna Samurai 2 Tegra 2 - Ekskluziva pokrenuta na našem rootanom Samsungu Galaxy S II
Tegrak Overclock
Skinuli ste gore spomenuti Chainfire 3D, pokrenuli Tegra 2 ekskluzivnu igru koja vas interesira već duže vrijeme, ali ste se na kraju razočarali jer na vašem uređaju radi presporo? Možda vam Tegrak overclock onda pomogne. Tegrak overclock je aplikacija koja nam omogućuje overclockanje procesora i grafičkog podsustava uređaja. Za one koji možda ne znaju, overclocking je ručno podešavanje radnog takta procesora na veći takt od predviđenog. Ovime dobivamo veću brzinu uređaja, ali uređaj troši više baterije i više se zagrijava. Također overclock može dovesti i do nestabilnosti uređaja pa s njime treba postupati sa oprezom. Putem Tegrak overclocka možete podesiti i skaliranje brzine procesora i zadati mu granice. Većina novih Android uređaja nema fiksni radni takt procesora. Dakle procesor od 1.2 Ghz radi na maksimalnom radnom taktu od 1.2 Ghz koji se po potrebi uređaja skalira kako bi se uštedjela baterija. Tako će takt procesora pasti 200mhz ako je uređaj u stand-by stanju, a kad pokrenemo neku 3D igru on će porasti.
ShootMe
Za razliku od iOS-a Android još uvijek nema u sebi ugrađenu podršku za screenshotove (ovo će se promijeniti dolaskom Androida 4.0), osim u nekim slučajevima kad se proizvođač uređaja sam pobrinuo za ovo (Samsung Android uređaji recimo). ShootMe je aplikacija pomoću koje možete raditi screenshotove na svom uređaju i to tako da jednostavno protresete uređaj kada želite napraviti sliku.
Market Enabler
Nema gore situacije - čuli ste za neku zanimljivu aplikaciju, uspješno je našli na Marketu, a onda dobili razačoravajuću poruku da ta aplikacija nije dostupna u vašoj državi. Ne očajavajte! Putem ove aplikacije možete promijeniti postavke svog uređaja da Android pomisli da se radi o uređaju na drugoj mreži, u drugoj državi.
Samba Filesharing
Budući da mi ne volimo žice, Samba Filesharing nam je jako draga aplikacija. Ona nam omogućuje da pristupimo internoj memoriji i SD kartici našeg uređaja kao dijeljenoj mapi na mreži. To znači da nam više nije potreban USB kabel za pristup uređaju, već se samo spojimo na WLAN, upalimo ovu aplikaciju i pronađemo uređaj na mreži (naziv i IP adresa uređaja na mreži ispisat će nam se na ekranu telefona kada upalimo aplikaciju). Za dodatnu sigurnost moguće je uređaju dodijeliti i korisničko ime i lozinku.
SD Maid
Aplikacije koje instaliramo često nakon brisanja za sobom ostavljaju višak podataka koji onda nepotrebno zauzima dragocjen prostor na SD kartici ili internoj memoriji uređaja. SD Main aplikacija automatski traži i briše ovakve podatke.
ZAKLJUČAK
Ovo su bile samo neke od Android aplikacija i mogućnosti koje one donose kod rootanih uređaja. Potrebno je naglasiti da su mogućnosti i "hackovi" koje su brojni Android korisnici postigli sa svojim uređajima zbilja brojni. Iz tog razloga se nadamo da nam nitko neće zamjeriti ako nismo spomenuli nešto što baš vi koristite i smatrate važnim. Štoviše, ako imate tako nešto, budite slobodni podijeliti to s nama u komentarima. Također, veliku i vrlo važnu mogućnost koju rootanje donosi, a odnosi se na izmjenu ROM-a uređaja smo u ovom članku samo spomenuli. Smatramo da je to dovoljno važno da zasluži zaseban članak kojeg možete očekivati uskoro.